Aktualności 2011/2012
I semestr

W karnawale same bale

Bal karnawałowy to niezapomniane przeżycie zarówno dla starszych jak i dla młodszych uczniów, a w szczególności dla przedszkolaków. 18 stycznia w naszej szkole odbyła się zabawa choinkowa, na którą zawitali nasi uczniowie w różnorakich strojach. Młodsi przebrali się za postacie bajkowe i to oni uczestniczyli w konkursach, zagadkach i zabawach. Starsi mieli bardziej ochotę na tańce. Niektórzy z nich również mieli fantastyczne stroje. Smaczny poczęstunek i miła atmosfera zapewniała poczucie mile spędzonego czasu. Podczas balu karnawałowego społeczność szkolna miała przyjemność obejrzeć przedstawienie zorganizowane przez klasę I i II pod opieką p. Lidii Kiełboń-Bester pt. „Stragan”. Inscenizacja była jednym z elementów realizacji przez te klasy programu „Aktywnie po zdrowie”. W programie tym w ogólnopolskim konkursie nasi najmłodsi uczniowie zdobyli 6 miejsce w kraju na około 100 szkół z całej Polski. Laureaci otrzymali z rąk p. Dyrektor gratulacje i dyplomy.

Studzian w Księdze Dobrych Uczynków !!!

Zapewne wszyscy uczniowie i nauczyciele pamiętają wolontariat w przedszkolu i „wymiankę dobroczynkową” w ubiegłym roku szkolnym w maju w ramach VII Ogólnopolskiego Dnia Dobrych Uczynków. Otóż, organizator tejże akcji - Fundacja Arka - wydał Księgę Dobrych Uczynków, do której zakwalifikowano nasze działania jako jedne z najciekawszych! Na razie Księga Dobrych Uczynków dostępna jest w pliku PDF, ale pracownicy Fundacji Arka zapewnili, że egzemplarz drukowany trafi do naszej szkoły! Zapraszamy do odszukania opisu działań naszej szkoły i obejrzenia zdjęć na str. 69-74 w Księdze Dobrych Uczynków

Szkolny opłatek

„Spotkajmy się w Królestwie Niebieskim”

Jak co roku w ostatni dzień nauki przed feriami świątecznymi przeżywaliśmy Szkolny Opłatek. Uczniowie w kolędach i pastorałkach przypomnieli wszystkim, że miłość i prawda jest najważniejsza. Piękne stroje, dekoracje i oprawa muzyczna oraz wspaniała inscenizacja o charakterze Jasełek dodała przedsmaku Świąt Bożego Narodzenia. Na tej wyśmienitej uroczystości oprócz całej społeczności szkolnej nie zabrakło władz gminnych, nauczycieli-emerytów i licznie przybyłych rodziców. Kiedy ucichły słowa życzeń Pani Dyrektor i Pana Wójta - wszyscy zadzieliliśmy się opłatkiem życząc sobie nawzajem za słowami p. Edwarda Pączki: „Abyśmy się wszyscy spotkali w Królestwie Niebieskim”.

Ciemno wszędzie, głucho wszędzie...

Dnia 28 listopada klasa II gimnazjum w ramach szkolnego projektu pod opieką p. Agaty Ostrzywilk-Homik wystawiła „Dziady” A. Mickiewicza. Była to w szkole pierwsza tego typu inscenizacja, którą oglądali liczni przybyli rodzice, nauczyciele, dzieci i młodzież oraz zaproszeni goście – p. Sołtys Antoni Żyła i nauczyciele-emeryci. Przedstawienie, perfekcyjnie wykonane przez uczniów-aktorów, pełne było szczegółów-rekwizytów, z których każdy miał jakąś rolę do spełnienia. Upiorna dekoracja, tudzież tak samo diaboliczne kostiumy sprawiły, że niejednemu widzowi serce zadrżało albo, i włos jeżył się na głowie… Przerażająca muzyka, niesamowite odgłosy i apokaliptyczna wręcz atmosfera spowodowały, że chyba każdy z przeżywających ten spektakl pomyślał o swoim życiu jako o ulotnej chwili i spróbował odpowiedzieć sobie w duszy na mickiewiczowskie pytanie - „Co to będzie… co to będzie?”

