Aktualności 2012/2013
II semestr

Słonecznych, bezpiecznych wakacji
oraz udanego wypoczynku!!!

DO ZOBACZENIA WE WRZEŚNIU!

Szkolny zestaw podręczników 2013/2014 znajduje się w linku DLA UCZNIÓW

Uczymy się grać w szachy

,,Życie jest jak partia szachów - wszystko zależy od Ciebie...''

Szachy to strategiczna gra planszowa rozgrywana przez 2 graczy na 64-polowej szachownicy. Nauka gry w szachy sprzyja wszechstronnemu rozwojowi dziecka. Kształci pamięć, umiejętność abstrakcyjnego i logicznego myślenia,a także rozwija wyobraźnię przestrzenną. Mając na względzie rozwój intelektualny oraz wychowanie dzieci i młodzieży poprzez uprawianie dyscypliny sportu, jaką są szachy postanowiliśmy zorganizować spotkanie z Prezesem Klubu Szachowego Gambit Przeworsk-Panem Tomaszem Kojder. W czasie spotkania dzieci poznały zasady gry oraz historię szachów. Ponadto mogły spróbować swoich sił w rozgrywkach, które zorganizował nasz gość. Dziękujemy za pokazanie nam alternatywnego dla komputera sposobu spędzania wolnego czasu.

Szkoła PROJEKTORA

Nasza szkoła współpracuje z programem "PROJEKTOR - wolontariat studencki", w ramach którego bierzemy udział w kampanii edukacyjnej "Młodzieżowa Akademia Bezpieczeństwa"


Szkoła PROJEKTORA


więcej informacji na stronie www.fgi.org.pl
oraz www.facebook.com


Uczymy się jak postępować z lekami- spotkanie z farmaceutą

Dnia 14 maja 2013 roku w Polsce obchodzono Dzień Farmaceuty. Z tej okazji zorganizowaliśmy spotkanie z Panią Wiesławą Brodowicz -magistrem farmacji. Zaproszony gość zapoznał uczniów z tajnikami swej profesji. Dzieci dowiedziały się, w jaki sposób powstają leki, jakie są ich rodzaje i jak należy z nimi postępować. Ponadto Pani Wiesława włączyła się w akcję ,,Cała Polska czyta dzieciom'' czytając wiersz ,,W aptece''. Nasze spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Dzieci zadawały wiele pytań, na które uzyskały wyczerpujące odpowiedzi. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem rozległej wiedzy naszego gościa. Od dzisiaj z przyjemnością będziemy chodzić do apteki i z ostrożnością sięgać po leki.

Indywidualizacja procesu nauczania...

W roku szkolnym 2012/2013 w naszej szkole prowadzone są zajęcia w ramach projektu "Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I -III szkół podstawowych". Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. W realizacji zadań biorą udział uczniowie ze zdiagnozowanymi specyficznymi potrzebami edukacyjnymi. Uczestniczą oni w następujących zajęciach:
-Zajęcia dla dzieci ze specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu, w tym także zagrożonymi ryzykiem dysleksji,
-Zajęcia logopedyczne dla dzieci z zaburzeniami rozwoju mowy,
-Zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów szczególnie uzdolnionych w dziedzinach matematyczno- przyrodniczych.
Prowadzona praca ma na celu eliminowanie trudności związanych z prawidłowym rozwojem mowy dzieci oraz umiejętnością czytania i pisania. Służy również rozwijaniu zainteresowań uczniów zdolnych. Dzieci chętnie biorą udział w dodatkowych zajęciach, które wpływają na poprawę ich wyników w nauce. Do realizacji zajęć wykorzystywane są różnorodne środki dydaktyczne nabyte w ramach projektu. Zajęcia prowadzone są przez nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej w ramach art. 42. ust.2KN.

Wycieczka do Rzeszowa

23 kwietnia dzieci z oddziału 6-latków oraz uczniowie klasy I i II SP byli na wycieczce w Rzeszowie i w Łańcucie. Najpierw obejrzeli sztukę teatralną w tatrze MASKA pt. ,,Tymoteusz wśród ptaków", która opowiadała o bardzo mądrym i wrażliwym misiu. Tymoteusz zaopiekował się opuszczonym kukułczym jajkiem, z którego (dzięki jego trosce) wykluł się śliczny pisklaczek. Po spektaklu dzieci zwiedziły MUZEUM DOBRANOCEK - podziwiały bohaterów różnych bajek oraz odgadywały ich tytuły. Niektóre pytania były bardzo trudne, a odpowiedzi na nie najszybciej udzielały mamy i panie, gdyż dotyczyły one bajek im bardzo bliskich. Później cała wycieczka udała się na spacer po łańcuckim parku oraz pyszne lody.

"Z teatrem za pan brat"

Dnia 16 kwietnia 2013 roku uczniowie szkoły podstawowej wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Przeworska. Dzieci obejrzały spektakl "Ten Obcy" w wykonaniu aktorów Wrocławskiego Teatru Edukacji "Artenes". Sztuka dostarczyła widzom wielu wrażeń i skłoniła do refleksji. Kolejnym punktem wycieczki była lekcja biblioteczna przygotowana przez pracowników Biblioteki Pedagogicznej. Z pewnością nikt nie będzie już miał problemu z odróżnieniem katalogu podmiotowego od przedmiotowego i prolongowaniem książek. Oczywiście nie mogło zabraknąć pysznych lodów i pizzy. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do domów. Już dziś czekamy na kolejną, równie udaną, wycieczkę.

