Aktualności 2013/2014
II semestr

"Trzeba być dobrym jak chleb..." - Święto Patrona Szkoły

17 czerwca 2014 roku odbyła się akademia poświęcona Patronowi - Świętemu Bratu Albertowi, który od wielu lat jest wielkim autorytetem dla uczniów naszej szkoły. W montażu słowno-muzycznym dzieci i młodzież przybliżyły postać Wielkiego Polaka - patrioty i artysty. Motto uroczystości doskonale pokazała inscenizacja w wykonaniu przedszkolaków. Sztuka o dobrym królu i jaskółkach utwierdziła nas w przekonaniu, że największymi wartościami w życiu są dobro, miłość i ofiarność. Zgodnie z przesłaniem Św. Brata Alberta powinniśmy być dobrzy jak chleb, z którego cząstkę może wziąć każdy z nas i dzielić się nią z innymi.

Sukces szóstoklasistów !!!

Niewątpliwie dużym sukcesem okazały się wyniki sprawdzianu szóstoklasistów. Uczniowie osiągnęli 7 stanin. Jest to wynik wyższy od wyników osiągniętych przez uczniów innych szkół w Gminie Przeworsk, powiecie i województwie. Warto podkreślić, że szóstoklasiści bardzo dobrze poradzili sobie ze wszystkimi standardami. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

"Kangur Matematyczny"

Uczniowie Zespołu Szkół w Studzianie Marcin Słyś (I G) i Piotr Dziedzic (VI SP) zdobyli wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym "Kangur Matematyczny", który odbył się 20 marca 2014 roku. Każdy z nich otrzymał dyplom i książkę. Ideą konkursu jest sprowokowanie jak najliczniejszej manifestacji matematycznej o charakterze wspólnej, intelektualnej zabawy. Konkurs rozgrywany jest w sześciu kategoriach wiekowych. W tym roku szkolnym wzięło w nim udział 11 uczniów. Każdy uczestnik konkursu otrzymał upominek. Szkolnym koordynatorem konkursu jest pani Joanna Grocholska.
Zapraszamy do intelektualnej zabawy w przyszłym roku!


www.kangur-mat.pl


Projekt edukacyjny z języka polskiego ,,Jak można interpretować ,,Zemstę'' Aleksandra Fredry?''

Trzeci już rok z rzędu uczniowie klas II gimnazjum realizują projekt edukacyjny z języka polskiego. W tym roku szkolnym młodzież postanowiła zorganizować spektakl teatralny pt ,,Zemsta''. Realizowany projekt miał za zadanie połączyć treści polonistyczne z teatralnymi, uczyć współpracy, zaangażowania, samodyscypliny i pracy zespołowej. Ponadto miał spełniać funkcję wychowawczą - wychowywać przez sztukę. W przedsięwzięciu wzięło udział 15 uczniów wraz z opiekunami - P. A. Ostrzywilk- Homik, P. U. Kruk, P. T. Kałamarzem i P. K. Mielech-Brodowicz - wychowawcą klasy.
-czytaj całość-

Konkurs Powiatowy "Miejsce powiatu przeworskiego w kraju i w Europie na przestrzeni dziejów" rozstrzygnięty!!!

Konkurs przebiegał w 2 kategoriach: gazetka szkolna i folder miejscowości. W pierwszej kategorii wyróżnienie otrzymała Patrycja Pawlak (kl. II gim.), zaś w drugiej wyróżniono Weronikę Kiełb (kl. II gim.) i Karolinę Mikułę (kl. I gim.).
Gratulujemy!!!

Gminny konkurs rozstrzygnięty! Spotkanie profilaktyczne z policjantami

10 czerwca 2014 roku odbyła się w szkole niezwykła uroczystość wręczenia nagród laureatom gminnego konkursu plastycznego dla przedszkolaków pt. "Bezpieczny przedszkolak". Gościliśmy dzieci z oddziałów przedszkolnych z Ujeznej, Chałupek, Nowosielec, Grzęski i Świętoniowej wraz z rodzicami i nauczycielami. Rozdaniu nagród towarzyszyło spotkanie profilaktyczne z pracownikami Komendy Policji w Przeworsku na temat bezpiecznych wakacji. Młodsze dzieci wysłuchały pouczających pogadanek, a starsza młodzież obejrzała prezentację multimedialną poświęconą zagadnieniem bezpieczeństwa. Lista laureatów i więcej wiadomości o konkursie znajduje się w zakładce "Oddziały przedszkolne".

Finał Kampanii Edukacyjnej "Dzieciaki w Biznesie - Dziś wiedza, jutro zysk" na Politechnice Rzeszowskiej

W dniu 6 czerwca 2014 roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. Św. Brata Alberta w Zespole Szkół w Studzianie: Zuzanna Przybylska ( klasa V) i Piotr Dziedzic ( klasa VI) uczestniczyli w finale Kampanii Edukacyjnej "Dzieciaki w Biznesie - Dziś wiedza, jutro zysk" na terenie Politechniki Rzeszowskiej. Finał polegał na rozgrywkach międzyszkolnych na temat strefy euro i historii pieniądza. Nasz wspaniały duet zajął ex aequo IV miejsce wśród 15 szkół Podkarpacia biorących udział w finale Kampanii. Serdeczne gratulacje!