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych

Ogólnopolska Kampania „Wypadki na drogach, porozmawiajmy”

17 listopada 2011 roku był dniem szczególnym w naszej szkole. Po dwóch miesiącach cyklicznej nauki, rozmów, debat i przygotowań odbył się w szkole uroczysty apel na którym stawili się wszyscy uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście. Po oficjalnym przywitaniu i wygłoszeniu przemówienia o Światowym Dniu Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych p. dyrektor Władysława Szczepańska poprosiła wszystkich o uczczenie minutą ciszy zmarłych ofiar wypadków. Następnie odbyło się rozdanie nagród, które uczniowie zdobyli w różnych konkursach o BRD. Dzieci otrzymały odblaski, kamizelki odblaskowe, książki, kodeksy rowerzystów i inne wspaniałe nagrody. Nagrody ufundował Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego z Rzeszowa, którego przedstawiciele odwiedzili naszą szkołę przed samym apelem. Nagrody i różne materiały przysłało nam również Stowarzyszenie „Droga i bezpieczeństwo” z Warszawy, które było głównym inicjatorem akcji w szkołach „Wypadki na drogach, porozmawiajmy”. W tym roku akcja obchodzona była z naciskiem na bezpieczeństwo w pojeździe i pasy bezpieczeństwa. Na zakończenie uroczystego apelu 6-latki zaprezentowały się w piosence "Być kierowcą", a klasa I przedstawiła inscenizację do wiersza „Przepisowy ruch drogowy”. Przedstawiciele policji dziękowali wszystkim za tak wspaniałe inicjatywy i szkolną profilaktykę dotyczącą BRD. Na koniec uroczyście rozdano wychowawcom klas szkoły podstawowej i 6-latków pakiety „Droga i ja" otrzymane od Koncernu Renault. Pakiety te wchodzą w skład programu Renault „Bezpieczeństwo i mobilność dla wszystkich”, który nasza szkoła będzie realizować przez cały rok szkolny. Na szczególną uwagę zasługują 6 – latki z oddziału przedszkolnego, które wraz ze swoją wychowawczynią Selwaną Szołek (koordynatorem kampanii BRD w szkole) stworzyły Szkolny Klub Bezpieczeństwa „Drogowe Ludki” i kładą szczególny nacisk na naukę o bezpieczeństwie. Akcja „Wypadki na drogach, porozmawiajmy” była jedną z wielu działań jakie przewidziane są w szkole w bieżącym roku szkolnym w ramach programu edukacyjnego opracowanego przez Szkolny Zespół Promocji Zdrowia „Bezpieczeństwo naszych dzieci najważniejsze jest na świecie”.

Święto Odzyskania Niepodległości

14 listopada odbyła się uroczysta akademia poświęcona kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wzięli w niej udział rodzice, nauczyciele, pracownicy szkoły i uczniowie. Występom towarzyszyło motto „Polsko! Nie jesteś już niewolnicą". Młodzież w prozie i w wierszach przypomniała historię naszego kraju. Na tle pięknej dekoracji uczniowie nie tylko recytowali ale również śpiewali pieśni o wymowie patriotycznej. W wygłoszonym słowie Pani Dyrektor Władysława Szczepańska przypomniała zgromadzonym, że rocznice takie należy obchodzić uroczyście, aby uświadomić młodemu pokoleniu na czym polega patriotyzm. W czasie występu nie zabrakło najmłodszych dzieci. Przedszkolaki zaprezentowały się w piosenkach i tańcach ludowych. Akademię przygotowali p. Agata Ostrzywilk-Homik, p. Barbara Głąb i p. Tadeusz Kałamarz.
Rangę imprezy podniósł fakt, iż zespół wokalny "Bella Voce" działający przy Zespole Szkół w Studzianie pod opieką p. Tadeusza Kałamarza zdobył II miejsce w Regionalnym Przeglądzie Pieśni Religijno - Patriotycznych zorganizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Gaci oraz Zespół Szkół w Dębowie.

Zwycięzcom serdecznie GRATULUJEMY!!!