Gminny Konkurs Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

W dniu 12 kwietnia 2013 roku w siedzibie Urzędu Gminy Przeworsk odbył się etap gminny Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Nasza drużyna, w składzie: Marcin Słyś, Filip Jakielaszek i Michał Winiarz, zajęła III miejsce. Gratulujemy!!!

Święto Zdrowia

11 kwietnia 2013 roku klasy I-III szkoły podstawowej i dzieci z oddziałów przedszkolnych obchodziły Święto Zdrowia. W tym dniu wszyscy spotkali się na sali gimnastycznej, by posłuchać pogadanki o zdrowym odżywianiu, którą przeprowadziła p. Małgorzata Liszka - Drapała - szkolny koordynator ds. promocji zdrowia. Po pogadance odbyły się różne zajęcia o zdrowiu - inscenizacje, piosenki, zagadki, zabawy dydaktyczne, gimnastyka oraz zawody sportowe. Były też zajęcia praktyczne dotyczące prawidłowego mycia rąk i owocowy poczęstunek. Na zakończenie Święta Zdrowia dzieci otrzymały odznaki "Zdrowie na 5".

V Gminny Konkurs Przyrodniczo - Plastyczny "W królestwie grzybów"

20 marca 2013r w naszej szkole odbył się V Gminny Konkurs Przyrodniczo - Plastyczny dla klas IV- VI Szkół Podstawowych. Konkurs składał się z dwóch części: wiedzy przyrodniczej pod hasłem "W królestwie grzybów" oraz plastycznej pod hasłem "Co się kryje w kniei?". Do konkursu wiedzy przyrodniczej przystąpiło 9 uczniów z 5 szkół naszej gminy. Pytania do testu wiedzy przygotował niezależny arbiter, nauczyciel ZS w Dębowie i ZS w Gaci - p. Hubert Kamecki. Treść pytań była zarówno dla uczniów jak i nauczycieli przygotowujących do ostatniej chwili tajemnicą. Po sprawdzeniu prac jury wyłoniło zwycięzców konkursu, dwoje uczniów zdobyło taką sama liczbę punktów i zajęło ex aequo drugie miejsce.
Oto wyniki konkursu:
I miejsce - Karolina Mikuła - Zespół Szkół w Studzianie
II miejsce - Katarzyna Sławińska - Zespół Szkół w Mirocinie
i Marcin Słyś - Zespół Szkół w Studzianie
III miejsce - Magdalena Golonka - Zespół Szkół w Urzejowicach
W tym dniu ogłoszono również wyniki konkursu plastycznego, na który wpłynęło 28 prac plastycznych . 18 marca 2012r odbyło się posiedzenie jury w składzie : Pani Elżbieta Olszyńska - nauczycielka Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Przeworsku i Pani Halina Superson - pracownik Muzeum w Przeworsku.
Po obejrzeniu prac przyznano następujące nagrody:
I miejsce: Natalia Głąb - Zespół Szkół w Mirocinie;
II miejsce: Piotr Dziedzic - Zespół Szkól w Studzianie;
III miejsce: Julia Hojło - Zespół Szkół w Rozborzu;
Jury przyznało trzy wyróżnienia:
Monika Jędruszczak - Zespół Szkół w Rozborzu;
Katarzyna Sławińska - Zespół Szkół w Mirocinie;
Michał Stącel - Zespół Szkół w Studzianie;

Wszystkim zwycięzcom i wyróżnionym GRATULUJEMY!!!
Pozostałym uczestnikom konkursu i nauczycielom przygotowującym dziękujemy za udział oraz pomoc w organizacji konkursu.
Nagrody zostaną dostarczone do szkół na zakończenie roku szkolnego.

Dzień Kobiet

Dnia 8 marca 2013 roku przeżywaliśmy w naszej szkole Dzień Kobiet. Od pierwszej lekcji chłopcy wszystkich klas biegali z kwiatami w rękach, by sprawić dziewczętom i Paniom miłą niespodziankę. Z tej okazji odbyła się również Akademia, podczas której uczniowie naszej szkoły zaprezentowali dwie scenki kabaretowe "Dlaczego kobiety boją się mężczyzn" oraz "Dlaczego mężczyźni boją się kobiet". Nie zabrakło również życzeń i pięknych kwiatów.