Wycieczka do Przemyśla i Bolestraszyc

Dnia 3.06.2014r. uczniowie klasy II, III i V wzięli udział w szkolnej wycieczce do Przemyśla i Bolestraszyc. Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzania pięknego i zabytkowego dworca kolejowego w Przemyślu. Następnym punktem wyprawy był udział w zajęciach plastycznych w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej. Na warsztatach poprzedzonych poznaniu ciekawych zbiorów muzeum dzieci samodzielnie wykonywały ikony, które każdy po skończonej pracy mógł zabrać na pamiątkę. W dalszej części wycieczki uczestnicy odwiedzili jedyne w Polsce Muzeum Dzwonów i Fajek, podziwiali piękną okolicę z Wieży Zegarowej muzeum, zwiedzali przepiękne zabytki oraz spacerowali po uliczkach miasta. Pobyt w Przemyślu uatrakcyjniły zabawy wokół fontanny na rynku, poczęstunek w postaci pysznych lodów i regionalnej pizzy o wyszukanych smakach. Dalsza część dnia upłynęła w Bolestraszycach, gdzie wszyscy podziwiali ogrody i okazy przyrodnicze oraz miło spędzali czas na placu zabaw. Po całodniowej wyprawie zadowoleni i pełni wrażeń wycieczkowicze wrócili do Studziana.

III miejsce dla Klaudii Osikowskiej w Gminnym Konkursie Ortograficznym

W tym roku szkolnym uczennice klasy III szkoły podstawowej - Klaudia Osikowska, Barbara Markowska i Oliwia Przybylska uczestniczyły w Gminny Konkursie Ortograficznym. Najwyższe miejsce w tej rywalizacji udało się zdobyć Klaudii Osiowskiej, która zajęła III miejsce.
Gratulacje dla wszystkich uczestniczek!

Wyróżnienie dla Basi Markowskiej

Dnia 5 czerwca 2014r. w siedzibie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Rzeszowie odbyło się uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom wojewódzkiego finału konkursu plastycznego "Zawsze razem", którego uczestnikami byli uczniowie klas I-III Naszej szkoły. I tym razem los uśmiechnął się do uczennicy klasy III S.P. Barbary Markowskiej. Za piękną i wartościową pracę mówiącą o przyjaźni z osobami chorymi na AIDS Basia otrzymała wyróżnienie.
Gratulacje!

Piknik rodzinny

" Rodzina to jeden z najwspanialszych pomysłów Pana Boga".
Damian Zimoń

1 czerwca 2014 roku Nasza szkoła zorganizowała Piknik Rodzinny. Piknik odbył się przy Wiejskim Domu Kultury w Studzianie, a na zgromadzonych gości czekały liczne atrakcje. Impreza rozpoczęła się montażem słowno-muzycznym w wykonaniu dzieci i młodzieży Naszej szkoły. W piosenkach i wierszach uczniowie złożyli życzenia swoim kochanym rodzicom i wspaniale zaprezentowali się podczas różnorodnych tańców. Nie zabrakło również wokalnych popisów członków zespołu Bella Voce, świetnego akompaniamentu i kabaretu. Na pikniku można było również kupić losy na loterii fantowej, skosztować domowych wypieków i zagrać w piłkę na boisku Orlika. Na najmłodszych czekały dmuchane zjeżdżalnie, a wszystkich przy doskonałej muzyce bawił wodzirej zamówiony przez Radę Rodziców. Mimo niezbyt atrakcyjnej pogody, piknik był udaną imprezą, o czym świadczyły zadowolone miny tak dzieci, jak i rodziców. Obecnością na pikniku zaszczyciła nas przedstawicielka Banku Spółdzielczego w Przeworsku, który to ufundował trzy główne nagrody w loterii fantowej (namiot, śpiwór i plecak), a także pracownicy Oddziału w Przeworsku SKOK im. F. Blachnickiego z siedzibą w Zamościu. Dzięki Pani Agacie Kotlińskiej - SKOK zasilił naszą loterię fantową i zorganizował konkurs, w którym dzieci zdobywały nagrody. Fanty na loterię również zostały ufundowane przez Radę Rodziców. Gościem Honorowym był także P. Antoni Żyła - Sołtys Studziana, który dla wszystkich uczniów przywiózł pyszne cukierki. Wszystkim sponsorom serdecznie dziękujemy!

Kampania Edukacyjna "Dzieciaki w Biznesie - Dziś wiedza, jutro zysk" w Studzianie

W dniach 13, 20 i 30 maja 2014 roku uczniowie klasy V i VI Szkoły Podstawowej im. Św. Brata Alberta w Zespole Szkół w Studzianie uczestniczyli w warsztatach w ramach Kampanii Edukacyjnej "Dzieciaki w Biznesie - Dziś wiedza, jutro zysk". Zajęcia prowadzili studenci-wolontariusze związani z:
- Fundacją Generator Inspiracji - Regionalny Koordynator Programu "PROJEKTOR - wolontariat studencki",
- Studenckim Kołem Naukowym Eurointegracja Politechniki Rzeszowskiej Wydziału Zarządzania,
- Studenckim Kołem Naukowym Młodych Ekonomistów Politechniki Rzeszowskiej Wydziału Zarządzania.
Warsztaty miały na celu popularyzowanie wśród młodych ludzi wiedzy z zakresu oszczędzania, inwestowania, europejskich walut oraz marketingu.