Nowy gabinet terapeutyczno - logopedyczny

Nasza szkoła w październiku 2011 roku uzyskała pozytywną opinię wniosku na projekt profesjonalnego gabinetu terapeutyczno-logopedycznego pod nazwą: „Pomoc dzieciom z trudnościami w nauce i z wadami wymowy. Stworzenie profesjonalnego gabinetu terapeutyczno-logopedycznego” zgłoszonego w ramach programu „Wolontariusz na bank” FUNDACJI BANKOWEJ IM. LEOPOLDA KRONENBERGA Z WARSZAWY. Miło nam poinformować, że Fundacja dofinansowała zakup pomocy dydaktycznych na kwotę 3 tysięcy złotych. Organizacją gabinetu zajęli się specjaliści pracujący w szkole p. Urszula Gorzkiewicz – logopeda, p. Selwana Szołek – nauczyciel terapeuta, p. Danuta Machowska-Dyrkacz - pedagog oraz p. Lidia Kiełboń-Bester – nauczyciel klasy I SP przy aktywnej współpracy wolontariuszy Banku Handlowego CITY z Warszawy i Fundacji Kronenberga. Profesjonalny gabinet terapeutyczno-logopedyczny zaczął swoją działalność 8 listopada 2011 roku i będzie służył dzieciom z trudnościami w nauce i problemami w wymowie. Serdecznie dziękujemy za opiekę nad realizacją projektu Pani Aleksandrze Kuziemskiej – wolontariuszce Fundacji Bankowej im. Leopolda Kronenberga z Warszawy oraz całemu Zarządowi Fundacji!!!
gab1 gab2 gab3 gab4
W wyniku realizacji projektu powstała też bajka terapeutyczna napisana wspólnie przez dorosłych oraz dzieci z oddziału przedszkolnego, a w stworzeniu której największy udział ma sześcioletnia Dominika Pawlak z oddziału przedszkolnego.

Jestem jaki jestem - czy dobrze mi z tym?
Bajka o bocianach

Dawno, dawno temu w pewnym gęstym lesie mieszkały różne ptaki, bociany też! Pewnego dnia ogłosiły zebranie wszystkich ptaków na całym świecie. Na zebraniu powiedziały, że stała się rzecz niesłychana, bo bociany nie chcą już czerwonych nóg ani czerwonych dziobów. Wszystkie ptaki były bardzo zdziwione! Bociany chciały mieć dzioby i nogi niebieskie albo różowe. Na to wszystko odezwała się najmądrzejsza w lesie sowa: „Uchuu, uchuu. Kochane bociany urodziłyście się z czerwonymi dziobami i z czerwonymi nogami, i nie możecie zmienić tego koloru. No chyba, że pomalujecie się farbą. Taką farbę dadzą wam przedszkolaki”. Bociany, na początku smutne, odleciały na łąkę i szukały zielonych żab do zjedzenia. Kiedy się najadły, zupełnie zapomniały, że chciały mieć nogi i dzioby innego koloru. Uważnie się sobie przyglądały i zauważyły, że ten czerwony kolor jest bardzo ładny! Odtąd bociany nigdy nie chciały zmienić koloru swoich nóg i dziobów.
Koniec.