Człowiek z pasją- spotkanie z Panem Janem Bieniaszem

W ostatni dzień lutego 2013 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z Prezesem Koła Polskiego Związku Wędkarskiego "JAZ" w Przeworsku, zarazem członkiem Zarządu Okręgu PZW w Przemyślu i Strażnikiem Rybackim Panem Janem Bieniaszem. W trakcie spotkania przedstawiona została historia początków rybołówstwa oraz zorganizowanego wędkarstwa. Omówiono działalność koła PZW "JAZ" i osiągnięcia zawodników koła startujących w zawodach. Prezes zaprosił dzieci na zawody wędkarskie z okazji Dnia Dziecka i zakończenia wakacji. Zaproszony Gość włączył się również do akcji "Cała Polska czyta dzieciom". Czytane były bajki Jana Brzechwy o sumie oraz rybaku i szprotce. Największym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja wędek i kołowrotków, a także możliwość założenia stroju wędkarza. Prezes opowiedział też anegdoty związane z wędkarstwem. Było dużo pytań, na które otrzymaliśmy wyczerpujące odpowiedzi. Nie zabrakło też słodyczy gier i książek, które otrzymaliśmy od Pana Janka. Na zakończenie spotkania Prezes odczytał napisany dla nas wiersz.
Dziękujemy i zapraszamy za rok
Wiersz
Dzisiaj w Studzianie miłe radosne spotkanie
z dziećmi, które kochamy.
Przybyłem tutaj z radością
bo dzieci darzę z wielka miłością.
O wędkarstwie wam opowiadałem
w tym wiele prawdy trochę dodałem.
Lecz jest to pasją rodziców dzieci,
wszyscy się bawią gdy słońce świeci.
Łowią sobie rybki, trochę pływają,
krajobrazy podziwiają i swoje hobby uprawiają.
Idźmy nad jeziora, stawy, rzeki podziwiajmy przyrodę i widoki.
Lecz gdy stamtąd odchodzimy to posprzątajmy.
Chroń środowisko oddychaj mocno bo tym żyjemy.

Bezpieczne ferie

Dnia 08.02.2013 roku, pod hasłem ,,Bezpieczne ferie'', odbyło się spotkanie z Policjantem. Uczestniczyli w nim uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. Spotkanie było okazją do przypomnienia dzieciom podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas ferii. Uczniowie obejrzeli prezentację i uzyskali odpowiedzi na nurtujące ich pytania związane z prelekcją. Życzymy bezpiecznych ferii!!!

Powiatowy Konkurs Literacki "Moje Boże Narodzenie"

Szkoła Podstawowa w Maćkówce była organizatorem konkursu literackiego "Moje Boże Narodzenie", w którym swoich sił spróbowała uczennica klasy III gimnazjum - Karolina Płoskoń. Pięknym opowiadaniem Karolina zagwarantowała sobie I miejsce. Gratulujemy!!!

Cała Polska czyta dzieciom

Fundacja ABC XXI wieku już 11 lat temu zainicjowała ogólnopolską kampanię „Cała Polska czyta dzieciom”, do której przystąpiło już ponad 7 000 szkół z terenu naszego kraju. Celem kampanii jest codzienna praktyka czytania dzieciom, aby odrodzić i upowszechnić umiejętności językowe oraz przeciwstawić się nadmiernej ekspozycji dzieci i młodzieży na media elektroniczne. Zespół Szkół w Studzianie w tym roku szkolnym przystąpił do dwóch programów w/w kampanii: „Czytająca szkoła” (lider - p. Agata Ostrzywilk-Homik) i „Czytające przedszkole” (lider - p. Selwana Szołek). W niektórych klasach i w oddziałach przedszkolnych czytanie staje się powoli codziennością. Dzieciom i młodzieży czytają wychowawcy i nauczyciele na wyznaczonych godzinach lekcyjnych. W ramach kampanii prowadzimy również działania zmierzające do kształtowania prawidłowej wymowy i rozwijania zdolności aktorskich dzieci. Służą temu zajęcia z dykcji i ćwiczenia ortofoniczne czy oddechowe, przygotowanie do występów na różnego rodzaju uroczystości szkolne, inscenizacje, elementy dramy, nauka wierszy i piosenek, a także udział w profesjonalnych spektaklach teatralnych. Ważnym elementem kampanii jest organizacja kącików czytelniczych, prenumerata czasopism, udział w konkursach czytelniczych i plastyczno-literackich jak również współpraca z bibliotekami. Zapraszamy do szkoły różnych gości, którzy nie tylko opowiadają o swojej pracy, ale bardzo chętnie czytają bajki, opowiadania i fragmenty książek naszym wychowankom. Czytającymi gośćmi byli: p. Helena Zardzewiała – emerytowany nauczyciel j. polskiego naszej szkoły, p. Emilia Pieniążek – bibliotekarka Biblioteki Gminnej w Studzianie, p. Małgorzata Machowska – aktorka Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego z Rzeszowa, p. Ryszard Jakielaszek – pracownik Państwowej Straży Pożarnej w Przeworsku, p. Justyna Krupa – studentka III roku edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej Państwowej Wyższej Szkoły Ekonomiczno – Technicznej w Jarosławiu. Na wspólne czytanie planujemy zaprosić także naszą p. Dyrektor, Wójta Gminy Przeworsk i chętnych pracowników UG oraz innych, którzy będą gościć w naszej szkole. Do współpracy zaprosiliśmy również firmę artystyczną „Zielony Melonik”, która będzie do nas przyjeżdżać ze swoimi edukacyjnymi przedstawieniami.