Aktualności 2014/2015
I semestr

Nasi najlepsi uczniowie

Uczniowie Zespołu Szkół w Studzianie z najwyższą średnią ocen
za I semestr roku szkolnego 2014/2015


klasa IV
Angelika Bester -5,00 Barbara Markowska - 5,00 Klaudia Osikowska-5,00 Oliwia Przybylska -5,00 Wiktoria Żołyniak -5,00
klasa V
Weronika Śliwa-5,00 Dominik Machoś -4,90 Patrycja Markowska-4,90
klasa VI
Zuzanna Przybylska -5,25 Aleksandra Brodowicz -5,17 Magdalena Urban -4,83 Jakub Jucha -4,75
klasa I Gim.
Klaudia Homik -5,00 Michał Winiarz -4,76
klasa II Gim.
Marcin Słyś-5,00 Karolina Mikuła-4,92
klasa III Gim.
Kamila Dudek -4,75

Bezpieczne ferie

Już tradycyjnie przed feriami zimowymi zaprosiliśmy do naszej szkoły strażaków z Powiatowej Komendy Straży Pożarnej w Przeworsku. Spotkanie odbyło się w ramach zajęć "Bezpieczne ferie''. Podczas spotkania wychowankowie dowiedzieli się, jak mają zachować się w sytuacjach niebezpiecznych np. pożaru, podczas załamania się lodu na zbiornikach wodnych, wypadkach. Dzięki strażakom wzbogacili także swoją wiedzę nt. ochrony przeciwpożarowej. Ponadto wychowankowie przypomnieli sobie jak wezwać pomoc, rozpoznać stan przytomności poszkodowanego, zbadać tętno, oddech, układać osobę nieprzytomną w pozycji bezpiecznej. Strażacy przestrzegli uczniów przed zabawami w miejscach niedozwolonych, gdzie może dojść do wypadku. Omówili zasady zachowania się w domu podczas nieobecności rodziców, jak również przestrzegli uczniów przed kontaktami z osobami nieznajomymi. Na zakończenie życzyli dzieciom przyjemnego i bezpiecznego wypoczynku.
Drodzy uczniowie,przypominamy KODEKS POSTĘPOWANIA W OKRESIE FERII
- Do zabawy wybieraj tylko bezpieczne miejsca: place zabaw, boiska oraz rożne tereny rekreacyjne - z dala od ulic, mostów, torów kolejowych i tramwajowych.
- Nie wchodź na lód zamarzniętych: jezior, stawów, rzek- pod wpływem ciężaru twojego ciała lód
może załamać się.
- Nie zjeżdżaj na sankach z górek, będących przy drogach i zbiornikach wodnych.
- Nie rzucaj śnieżkami w jadące samochody - możesz spowodować wypadek.
- Przed wyjściem na dwór informuj swoich rodziców bądź opiekunów, gdzie i z kim będziesz przebywać oraz o której planujesz swój powrót.
- Wracaj do domu o ustalonej przez rodziców bądź opiekunów porze - przed zapadnięciem zmroku.
- Nie rozmawiaj z obcymi osobami, nie przyjmuj od nich słodyczy, prezentów, nie wpuszczaj ich do mieszkania.
- Pozostając sam w mieszkaniu ostrożnie obchodź się z urządzeniami elektrycznymi i gazowymi.
- Bądź ostrożny wobec zwierząt - nawet najbardziej łagodne mogą być niebezpieczne.
- Przed zapadnięciem zmroku zawsze noś przy ubraniu/plecaku elementy odblaskowe.

