Aktualności 2012/2013
I semestr

Bezpieczne ferie

Dnia 08.02.2013 roku, pod hasłem ,,Bezpieczne ferie'', odbyło się spotkanie z Policjantem. Uczestniczyli w nim uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. Spotkanie było okazją do przypomnienia dzieciom podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas ferii. Uczniowie obejrzeli prezentację i uzyskali odpowiedzi na nurtujące ich pytania związane z prelekcją. Życzymy bezpiecznych ferii!!!

Nasi najlepsi uczniowie

Uczniowie Zespołu Szkół w Studzianie z najwyższą średnią ocen
za I semestr roku szkolnego 2012/2013

klasa IV
Zuzanna Przybylska – 5,25 Aleksandra Brodowicz – 5,08 Jakub Jucha – 4,83 Patrycja Chmiel – 4,75
klasa V
Maria Słyś – 4,90 Filip Jakielaszek – 4,81 Michał Winiarz – 4,81
klasa VI
Marcin Słyś – 5,30 Daniel Futoma – 4,90 Karolina Mikuła – 4,90
klasa II Gim.
Gabriela Bar – 4,93 Dominika Zakielarz – 4,80
klasa III Gim.
Magdalena Kisiel – 4,78

Spotkanie z kelnerem

W styczniu 2013 roku odbyło się długo oczekiwane spotkanie z kelnerem. Uczestniczyli w nim uczniowie klas V i VI szkoły podstawowej. Dzieci dowiedziały się, jak profesjonalnie obsługiwać gości, nakrywać do stołu i posługiwać się sztućcami. Ponadto poznały tajniki tego niezwykle ciekawego zawodu. Nasz gość zwrócił uwagę na to, iż kelner to osoba stanowiąca wizytówkę lokalu. Wymaga się od niej wysokiej kultury osobistej i komunikatywności. Po wyczerpującej nauce składania serwetek przyszedł czas na pyszny obiad, w czasie którego mogliśmy zaprezentować umiejętność posługiwania się sztućcami. Jak poradziliśmy sobie z tym zadaniem zobaczcie sami! Okazało się, iż wielu uczniów posiada odpowiednie predyspozycje kelnerskie. Kto wie, być może pójdą w ślady Pana Irka- absolwenta naszej szkoły i również zostaną kelnerami?

Płyń kolędo, płyń...

Jednym z najpiękniejszych zwyczajów bożonarodzeniowych jest śpiewanie kolęd. Dnia 27 stycznia w kościele p.w. Św. Brata Alberta w Studzianie odbył się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Występ artystów swoją obecnością zaszczycili znamienici goście: Z-ca Wójta Gminy Przeworsk Pan Wawrzyniec Wojtas, Prezes Banku Spółdzielczego w Przeworsku Pani Józefa Kozłowska, członek zarządu BS w Przeworsku Pani Małgorzata Szpejankowska. Koncert rozpoczął się Mszą Św., po której wystąpili młodsi i starsi wykonawcy. W repertuarze znalazło się wiele pięknych tradycyjnych kolęd i nowych pastorałek. Nie zabrakło też pokazu gry na saksofonach w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej w Przeworsku. Nad całością czuwali nauczyciele i Pani Dyrektor, która po występie podziękowała wykonawcom za piękny występ, a Gościom i Rodzicom za przybycie.

Lekcja muzealna w szkole

W grudniu 2013 roku uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum wzięli udział w lekcji muzealnej, prowadzonej przez Panią Katarzynę Ignas - pracownika Zespołu Muzealno- Pałacowego z Przeworska, która w ciekawy sposób przedstawiła postać Świętego Mikołaja. Uczniowie nie tylko słuchali interesującego wykładu ilustrowanego slajdami, ale też sami wykonywali pocztówki z wizerunkiem ulubionego Świętego.

Bożonarodzeniowa Kartka

Uczniowie klasy I i III SP w Studzianie wzięli udział w GMINNYM KONKURSIE PLASYCZNYM NA BOŻONARODZENIOWĄ KARTKĘ ŚWIĄTECZNĄ. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Wszystkie prace były kolorowe i piękne. Jednak nie wszystkie mogły zostać nagrodzone. Z naszej szkoły III miejsce otrzymała Małgorzata Czerwonka z klasy I. Zarówno laureatce, jak i wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy zapału oraz motywacji do uczestniczenia w innych konkursach. ŻEBY WYGRAC, TRZEBA GRAĆ!!! Wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace można podziwiać w siedzibie Urzędu Gminy w Przeworsku.