Gminny Konkurs Czytania ze Zrozumieniem

28.05.2014r. uczennice klasy II - Dominika Pawlak, Gabriela Zubek i Oliwia Zardzewiała- po raz pierwszy wzięły udział w międzyszkolnych rywalizacjach. W Gminnym Konkursie Czytania ze Zrozumieniem Oliwia Zardzewiała zajęła III miejsce. Wszystkim dziewczynkom gratulujemy!

Wycieczka do Leżajska i Przychojca

23.05.2014r. uczniowie klasy II wraz z rodzicami byli na klasowej wycieczce. Najpierw odwiedzili klasztor w Leżajsku. Tu wzięli udział w dziękczynnej Mszy świętej w strojach pierwszokomunijnych , podziwiali jedne z nielicznych w Polsce największe organy, na których mogą grać trzy osoby jednocześnie. Po obiedzie pojechali do Zagrody Edukacyjnej w Przychojcu. Tu mogli zobaczyć mały skansen, oglądali wyposażenie starych chat , przyrządy służące do przędzenia wełny , dawne narzędzia rolnicze. Podziwiali też piękne kwiaty, podłaźniczki i wielkanocne palmy wykonane przez wiejskie gospodynie ozdobione własnoręcznie wykonanymi kwiatami z bibuły i krepiny. Dzieci miały również okazję utrwalić sobie temat ,,Od ziarenka do bochenka". Najpierw mełły ziarno w żarnach, później z uzyskanej mąki wyrabiały ciasto na proziaki, aby w końcu upiec je w starym piecu i ze smakiem zjeść. Była to dla nich ogromna przyjemność. Od stolnicy i żarna nie stronili nawet chłopcy , którzy z tym samym zapałem przebierali się w różne stroje ( w zagrodzie tej znajduje się także ,,Wypożyczalnia strojów okolicznościowych dla dzieci i dorosłych"). Kolejną atrakcją było karmienie królików i kozy , a także degustacja wody z sokiem akacjowym , z czarnego bzu i mniszka lekarskiego. Dorosłych zainteresował ogródek z różnymi gatunkami ziół ( mięty , melisy , trybuli) i sposób ich wykorzystania w kuchni. Wszyscy zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do domu.

Warsztaty folklorystyczne i rozwiązanie konkursu "A to moja bajka właśnie" - obchody Roku Oskara Kolberga w Naszej szkole.

Z okazji obchodów Roku Oskara Kolberga w czwartek 22 maja naszą szkołę odwiedzili niezwykli goście, którzy przybliżyli uczniom szkoły podstawowej i przedszkolakom znaczenie folkloru. Pani Lucyna Skawina - instruktor tańca folklorystycznego i pan Ryszard Hanejko - dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Gaci przybyli do nas z sąsiedniej gminy, aby przeprowadzić warsztaty folklorystyczne. Pani Lucyna ubrana w ludowy strój przeworski objaśniła, jak nazywają się poszczególne jego części, a dziewczyny z klasy VI zaprezentowały się w strojach krakowskich. Dzieci uczyły się dawnych piosenek ludowych, a także różnych układów tanecznych, m.in. krakowiaka. Warsztaty uświetniła uroczystość wręczenia nagród w dwóch szkolnych konkursach, zorganizowanych dla uczczenia pamięci Oskara Kolberga - etnografa, folklorysty i muzyka. W konkursie literackim dla szkoły podstawowej brało udział 14 prac - bajek wymyślonych przez uczniów. Wszyscy autorzy otrzymali nagrody z rąk Pani Dyrektor, bowiem bajki były przepiękne i naprawdę na wysokim poziomie. Równie wspaniałe były prace przedszkolaków, którzy z pomocą rodziców w rodzinnym konkursie literacko-plastycznym zorganizowanym przez opiekuna świetlicy p. Justynę Krupę, wymyśliły wspaniałe bajki i oczywiście namalowały prześliczne ilustracje. Wszystkie przedszkolaki, które brały udział w tym konkursie, także zostały nagrodzone. Nagrody w postaci pięknych książek ufundowało wydawnictwo "Znak".
Bajki napisali:
z klasy V- Zuzanna Przybylska, Weronika Bester, Aleksandra Brodowicz, Patrycja Chmiel
z klasy III - Barbara Markowska
z klasy II - Małgorzata Czerwonka, Dominka Pawlak, Gabriela Zubek i Emilia Słysz
z klasy I - Amelia Śliwa, Wiktoria Kulpa, Alicja Wiatrowska i Amelia Woźniak
Wspólnie z rodzicami bajki wymyślili:
z 5-latków - Weronika Kotlińska, Kacper Słysz, Weronika Grzegorzewska, Wiktoria Kosior, Julia Śliwa, Piotr Stańko, Martyna Wójcik i Maja Kiełb oraz wszystkie 6-latki.
Wszystkim autorom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów i owocnej twórczości literackiej.