Wycieczka do Rzeszowa

Dnia 30 stycznia uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum wzięli udział w wycieczce do Rzeszowa. Pierwszym punktem atrakcji było zwiedzanie Muzeum Energetyki, gdzie obejrzeliśmy unikatowe eksponaty z początków ubiegłego wieku. Były wśród nich liczniki Szpotańskiego, amperomierze, watomierze, aparaty monterskie, zegary ze starej elektrowni czy miliamperomierz z 1935 r., a także telefon produkcji radzieckiej oraz jeden z pierwszych polskich komputerów - Meritum wyprodukowany w 1985 r. Naszym przewodnikiem po świecie elektryki była Pan Paweł Pasterz - jeden z gospodarzy "Radiolatorium" programu emitowanego na antenie Radia Rzeszów. Pan Paweł pokazywał nam eksperymenty i wyjaśniał skomplikowane procesy fizyczne. Nasze zwiedzanie było interaktywną zabawą, która pokazała nam, że nauki ścisłe nie są takie straszne jak je malują. Młodzież uczestniczyła w różnego rodzaju eksperymentach, które zadziwiły nie tylko uczniów, ale i opiekunów wycieczki. Wizyta w muzeum była więc okazją do dobrej zabawy i edukacji. Następnym etapem wycieczki był seans w kinie Helios, poprzedzony zwiedzaniem projektowni. Dzień był pełen wrażeń, zmęczeni, ale zadowoleni wracaliśmy do domu. Tak zakończyliśmy połowę roku szkolnego. Przed nami ferie, a potem wracamy do intensywnej pracy.

Projekt edukacyjny - zrealizowany

Klasa II gimnazjum w tym roku szkolnym przedstawiła projekt edukacyjny z języka angielskiego "Proza życia i magia świąt w Opowieści wigilijnej K. Dickensa". Przygotowania rozpoczęły się już we wrześniu - młodzież wybrała tematykę, z pomocą opiekunów opracowała scenariusz, zawarto kontrakt między uczniami i opiekunami, zadania zostały przydzielone, w dalszej kolejności uczniowie starannie przygotowywali się do swych ról -zapamiętywanie tekstu, dbanie o prawidłową wymowę i akcent, projektowanie kostiumów i wymyślanie dekoracji. Projekt zrealizowany został 29 stycznia w obecności Pani Dyrektor, Rodziców i społeczności szkolnej. Uczniowie w formie spektaklu teatralnego przypomnieli historię Ebenezera Scrooga i jego przemianę duchową, dokonaną pod wpływem wizji w tę jedną, niepowtarzalną noc - noc wigilijną. Młodzież wybrała właśnie ten utwór, ponieważ jego przesłanie jest ponadczasowe. Ukazuje jakie wartości są najważniejsze w życiu każdego z nas i że "złoto szczęścia nie czyni"… Celem projektu było również rozwijanie umiejętności artystycznych, współdziałania w grupie, rozwijanie świadomości językowej, a przede wszystkim doskonalenie umiejętności języka obcego. Uczniowie nie mieli łatwego zadania - podczas przedstawienia posługiwali się głównie językiem angielskim. Nie zabrakło również pięknych recytacji oraz nastrojowych śpiewów, które wplecione były w dialogi bohaterów. W projekcie wzięło udział piętnastu uczniów wraz z opiekunami: Panią Martą Zardzewiały, Panią Moniką Balawender, Panią Beatą Drzystek i Panem Tadeuszem Kałamarzem. Młodzież ciężko pracowała na końcowy efekt, wszyscy spisali się bardzo dobrze, doskonale odegrali swoje role. Była to nie tylko trudna praca, ale też wspaniała zabawa.

W karnawale same bale...

Karnawał - inaczej zwany zapustami to okres zimowych balów, maskarad, pochodów i zabaw. W naszej szkole bal karnawałowy odbył się 27 stycznia. W tym dniu sala gimnastyczna zamieniła się w zaczarowaną krainę pełną księżniczek, rycerzy, kowbojów, biedronek, motylków, żabek i innych barwnych postaci z kreskówek i bajek. Od godziny czternastej bawili się najmłodsi, dla których przygotowano wiele konkursów i zabaw. W przerwach między nimi każdy mógł odsapnąć, korzystając ze słodkich poczęstunków przygotowanych przez rodziców i opiekunów. Potem przyszła kolej na starszych uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Uczniowie wspaniale bawili się już od pierwszych taktów dyskotekowej muzyki. Atmosfera była niepowtarzalna, młodzież podobnie jak młodsze grupy także delektowała się pysznymi przekąskami w przerwach między tańcami. Choć wszyscy uczestnicy wspaniale się bawili, to czas dobrej zabawy upływał szybko. Na pewno tegoroczny bal będzie niezapomniany, a uczniowie już nie mogą doczekać się kolejnego.