PIKNIK NAUKOWY „Młody Nobel"w naszej szkole

Sprawozdanie z PIKNIKU NAUKOWEGO „Młody Nobel”W naszej szkole w niedzielę 6 listopada 2011 roku odbył Piknik Naukowy. Pikniki naukowe to część drugiej edycji akcji „Młody Nobel” – kampanii edukacyjnej, która pokazuje dzieciom i młodzieży, że nauka, a w szczególności nauki ścisłe mogą być pasjonujące. Kampania realizowana jest przez Fundację Rozwoju Wolontariatu i Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, a patronuje jej Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności. W tej akcji wolontariusze – studenci z Programu „Projektor” przekazują młodszym kolegom wiedzę z różnych dyscyplin naukowych. Na Podkarpaciu takich pikników odbyło się tylko 10 i właśnie Zespół Szkół w Studzianie znalazł się w tej szczęśliwej dziesiątce. W spotkaniu w Studzianie wzięły udział dzieci z klas IV-VI szkoły podstawowej i uczniowie gimnazjum. Zaproszenie przyjęły również zaprzyjaźnione szkoły z Gminy Przeworsk – Zespoły Szkół w Urzejowicach i Nowosielcach oraz Zespół Szkół w Dębowie z Gminy Gać. Całość imprezy poprzedziły gratulacje dla czwórki uczniów z klasy V, którzy brali udział w Ogólnopolskim Konkursie „Młody Nobel”. Celem konkursu było zobrazowanie filmowe doświadczenia, ciekawostek z życia wielkich naukowców lub własnych inspiracji. Konkurs był realizowany przez Fundację Rozwoju Wolontariatu przy wsparciu Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukaszewicza i zachęcał dzieci i młodzież z małych miejscowości do poszerzania wiedzy z zakresu nauk ścisłych. Na kilkadziesiąt zespołów z całej Polski MARCIN SŁYŚ i JAKUB WOJNAR zakwalifikowali się do pierwszej dziesiątki nagrodzonych filmów zajmując 5 miejsce. JULIA MARKOWSKA i TOMASZ WIELGOS zdobyli fantastyczne 18 miejsce. Opiekunem uczniów podczas trwania konkursu była p. Elżbieta Wyczarska. WSZYSTKIM, KTÓRZY GŁOSOWALI NA NASZYCH UCZNIÓW SERDECZNIE DZIĘKUJEMY! Po wspólnym spotkaniu organizacyjnym zaczęły się pokazy w poszczególnych modułach. 34 wolontariuszy pokazało dzieciom doświadczenia z chemii, fizyki, robotyki, genetyki oraz zaprezentowało pokazy z pomocy przedmedycznej. Wszystkie zajęcia były pasjonujące, bowiem dzieci miały możliwość czynnego udziału w różnych zadaniach. Zabawy z helem, doświadczenia z użyciem gazów były okazją do zobaczenia na żywo wielu ekscytujących eksperymentów. Wolontariusze uświadomili dzieciom, że na co dzień mają do czynienia z robotami i pokazali, że robot może „żyć własnym życiem”. Dzieci dowiedziały się również ciekawych rzeczy o własnym kodzie DNA, z czego składa się szkielet człowieka i poznały wiele innych ciekawych wiadomości z genetyki. Blok o pomocy przedmedycznej był fantastycznym sprawdzianem umiejętności uczniów, ponieważ szkoła już drugi rok bierze udział w programie edukacyjnym WOŚP „Ratujemy i uczymy ratować” pod kierownictwem koordynatora programu p. Urszuli Gorzkiewicz. Dzieci wykazały się znakomitą wiedzą na temat ratownictwa przedmedycznego, o czym świadczyły pozytywne wypowiedzi wolontariuszy. Całością wspaniałego przedsięwzięcia w Studzianie „dyrygował” Regionalny Koordynator Programu Projektor – Wolontariat Studencki – p. Kamil Wrzos. Spotkaniu towarzyszyli również zaproszeni goście: Wójt Gminy Przeworsk – p. Edward Pączka i jego zastępca p. Wawrzyniec Wojtas, przewodniczący Rady Gminy p. Mieczysław Bocheński oraz Sołtys Studziana p. Antoni Żyła. Przyjechali również Rejonowi Koordynatorzy Podkarpackiej Sieci Szkół Promującej Zdrowie p. Teresa Krasnowska i p. Anna Sawicka. W zajęciach uczestniczyli także dyrektorzy – p. Agata Bróż i p. Tomasz Horodecki oraz nauczyciele zaprzyjaźnionych szkół, a także nasi nauczyciele-emeryci - p. Zofia Kisiel i p. Helena i Antoni Zardzewiały. Nad przygotowaniem wydarzenia w szkole czuwała p. dyrektor Władysława Szczepańska oraz koordynator szkolny – p. Selwana Szołek wraz z nauczycielką p. Lidią Kiełboń-Bester i Radą Rodziców. Podziękowania za organizację imprezy należą się w szczególności rodzicom: p. Ewie Kiełb, p. Marcie Stącel, p. Urszuli Słyś, p. Małgorzacie Żołyniak oraz p. Monice Żyle. Znakomicie spisali się również wszyscy nauczyciele, którzy opiekowali się uczniami podczas trwania pikniku i czuwali na prawidłowym przebiegiem imprezy oraz pracownicy niepedagogiczni - chętnie pomagając we wszystkich działaniach organizacyjnych. Poczęstunek dla wolontariuszy sfinansował przyjaciel szkoły p. Antoni Żyła, a dla dzieci – szkoła. Piknik Naukowy zakończył się apelem i podziękowaniem przez panią dyrektor za tak ciekawie zorganizowaną imprezę. Pani dyrektor wyraziła wiele słów uznania dla wolontariuszy, którzy umożliwili dzieciom aktywnie uczestniczyć we wszystkich zajęciach i poprzez to „dotknąć” nauk ścisłych. Oklaskom nie było końca. Dzieci i dorośli z wypiekami na twarzy szli do domu opowiadając po drodze swoje niesamowite wrażenia. O „Młodym Noblu” w Studzianie napisała Gazeta Jarosławska i Nowiny.
film Marcina i Jakuba film Julki i Tomka