"Młodzieżowa Akademia Bezpieczeństwa - ratujemy i uczymy ratować"

MAB to kampania dotycząca pierwszej pomocy. Nasza szkoła w tym roku już trzeci raz zakwalifikowała się do uczestnictwa w tej kampanii - przeszkoleni zostali wszyscy uczniowie klasy pierwszej gimnazjum. Podczas zajęć ze studentami ratownictwa medycznego uczyliśmy się, jak opatrzyć rany, złamania, zwichnięcia, urazy, układać poszkodowanego w pozycji bezpiecznej, udrożnić drogi oddechowe, skutecznie wykonać resuscytację krążeniowo - oddechową (RKO), posługiwać się AED (automatycznym defibrylatorem zewnętrznym). Poznaliśmy chwyt Rauteka, sposoby przenoszenia poszkodowanego, pozycję przeciwwstrząsową i wiele innych umiejętności ratowniczych. Pierwsze spotkanie ze studentami dotyczyło głównie zagadnień teoretycznych, m.in. zapoznaliśmy się z następującymi terminami: pierwsza pomoc, stany nagłego zagrożenia życia, "złota godzina", wypadek komunikacyjny i wiele innych. Podczas drugich zajęć dowiedzieliśmy się, jak postępować na miejscu wypadku, kiedy mamy do czynienia z poszkodowanym nieprzytomnym oddychającym i nieprzytomnym nieoddychającym. Podczas trzecich zajęć uczyliśmy się opatrywać rany, zwichnięcia, złamania, jak radzić sobie ze wstrząsem i jak postępować z nagłymi stanami zagrożenia życia i zdrowia takimi jak: omdlenie, utrata przytomności, zawał serca, udar mózgu, hipoglikemia, hiperglikemia, napad epilepsji, udar cieplny i słoneczny, zachłyśnięcie. Podczas ostatnich zajęć sprawdziliśmy przyrost naszej wiedzy. Niestety w bieżącym roku finał MAB - u zbiegł się z naszą wycieczką szkolną i nie mogliśmy uczestniczyć w zawodach.

Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

Od 8 do 15 maja obchodzony jest Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Obecny rok przeżywamy pod hasłem "Czytanie łączy pokolenia". Słowa te mają na celu podkreślenie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia. Wskazują też bibliotekę jako miejsce, które towarzyszy nam przez całe życie. Włączając się do tej akcji, 14 maja odwiedziliśmy Miejska Bibliotekę Publiczną im. A. Fredry w Jarosławiu. Czas tam spędzony był niezwykle satysfakcjonujący. Zapoznaliśmy się z imponującym księgozbiorem i poznaliśmy historię tego miejsca. Zwiedziliśmy też wypożyczalnię dla dzieci i dorosłych, a także czytelnie. Zachwyciło nas wnętrze biblioteki - nowoczesne stanowiska internetowe, strefa gier i kawiarenka. Każdy znalazł coś dla siebie. Ponadto obejrzeliśmy film animowany Turbo w 3D. To niewiarygodne, że możliwe to było właśnie w bibliotece.
Dziękujemy Pani Tamarze i innym pracownikom biblioteki, którzy z ogromną życzliwością przyjęli nas w swoim "królestwie".
Utwierdziliśmy się w przekonaniu, że czas spędzony w bibliotece stanowi nie tylko źródło rozwoju intelektualnego, ale też wartościowej rozrywki. Kolejnym punktem wycieczki było obejrzenie spektaklu Czas wyboru w wykonaniu aktorów Teatru Artenes z Wrocławia. Młodzi, wchodzący w życie ludzie, stoją przed wieloma wyborami. Często nie wiedzą, którą z dróg wybrać. Bohaterka sztuki to młoda dziewczyna, która "przenosi się" w literacki labirynt wyobraźni, gdzie spotyka znane postacie, które metaforycznie pokazują drogę. Bez wątpienia w literaturze tkwi wiele odpowiedzi na nurtujące nas pytania, ale musimy je odczytać i zrozumieć. Bohaterka dokonuje wielu wyborów, czy słusznych - przekonacie się sami, gdy obejrzycie spektakl. Sztuka skłoniła młodzież do refleksji. Skupiona uwaga i cisza, z jaką obejrzeliśmy sztukę, a także burzliwe brawa na zakończenie, stanowiły potwierdzenie słuszności wyboru repertuarowego.

Spotkanie z kapitanem żeglugi, marynarzem i kolekcjonerem Panem Józefem Figielą ciekawą lekcją przyrody i geografii

Dnia 8 maja 2014 r. w ramach spotkań z ludźmi z pasją odbyliśmy niecodzienny "rejs" po morzach i oceanach świata. Naszym " kapitanem" był Pan Józef Figiela - marynarz, artysta plastyk i kolekcjoner. Nasz gość urodził się w Grzęsce. Studia plastyczne odbył w PWSSP w Gdańsku. Pływał jako oficer - nawigator na statkach Polskich Linii Oceanicznych z Gdyni, przemierzając niemalże cały świat. Z tych podróży pozostały szkice miejsc, które odwiedzał, oraz wiele cennych pamiątek, które mogliśmy podziwiać. Szczególnie imponująca była kolekcja muszli - od tych malutkich, po te ogromne przywiezione z równika. W zbiorach Pana Józefa nie brak też obrazków religijnych, medali i numizmatów marynistycznych. Zamiłowanie do podróży i żeglowania nasz gość odkrył już w gimnazjum i pasja tą zaraził wielu z nas. Po długim "rejsie" zatrzymaliśmy się w przystani Studzian. Tu otrzymaliśmy od naszego gościa piękne muszle, bursztyny i obrazki marynistyczne.
Kapitanie, dziękujemy i czekamy na kolejny "rejs" już w przyszłym roku!!!