PODZIĘKOWANIE

Składamy serdeczne podziękowania Przyjaciołom Szkoły i przedstawicielom instytucji, z którymi współpracujemy na co dzień, którzy zaszczycili nas swoją obecnością w czasie Ewaluacji Zewnętrznej prowadzonej przez Wizytatorów Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. Dzięki owocnej współpracy nasza placówka z zakresu - Wspomagania rozwoju uczniów z uwzględnieniem ich indywidualnych potrzeb - otrzymała najwyższą ocenę "A". Dziękując za poświęcony czas, życzliwość i bezinteresowność życzymy wielu sukcesów w realizacji życiowych zamierzeń.

Przyjemne z pożytecznym

Dnia 09.12.2014r. uczniowie gimnazjum uczestniczyli w wyjeździe edukacyjnym do Jarosławia. Pierwszym punktem programu była wizyta w Publicznej Bibliotece im. Aleksandra Fredry. Na miejscu czekała na nas Pani Tamara Bartman, która jak zawsze przygotowała dla nas ciekawą lekcję, zakończoną oglądaniem filmu "Pompeje" w wersji 3D. Następnie udaliśmy się do Małej Akademii Słodkości, powstałej w fabryce ciastek w Jarosławiu. Było tak kolorowo i słodko, że nie chcieliśmy opuszczać tego niezwykłego miejsca, które przypadło do gustu nie tylko młodzieży, ale też naszym Paniom - prawdziwym miłośniczkom słodyczy. Poznaliśmy tajniki produkcji smakołyków oraz ponad 80 - letnią historię zakładu. Dowiedzieliśmy się skąd pochodzą surowce wykorzystywane do produkcji ciastek i przyjrzeliśmy się narzędziom do formowania słodyczy. Zgadzamy się z Panią Agnieszką Kępińską - kierownikiem do spraw Kontaktów Zewnętrznych i Komunikacji Mondelez Polska, której zdaniem: "Jest to ciekawy pomysł nauczycieli na nietypową lekcję, która z pewnością zainteresuje uczniów" i tak było w naszym przypadku. Zabrakło nam czasu na pieczenie ciastek, co zrekompensowaliśmy degustacją smakołyków, których mogliśmy się najeść do syta. Nasze Panie Przewodniczki i zarazem Wolontariuszki przygotowały dla nas niespodziankę ma drogę powrotną - kosz pełen ciastek. Po opuszczeniu Akademii szybkim krokiem udaliśmy się do redakcji Gazety Jarosławskiej, gdzie czekała na nas Pani Wiola Żak - dziennikarka, z którą nasza placówka współpracuje. Poznaliśmy tajniki pracy dziennikarza i oczywiście zrobiliśmy sobie zdjęcie, które znalazło się w jednym z numerów Gazety Jarosławskiej. Ale to nie był koniec atrakcji tego dnia. Organizując wycieczki staramy się łączyć przyjemne z pożytecznym i tak też było tym razem. Ze względu na to, iż jednym z utworów omawianych na lekcjach j. polskiego jest "Balladyna" J. Słowackiego, udaliśmy się do Miejskiego Ośrodka Kultury , gdzie obejrzeliśmy spektakl w wykonaniu aktorów teatru Artenes z Wrocławia. Cała sala wypełniona po brzegi, znakomita scenografia i odpowiednia charakteryzacja bohaterów, stworzyły odpowiedni klimat. Sztukę nagrodziliśmy gromkimi brawami. Na koniec udaliśmy się do pizzerii na małe "co nieco". To była niesamowita wycieczka, która długo pozostanie w naszej pamięci. Dziękujemy wszystkim, dzięki którym możliwa była realizacja naszego przedsięwzięcia. Pani Dyrektor, Pani Tamarze Bartman, Wolontariuszkom z Małej Akademii Słodkości, Panu Aleksandrowi Gołanowi, Pani Wioletcie Żak i Panu Andrzejowi Matyi - naszemu przewoźnikowi.

Podsumowanie akcji "I ty możesz zostać Świętym Mikołajem"

"Powinno się być dobrym jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się, jeśli jest głodny."