Pasowanie na ucznia

"Hejże ha!, hejże ha!,
uczeń raźną minę ma”

Pod takim hasłem 25 października odbyła się w naszej szkole uroczystość Pasowania na Ucznia Szkoły Podstawowej im. Świętego Brata Alberta. To ważne wydarzenie poprzedził wspaniały występ pierwszoklasistów. Po uroczystym ślubowaniu nastąpiło pasowanie na ucznia, którego dokonała Pani Dyrektor szkoły Władysława Szczepańska. Rodzice uczniów klasy pierwszej wręczyli dzieciom pamiątkowe upominki oraz zaprosili obecnych na uroczystości nauczycieli na wspólny poczęstunek.

Szkolne Koło Caritas

Dnia 18. 10. 2011r. w Zespole Szkół w Studzianie zostało założone Szkolne Koło Caritas im. Św. Brata Alberta. Opiekunami organizacji są: ks. Tomasz Sieradzki i Pani Elżbieta Wyczarska. Do SKC zapisało się 61 uczniów Naszej szkoły. Na ostatnim spotkaniu wybraliśmy zarząd SKC: Przewodniczący: Magdalena Winiarz Z-ca przewodniczącego: Ewa Kukla. Osoby odpowiedzialne za kronikę: Agnieszka Mirek, Katarzyna Rączka. Osoby odpowiedzialne za gazetkę: Zuzanna Michna, Maria Słyś, Marcin Słyś. Osoby odpowiedzialne za informacje na stronie internetowej: Karolina Głąb, Maciej Dudek. Osoby odpowiedzialne za promowanie akcji charytatywnych: Sylwia Szlachta, Karolina Palińska, Patrycja Bester, Tomasz Wielgos, Michał Winiarz. O wszystkich akcjach SKC i podjętych działaniach będziemy informować na bieżąco.

Dzień papieski

17 października uczciliśmy 33 rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.
W tym roku - pod hasłem „ Jan Paweł II – Człowiek Modlitwy”. Podczas uroczystości przypomniano moment wyboru kardynała Wojtyły na Papieża, historię Jego pontyfikatu oraz moment odejścia „Do Domu Ojca”. Mogliśmy również wysłuchać słów Papieża i Jego ulubionych pieśni oazowych. Na zakończenie odmówiliśmy modlitwę do bł. Jana Pawła II.

14 października- Dzień Edukacji Narodowej

Dnia 13.10.2011r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Przygotowana została przez uczniów klasy II i III SP i składała się z dwóch części. W pierwszej z nich uczniowie wcielili się w rolę aktorów i zaprezentowali wesołe scenki z życia szkoły, czyli żartobliwe lekcje z przyrody i języka polskiego. Z kolei w drugiej części, poważnej, dzieci recytowały wiersze - podziękowania i śpiewały piosenki. Po występie wszystkim nauczycielom i pracownikom obsługi zostały rozdane z serca płynące upominki: róże - od Rady Rodziców i piernikowe serduszka - od uczniów.

6-latki i klasy I-III S.P. sprzątały świat w Radawie

Po raz dziesiąty 16 września 2011 spotkały się przedszkola i szkoły promujące zdrowie zrzeszone w Podkarpackiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie rejonu Jarosław. Impreza plenerowa przygotowana przez Jarosławskie Stowarzyszenie Oświaty i Promocji Zdrowia odbyła się pod patronatem Wójta Gminy Wiązownica Mariana Ryznara. Ponad 500 dzieci, w tym nasi uczniowie, bawiły się uczestnicząc w licznych konkursach, zabawach, loterii fantowej, pokazach straży pożarnej i policji a także w sprzątaniu lasu. Wszystkim smakowała pyszna kiełbasa z grilla i inne frykasy przygotowane przez organizatorów. Przedszkolakom najwięcej radości sprawił wspaniały plac zabaw.

Nowy Rok Szkolny 2011/2012

Serdecznie Witamy w Nowym Roku Szkolnym

Drodzy Uczniowie!
Życzymy Wam dużo zapału do pracy, wytrwałości,
osiągnięć na miarę Własnych możliwości,
optymizmu i uśmiechu na co dzień.