Rozmawiamy o uzależnieniach

Zapobieganie uzależnieniom jest najskuteczniejszym sposobem niedopuszczenia do groźnych skutków: nikotynizmu, alkoholizmu czy narkomanii. Od wielu lat współpracujemy z różnymi organizacjami i instytucjami w zakresie profilaktyki uzależnień. W listopadzie 2012 roku odbyło się spotkanie z Panią Justyną Kałamarz-pracownikiem Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Przeworsku. Poświęcone ono było konsekwencjom sięgania po papierosy, alkohol, narkotyki czy też dopalacze. Zależy nam na tym, aby żaden z uczniów nie padł ofiarą własnej naiwności i niewiedzy o skutkach palenia, picia i zażywania narkotyków. Jesteśmy przekonani, że organizowane spotkania profilaktyczne pomogą naszym uczniom dokonywać właściwych wyborów, podejmować słuszne decyzje i powiedzieć ,,Nie!", gdy ich własne dobro będzie tego wymagało.

W krainie muzyki

Dnia 12 listopada 2012 roku gościliśmy grupę utalentowanych artystów ze Szkoły Muzycznej z Przeworska. Przybyli Oni wraz z rodzicami i nauczycielami. Uczniowie zaprezentowali się zarówno solowo, jak i zespołowo. Mogliśmy usłyszeć dzieci i młodzież grającą na saksofonach, fletach, skrzypcach, akordeonach i wielu innych, niezwykłych instrumentach. Koncertem tym uczciliśmy kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Na zakończenie Pani Dyrektor podziękowała młodym artystom za wspaniały występ i zaprosiła na kolejny w przyszłym roku.

Konkurs Młody Nobel III

UWAGA !!!

Nasi uczniowie: Filip Jakielaszek i Michał Winiarz biorą udział w III edycji Konkursu Młody Nobel organizowanego przez Fundację Projektor – Wolontariat Studencki.Bardzo prosimy o głosy na filmy:
1. „Wulkan sodowy”- film Michała Winiarza
2. „Jak poruszają się fale dźwiękowe”- film Filipa Jakielaszka

Jak głosować?
1. Wejść na stronę www.konkursmlodynobel.pl
2. Odnaleźć filmy konkursowe – pełna informacja na stronie głównej
3. Wśród filmów konkursowych odnaleźć filmy naszych uczniów – widać je wyraźnie
4. Kliknąć na film,sam się otworzy i zagłosować- oczywiście dajemy 5 pkt
5. Podać swój adres e-mail
6. Potwierdzić link aktywacyjny na poczcie e-maila, który podaliśmy
7. I gotowe (dosłownie 2 minuty)

DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM, KTÓRZY ZAGŁOSUJĄ NA NASZYCH UCZNIÓW

film Michała Winiarza
film Filipa Jakielaszka

Pasowanie na ucznia

19 października 2012r. grono uczniów naszej szkoły poszerzyło się o 14 osób, którymi są dzieci z klasy I. W tym dniu miało miejsce uroczyste ślubowanie. Na początku dzieci ,, zdały egzamin wiedzy i umiejętności”, czyli przedstawiły program artystyczny, który był bogaty w wiedzę o Ojczyźnie, bezpieczeństwie i zdrowym odżywianiu. W czasie trwania przedstawienia dzieci podziękowały swoim rodzicom za trud wychowania, wręczając im samodzielnie wykonane albumy rodzinne, których ozdobą były zdjęcia i narysowane portrety poszczególnych członków rodziny. Po części artystycznej uczniowie klasy I złożyły przy sztandarze szkoły uroczyste ślubowanie. Później Pani Dyrektor każde dziecko z osobna pasowała na ucznia i osobiście sprawdzała wiedzę niektórych z nich na temat właściwego zachowania się w szkole. Po zakończeniu części oficjalnej i wręczeniu upominków, dzieci, rodzice i nauczyciele udali się na poczęstunek.

Spotkanie z aktorką

Przedpołudnie 18 października w naszej szkole było bardzo radosne. Tego dnia odwiedziła nas niezwykła osoba – Pani Małgorzata Machowska – aktorka z Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Pani Małgosia oczarowała młodych słuchaczy, wprowadzając ich w tajniki pracy aktora. Ciekawym elementem spotkania były improwizowane scenki, kiedy to w rolę młodych aktorów wcielali się odważni ochotnicy. Dzieci poznały też kilka anegdot związanych z pracą artystki. Ponadto uczniowie usłyszeli wiele cennych wskazówek jak należy mówić i poruszać się na scenie. W związku z tym, ze nasza szkoła zaangażowała się w akcję „Cała Polska czyta dzieciom”, poprosiliśmy naszego gościa o odczytanie fragmentu utworu. Pani Małgorzata wybrała ulubioną książkę dzieci o przygodach Mikołajka. Uczniowie byli zachwyceni profesjonalizmem aktorki i jej wspaniałą dykcją. Spotkanie przebiegało w bardzo sympatycznej atmosferze, szkoda tylko, że tak szybko minęło.