Dziękczynna Msza Św. za kanonizację Świętego Jana Pawła II

Z uwagą śledziliśmy długi i obfitujący w liczne podróże apostolskie pontyfikat Papieża Polaka Jana Pawła II.
Z bólem serca przeżywaliśmy Jego śmierć i z radością przyjęliśmy wiadomość o wyniesieniu na ołtarze. We wtorek 29 kwietnia 2014 r. w Kaplicy w Studzianie odbyła się uroczysta dziękczynna Msza Św. za kanonizację Jana Pawła II, której przewodniczył ks. Prałat Stanisław Szałankiewicz. Na Mszy obecni byli zaproszeni goście: Prezes Banku Spółdzielczego Pani Józefa Kozłowska i z-ca Prezesa Pani Małgorzata Szpejankowska. Po uroczystej Mszy św. montażem słowno-muzycznym uczciliśmy pamięć naszego Rodaka- Jana Pawła II, który był i zawsze pozostanie naszym autorytetem. Tego dnia nie zabrakło też pysznych kremówek, równie dobrych, jak te wadowickie.

Dominika Zakielarz Powiatowym Mistrzem Ortografii

29 kwietnia 2014 r. w Zespole Szkół Zawodowych im. Króla Jana III Sobieskiego w Przeworsku odbył się IX Powiatowy Konkurs Ortograficzny I Ty możesz zostać Mistrzem polskiej ortografii dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Zaszczytny tytuł Mistrza przypadł uczennicy klasy III gimnazjum Dominice Zakielarz. Nie jest to pierwsze wyróżnienie w tej kategorii, bowiem w 2011 r. uczennica otrzymała tytuł Mistrza Ortografii w gminnych potyczkach.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!


Kolejny sukces Gabrieli Bar

24 kwietnia2014 r. w Miejskim Domu Kultury w Przeworsku odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu literackiego z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi i Zdrowia. Praca literacka uczennicy klasy III gimnazjum, Gabrieli Bar, została wyróżniona.
Gabrysiu, gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

,,Racjonalne odżywianie receptą na zdrowie"

Edukacja zdrowotna jest w naszej szkole nieodłącznym elementem Programu Profilaktyki i Programu Wychowawczego. Podejmujemy szereg działań mających na celu promowanie zdrowego stylu życia, uświadamianie potrzeby dbania o własne zdrowie oraz zwracanie uwagi na zasady racjonalnego odżywiania. Tym też celom służyło spotkanie z Panią Małgorzatą Ziębą- edukatorem ds. diabetologii. Skierowane ono było do różnych grup wiekowych: uczniów klas I-III, IV-VI szkoły podstawowej i I-III gimnazjum. Zajęcia miały formę warsztatów. Edukator zaprezentował uczniom piramidę żywienia i sposoby doboru wartościowych produktów żywnościowych, zwracając szczególną uwagę na I i II śniadanie. Dzieci poznały nie tylko zasady prawidłowego odżywiania się, ale też utwierdziły się w przekonaniu, że bardzo ważny w życiu jest ruch, który ma kojący wpływ na stan naszego ciała.
Pani Małgosiu, jesteśmy wdzięczni za profesjonalizm, a przede wszystkim za bezinteresowność
i poświęcony czas.

"Najlepsi z najlepszych!!!"

Mądrość jest nieskończona, im bardziej się w nią zagłębiasz, tym bardziej jej potrzebujesz.

4 kwietnia 2014 r. w Gimnazjum im. Św. Józefa Sebastiana Pelczara w Gorliczynie odbył się III Gminny Konkurs Mitologiczny. Rywalizowało 12 drużyn, które reprezentowały wysoki poziom wiedzy. Najlepsi jednak okazali się nasi uczniowie: Filip Jakielaszek, Michał Stącel i Michał Winiarz, którzy zajęli I miejsce!
Na podium stanęli też uczniowie klasy I gimnazjum: Julia Markowska, Dawid Słysz i Marcin Słyś, którzy zajęli III miejsce.

GRATULUJEMY i życzymy dalszych sukcesów!

"I Konkurs Piosenki i Poezji w Gaci" - sukces Bella Voce

W niedzielę 30 marca 2014 r. w Gaci odbył się Koncert Galowy, na którym zostały ogłoszone wyniki I Konkursu Piosenki i Poezji o tematyce: ,,Dziewczyny, Kobiety, Matki, Babcie". Konkurs zorganizowany został przez Zespół Szkół w Gaci, Bibliotekę Publiczną Gminy Gać oraz Gminny Ośrodek Kultury w Gaci. Nasz zespół Bella Voce pod kierunkiem p. Tadeusza Kałamarza zdobył I miejsce, śpiewając piosenkę Marka Grechuty pt. "Nie dokazuj". Poza tym soliści wypadli również wspaniale, zdobywając czołowe miejsca w swojej kategorii - Karolina Głąb - II miejsce (Być kobietą), Maciej Rosół - III miejsce (Ona jest ze snu), Jakub Żołyniak - III miejsce (Zawsze tam, gdzie Ty).
GRATULUJEMY i życzymy dalszych sukcesów!

artykuł Kamili Dudek na stronie TV Przeworsk

PODZIĘKOWANIE

Składamy serdeczne podziękowanie
Państwu Małgorzacie i Dariuszowi Pieniążek
-właścicielom Agencji reklamowej Noemi
za wykonanie projektu i wydrukowanie plakatów promujących szkołę.