XII Dzień Papieski

W dniu 15 października 2012 r. obchodziliśmy XII Dzień Papieski. Motywem przewodnim uroczystej akademii było hasło „Jan Paweł II – Papież Rodziny”. W wymownym montażu poetycko – muzycznym uczniowie przypomnieli o Naszym Rodaku, który jako pierwszy Polak zasiadł na Tronie Piotrowym. Papieżu, który w czasie Swego pontyfikatu mówił „Rodzina Bogiem silna staje się siłą człowieka i całego narodu”. Zwieńczeniem uroczystości było przemówienie ks. Tomasza i Pani Dyrektor, którzy ukazali postać Jana Pawła II jako wzór człowieka, którego należy naśladować.

Szkolny Klub Bezpieczeństwa

Dnia 28 września 2012 roku odbyło się pierwsze w nowym roku szkolnym spotkanie SKB. Jego członkami są uczniowie klasy IV i V S.P., a opiekunami nauczyciele: Elżbieta Wyczarska i Agata Ostrzywilk-Homik. Pierwsze spotkanie było bardzo ważne! Wybraliśmy przewodniczącego - Marcina Słyś i zastępcę Marię Słyś. Oczywiście poznaliśmy Plan Pracy Klubu i Kodeks członka. Byliśmy bardzo dumni gdy otrzymaliśmy legitymacje członkowskie. Ogłosiliśmy też konkurs na nazwę i logo naszego klubu

Wycieczka do Warszawy

W dniach 20 i 21 września 2012r. klasy II i IV SP były na wycieczce w Warszawie. Głównym celem wyprawy był odbiór nagród i wyróżnień za udział w ogólnopolskim konkursie ,, Zdrowo jem, więcej wiem”, w którym klasa II zajęła III miejsce, a klasa III zdobyła wyróżnienie za reklamę wody. Uroczystość odbyła się w Pałacu Kultury i Nauki. Po nagrodzeniu najlepszych uczestników na wszystkich czekał poczęstunek, przygotowany zgodnie z zasadami zdrowego odżywiania. Później zwiedziliśmy warszawskie Łazienki. Oglądaliśmy Pałac na Wodzie, Biały Domek i Pomarańczarnię. Spacer po parku uatrakcyjniły nam żyjące tam zwierzęta: kilkanaście oswojonych wiewiórek, sarna, wrony i dwa dumne pawie. Na zakończenie pierwszego dnia wycieczki dzieci długo bawiły się na pięknym placu zabaw. U Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi zjedliśmy pyszną obiadokolację i tu spędziliśmy noc. Drugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy od warszawskiego zoo. Tu zobaczyliśmy przeróżne zwierzęta: rekina, słonie, mrówkojada, drapieżne lwy, tygrysy i niebezpieczne pumy. Nasz wzrok przyciągały również pięknie ubarwione ptaki i krzykliwe małpy. Po obiedzie zwiedziliśmy Muzeum Wojska Polskiego oraz Stare Miasto. Nie zapomnieliśmy oczywiście o zakupie pamiątek! Późnym wieczorem zmęczeni, ale zadowoleni wyruszyliśmy w drogę powrotną. Wyjazd do Warszawy możliwy był dzięki ofiarności instytucji i osób, które w pełni rozumieją potrzeby dzieci i swoimi działaniami wywołują radość i zadowolenie najmłodszych.
Wszystkim naszym sponsorom bardzo dziękujemy.

Spotkanie z właścicielami Pasieki

20 września 2012r. naszą szkołę odwiedzili niecodzienni goście- Państwo Ewa i Marcin Jamróz – właściciele Pasieki z Soniny. Uczniowie szkoły podstawowej z niezwykłym zaciekawieniem słuchali pogadanki o etapach powstawania miodu. Dzieci mogły też zobaczyć Rodzinę Pszczelą i przyjrzeć się akcesoriom prawdziwego Pszczelarza. Nie mogło tez zabraknąć pysznego i zdrowego miodu, którego mogliśmy kosztować do woli. Czy udało nam się rozbudzić zainteresowania uczniów pszczelarstwem? Na pewno! Najmłodsi marzą już o zawodzie pszczelarza!!! Trzymamy kciuki i dziękujemy Państwu Ewie i Mariuszowi Jamróz za niezwykle ciekawą lekcję.

Nowy rok szkolny 2012/13

Tradycyjnie nowy rok szkolny uczniowie i nauczyciele rozpoczęli Mszą Św., którą celebrował ks. Prałat Stanisław Szałankiewicz, ks. Jan Jucha – misjonarz pracujący w Czechach oraz nasz szkolny katecheta ks. Tomasz Sieradzki. Po zakończeniu Mszy Św. Pani Dyrektor w imieniu uczniów, nauczycieli i rodziców podziękowała ks. Prałatowi odchodzącemu na emeryturę za długoletnią opiekę duszpasterską i zaangażowanie w życie społeczności szkolnej.