,,Spacer po zawodach''

W dniu 27.03.2014 roku w Zespole Szkół w Studzianie miało miejsce spotkanie w ramach programu rynku pracy "Spacer po zawodach", zorganizowane dzięki współpracy szkoły oraz Młodzieżowego Centrum Kariery i Punktu Pośrednictwa Pracy - jednostek OHP działających na terenie powiatu przeworskiego. Przedsięwzięcie skierowane było do uczniów III klas gimnazjum, którzy stoją przed wyborem szkoły ponadgimnazjalnej i przyszłego zawodu. Celem programu było ukazanie tajników i wagi kilku zawodów bardzo pożądanych na rynku pracy. W spotkaniu wzięli udział Pani Barbara Sowińska - przedsiębiorca- kosmetolog z Przeworska, Pan Jan Kwolek - brygadier, były komendant Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Przeworsku oraz Pan Krzysztof Mucha - informatyk z Zespołu Szkół Zawodowych w Przeworsku.
Pani Barbara Sowińska przedstawiła na czym polega praca kosmetologa i przedsiębiorcy, bowiem jest właścicielką Studia Kosmetycznego. Omówiła zasady prowadzenia biznesu, podzieliła się doświadczeniami i spostrzeżeniami od kogo uczyć się tych zasad, podkreśliła, że to co robimy powinno nas zbliżać do naszych celów.
Pan Jan Kwolek przedstawił zadania, czynności, wymagania zdrowotne, fizyczne oraz psychologiczne w zawodzie strażaka, warunki podjęcia pracy, możliwości zatrudnienia oraz szanse awansu w hierarchii zawodowej.
Pan Krzysztof Mucha przygotował prezentację multimedialną o ścieżce edukacyjnej jaką trzeba przejść, aby pracować w zawodzie informatyka, bowiem młodzież bardzo często wybiera kierunek informatyczny.
Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Młodzi ludzie chętnie uczestniczyli w rozmowie zadając pytania na nurtujące ich zagadnienia. Otrzymali wiele ważnych informacji, m.in. o ścieżkach kształcenia, które decydują o pracy w tych zawodach, codziennej pracy tych ludzi, o jej plusach i minusach oraz potrzebnych umiejętnościach. Mogą więc określić czy ich zdolności i predyspozycje są zgodne z takimi zawodami.

Sporządziła: Lidia Pacholasz- doradca zawodowy MCK w Przeworsku.

Trudne decyzje gimnazjalistów

17.03.2014 roku doradca zawodowy z Młodzieżowego Centrum Kariery w Przeworsku - Lidia Pacholasz przeprowadziła zajęcia z zakresu poradnictwa zawodowego z uczniami III klasy gimnazjum w Studzianie. Dla gimnazjalistów jest to czas podejmowania decyzji oraz gromadzenia informacji związanych z wyborem szkoły ponadgimnazjalnej i przyszłego zawodu. Młodzież potrzebuje wyposażenia w solidną wiedzę o rynku pracy, o zawodach, a także pomocy w podjęciu decyzji dotyczącej swojej przyszłości zawodowej. Na zajęciach młodzież dokonywała analizy swoich zainteresowań i preferencji zawodowych na podstawie testów i kwestionariuszy. Wiedza o sobie jest bowiem pierwszym i podstawowym elementem, dzięki któremu młodzi ludzie mogą we właściwy sposób zaplanować dalszą edukację lub rozpocząć naukę zawodu. Doradca zawodowy przedstawił możliwości dalszej ścieżki edukacyjnej, zawody przyszłości oraz zawody schyłkowe oraz sytuację na rynku pracy. Wskazał także na co zwracać szczególną uwagę i czym kierować się przy wyborze szkoły ponadgimnazjalnej. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali wykładu. Doradca zawodowy zachęcił do korzystania z usług jakie oferuje MCK w Przeworsku.

Sporządziła: Lidia Pacholasz- doradca zawodowy - stażysta MCK Przeworsk

Wyjazd do kina HELIOS

Kino to nie tylko miejsce rozrywki i zabawy, ale też narzędzie propagowania wartości, objaśniania otaczającego świata. W związku z tym zorganizowaliśmy wyjazd do kina Helios w Rzeszowie. Wycieczka odbyła się 20 marca 2014 roku. Wzięli w niej udział uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. Na miejscu byliśmy przed godziną 15.00, więc mieliśmy czas, aby kupić bilety, coś do jedzenia i picia. O wyznaczonej godzinie zajęliśmy wygodne miejsca w salach kinowych i czekaliśmy na projekcje filmów.
Młodsi uczniowie obejrzeli animowaną komedię fantastyczno-przygodową pt ,,Pan Peabody i Sherman''. Tytułowy Pan Peabody to najmądrzejszy pies na świecie, naukowiec-geniusz, który wynalazł wehikuł czasu i zaopiekował się kilkuletnim chłopcem o imieniu Sherman.Bohaterowie ruszają do wyścigu z czasem, muszą ,,naprawić historię i ocalić przyszłość". Historia ,,depcze'' im po piętach, a efektem jest niezwykła przygoda, wielka dawka humoru i niezapomniana lekcja historii.
Z kolei gimnazjaliści obejrzeli dramat historyczny w reżyserii Roberta Glińskiego pt.: ,,Kamienie na szaniec''. To opowieść o młodości, miłości i przyjaźni. O bohaterstwie, które ma wielką cenę. Pewnego dnia bohaterowie stają przed wyborem: schylić głowy, czy zaryzykować własne życie? Wybrali tę drugą drogę. Byli jak,, kamienie rzucane przez Boga na szaniec''. Film ten wywarł na oglądających ogromne wrażenie. Trudno byłoby nie uronić łzy, oglądając sceny przesłuchań Rudego. Na koniec pojechaliśmy do McDonald's na ,,małe co nieco''.

Dzień otwarty w naszym przedszkolu

W sobotę 15 marca 2014 roku odbył się w naszej szkole Dzień Otwarty dla nowych przedszkolaków i ich Rodziców. Mimo nie najlepszej pogody frekwencja dopisała. Maluchy z radością uczestniczyły w różnych zabawach w sali przedszkolnej. Ponadto dzieci i Rodzice mieli możliwość zapoznania się ze szkołą. Obejrzały gabinet logopedyczny, gdzie ćwiczyły wymowę. W sali komputerowej obejrzały "Misia Uszatka", zaś w sali gimnastycznej można było poskakać na piłkach i pobawić się dużymi, miękkimi klockami. Niemałym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia plastyczne z orgiami w czasie których dzieci wykonały piękne, wielkanocne zające. Dopełnieniem spotkania było "małe co nieco" w szkolnej świetlicy, gdzie na maluchy czekały niespodzianki, a na Rodziców słodki poczęstunek.
Był to pierwszy Dzień Otwarty w naszym przedszkolu, ale na pewno nie ostatni. Przedszkolakom, które się zapisały mówimy "do zobaczenia", a tych którzy się jeszcze nie zdecydowali serdecznie zapraszamy do naszej szkoły przypominając, że trwają zapisy zarówno do przedszkola, szkoły podstawowej jak i do gimnazjum.

,,Talent był i pozostanie darem, za który odpowiadają wszyscy, choć otrzymuje go tylko jednostka...''

Korzystając z zaproszenia naszego ucznia Michała Stącla i Jego Rodziców wzięliśmy udział w koncercie młodych artystów, który odbył się 10 marca 2014 roku w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Przeworsku. Gra na saksofonie to dla Michała pasja, którą rozwija od wielu lat. Osiągnięcie wysokiego poziomu gry na instrumencie wymaga wielu wyrzeczeń, ale daje też satysfakcję. Ciężka praca Michała niejednokrotnie została nagrodzona w wielu konkursach. Jako społeczność szkolna wspieramy kolegę i staramy się towarzyszyć Mu w czasie koncertów.
Michale, koncert był piękny! Twoi koledzy grali wspaniale, ale dla nas Ty byłeś najlepszy!
Jesteśmy z Ciebie dumni i życzymy dalszych sukcesów.

Dzień Kobiet

Dnia 7 marca 2014 roku świętowaliśmy w Naszej szkole Dzień Kobiet. Od samego rana chłopcy wszystkich klas biegali z kwiatami w ręku, by sprawić dziewczętom i Paniom miłą niespodziankę. Z tej okazji odbyła się również humorystyczna akademia. Podczas niej uczniowie Naszej szkoły zaprezentowali program pt. "Historia pewnej znajomości... czyli... 35 lat z życia Anomalii i Waleriana". Nie zabrakło również ciepłych życzeń, pięknych kwiatów i muzycznego koncertu życzeń.

Leo i Puzzel w naszej szkole

27.02.2014r. naszą szkołę odwiedzili specjalni goście. Byli nimi pracownicy Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno- Wychowawczego w Jarosławiu, którym towarzyszyły dwa psy, wykorzystywane w terapii oraz stymulacji rozwoju dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Starszy psi weteran - Leo (golden retriver) - dobrze wyszkolony, wykonywał polecenia swojego opiekuna. Młodszy pies Puzzel (cokel spaniel), który dopiero się uczy, był jedynie obserwatorem tego, co działo się w sali. Ich opiekun pokazał i opowiedział naszym młodszym podopiecznym, jak należy właściwie i bezpiecznie postępować z psami. Po tych odwiedzinach dzieci wiedzą, że:
-nie należy przeszkadzać psu w spożywaniu posiłku oraz piciu,
-jeśli chcemy pogłaskać psa, to najpierw pytamy o zgodę właściciela, później dajemy psu powąchać zewnętrzną stronę swojej ręki i dopiero wtedy możemy go pogłaskać, najlepiej po grzbiecie,
-nie drażnimy psów, nawet przez siatkę (wzbudzona w psie agresja dodaje mu sił, zwierzę może przeskoczyć siatkę i dotkliwie nas pogryźć),
-szybko kręcące się koła roweru są dla psa bardzo interesujące, więc jego pościg za naszym rowerem może trwać długo,
-pies jest od nas szybszy, więc ucieczka przed nim może go jedynie zachęcić do ataku,
- jeśli zaatakuje nas pies, przyjmujemy bezpieczną pozycję żółwika, chroniącą najważniejsze części naszego ciała (palce rąk, uszy, twarz, szyję).

Wyjazd na narty

W piątek 21 lutego uczniowie Naszej szkoły wyjechali na narty do Puław Górnych koło Rymanowa. Głównym celem wycieczki było nabycie przez uczniów umiejętności jazdy na nartach. Po przybyciu na miejsce udaliśmy się do wypożyczalni sprzętu i tam otrzymaliśmy całe wyposażenie potrzebne do bezpiecznej jazdy. Siedmioro śmiałków zdecydowało się na "okiełznanie" snowboardu. Wraz z opiekunami - instruktorami wspięliśmy się na górkę i tam po krótkiej rozgrzewce rozpoczęliśmy zjazd na nartach czy snowboardzie przy pomocy i asekuracji instruktorów. Na początku wszystko wydawało się bardzo trudno, ale później oswoiliśmy się z tym, że na nogach mamy "mega" ciężkie buty i narty lub deskę, w których trudno się poruszać. Po każdym zjeździe było coraz łatwiej. Jednak tak naprawdę największym wyzwaniem było "okiełznanie" wyciągu. Około 13 mieliśmy przerwę obiadową, podczas której zjedliśmy i nabraliśmy sił. Następnie nasi instruktorzy wzięli nas na większą "górkę" i tam doskonaliliśmy technikę zjeżdżania. Nie było łatwo, ale "trening czyni mistrza", więc nikt nie zrezygnował. Około godziny 15 byliśmy już tak zmęczeni, że bez sprzeciwu zakończyliśmy naszą przygodę z nartami. Było tak fajnie, że nie możemy się doczekać następnego wyjazdu. Z przyjemnością i ekscytacją wspominamy naszą przygodę z nartami. Szkoda, że to już koniec zimy.

Szóstoklasiści, sprawdzian tuż, tuż...

Witajcie, już po feriach, I półrocze za nami!
Każdy wie, co jeszcze musi nadrobić, nad czym popracować, a co jest w porządku.
Przed nami dwa cele:
- sprawdzian kompetencji 1 kwietnia,
- jak najlepsze świadectwa w czerwcu.
Przy odrobinie wysiłku i systematyczności cele na pewno zostaną osiągnięte, a zamierzenia zrealizowane.
Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!

,,Ze słownikami za pan brat''

17 lutego 2014 roku w naszej szkole odbyła się niecodzienna lekcja. Poprowadziła ją Pani Katarzyna Rudnicka-filolog, bibliotekarz, pracownik Biblioteki Pedagogicznej w Przeworsku, Przewodnicząca Zarządu Towarzystwa im. Adama Mickiewicza. Zajęcia trwały dwie godziny i mimo trudnego tematu-słowniki- z zaciekawieniem słuchaliśmy wykładu naszego gościa. Teorii oczywiście towarzyszyła praktyka. Trzecio- i szóstoklasiści poznali nie tylko budowę słowników i ich przeznaczenie, ale również praktycznie zastosowali zdobytą wiedzę, wykonując przygotowane przez prowadzącą ćwiczenia. Najwięcej radości sprawiło nam zadanie na czas. Kto pierwszy wskaże słownik, w którym odnajdziemy znaczenie podanych wyrazów i odczyta je. Każdy z nas chciał być pierwszy, ale zrozumieliśmy, że rywalizacja powinna być zdrowa, więc staraliśmy się, aby każdy chociaż raz poczuł się zwycięzcą. Najwięcej kłopotów mieliśmy z poprawną formą wyrazu: ssać. Długo się sprzeczaliśmy, czy poprawna forma to: ssę czy ssam. Nasze wątpliwości rozchwiał słownik poprawnej polszczyzny, który definitywnie wskazał formę: ssę. Dziś po raz kolejny utwierdziliśmy się w przekonaniu, że warto sięgać po słowniki, nie tylko ten ortograficzny.
Pani Kasiu, dziękujemy za niezwykle ciekawą lekcję!


Przyjemnie i pożytecznie-tak spędziliśmy ferie zimowe

Po półrocznym zmaganiu się z nauką i szkołą przyszedł czas na odpoczynek. Dla dzieci, które spędzały czas w domach, zorganizowano wyjazd do Rzeszowa. Wycieczka została zaplanowana tak, aby bez względu na wiek każde z dzieci mogło znaleźć coś dla siebie i w miły i atrakcyjny sposób spędzić czas. Na początku złożyliśmy wizytę w filharmonii, gdzie byliśmy słuchaczami próby koncertu fortepianowego w przepięknej, nowoczesnej auli. Po przybyciu na miejsce zostaliśmy niezwykle miło powitani przez pracowników. Każdy z nas otrzymał upominek, który z pewnością będzie nam przypominał wizytę w tak niecodziennym miejscu. Następnie udaliśmy się na Wydział Fizyki i Matematyki Politechniki Rzeszowskiej. Tam z kolei słuchaliśmy wykładu i obserwowaliśmy doświadczenia z dziedziny fizyki. Prowadzący dyskurs zaprosił nas na pokazy już w czerwcu, za co dziękujemy i z pewnością skorzystamy z zaproszenia, bo bez wątpienia fizyka jest naprawdę fascynującą nauką. Ucztę dla ducha dopełniło małe co nieco w McDonald's, gdzie do syta zajadaliśmy pyszności. Miłośnicy kina także znaleźli coś dla siebie, bowiem kolejnym punktem wycieczki była wizyta w kinie Helios. Tam obejrzeliśmy film animowany,, Skubani''. Historia tytułowych bohaterów zawierała sporą dawkę prostego humoru, więc śmiechu było co niemiara. Dzięki ,,skubanym'' indykom dowiedzieliśmy się o co chodzi z tym Dniem Dziękczynienia. To była niesamowita wycieczka, która pokazała, że można łączyć przyjemne z pożytecznym.