Idee Patrona Szkoły - Świętego Brata Alberta staramy się wcielać w życie każdego dnia. Wielkie serce i ofiarność darczyńców przerosły nasze oczekiwania. Jak co roku w okresie przedświątecznym zorganizowaliśmy zbiórkę artykułów przemysłowych i spożywczych. Z zebranych produktów przygotowano paczki, które jeszcze przed Wigilią zostały przekazane najbardziej potrzebującym rodzinom z naszej miejscowości. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim Darczyńcom:
- Zakładowi Rzeźno - Wędliniarskiemu Karol Benbenek z Przeworska
- Hurtowni owoców i warzyw LOBEX
- Hurtowni Artykułów Spożywczo - Przemysłowych ADAMS
- a także Rodzicom i Uczniom, którzy po raz kolejny nie zawiedli i okazali Wielkie Serce.

Nauka i pasja drogą do sukcesu!

O tym, że nauka może być pasją przekonują nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół w Studzianie, którzy w tym roku szkolnym zrealizowali już trzeci projekt edukacyjny. Jako pedagodzy staramy się pomagać naszym wychowankom odnaleźć sens i pasję w nauce. Pokazać, że pasja i nauka mogą mieć wspólne podłoże, że jedno bez drugiego nie funkcjonuje tak dobrze, jak dokonają tego razem! Celem projektu ,, Nauka z pasją'' jest podnoszenie umiejętności matematycznych uczniów, rozwijanie zainteresowania matematyką, jak również motywowanie do zdobywania wiedzy i podejmowania twórczych działań przez stosowanie nowoczesnych metod nauczania matematyki z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnej. Realizacja naszego przedsięwzięcia nie byłaby możliwa gdyby nie nasi darczyńcy-Fundacja Polska Miedź, której składamy płynące z głębi serca podziękowania.

Szkolna Wigilia

,,Już pierwsza gwiazdka na niebie płonie..."

Gdy 24 grudnia zaświeci na niebie pierwsza gwiazda, wtedy całe rodziny w odświętnych strojach zasiadają do wigilijnego stołu. Przy blasku choinkowych światełek czytają pismo święte, dzielą się opłatkiem, składają sobie nawzajem najlepsze życzenia, spożywają tradycyjne polskie postne potrawy i śpiewają kolędy. Przy stole nakrytym białym obrusem nie zabraknie dodatkowego miejsca dla utrudzonego daleką drogą wędrowca.

O tych pięknych wigilijnych zwyczajach opowiadała pastorałka śpiewana przez uczniów klas początkowych podczas Spotkania Opłatkowego w naszej szkole, które odbyło się 19.12.2014r. Dzieci oddziału 6-ciolatków oraz klas I-III SP słowem, śpiewem i grą na dzwonkach uświetniły tę doniosłą chwilę. Na koniec swojego występu złożyły wszystkim zebranym gościom, rodzicom, nauczycielom, pracownikom szkoły i uczniom szczere życzenia: pokoju, miłości, słońca, radości, zdrowia, szczęścia. Na szkolnej choince zawiesiły kolorowe bombki zawierające treść tych życzeń. Po występie wysłuchano tekstu pisma świętego czytanego przez ks. Tomasza oraz życzeń świątecznych, jakie skierowała do wszystkich Pani Prezes Banku Spółdzielczego oraz Pani Dyrektor ZS w Studzianie.

Mikołajkowe bajanie

"Dawno, dawno temu za siedmioma górami..." - tak zaczyna się wiele bajek. Bajka o Św. Mikołaju spełniła się 5 grudnia w naszej szkole. To jeden z niewielu dni w roku gdzie nawet najbardziej zatwardziali dorośli zaczynają wierzyć w bajki. To Św. Mikołaj sprawia, że każdy z dorosłych staje się dzieckiem, a dzieci są naprawdę bardzo szczęśliwe. Teatrzyk dla młodszych i starszych w wykonaniu firmy artystycznej "Zielony Melonik" przedstawił uczniom z klas I-III szkoły podstawowej i przedszkolakom pełną ciepła i dobra historię, która tłumaczy małemu człowiekowi, co jest w życiu ważne. Pod koniec przedstawienia przybył Św. Mikołaj, który w bardzo radosny sposób spędził z dzieciakami czas i obdarował ich prezentami.
Ho, ho, ho do zobaczenia za rok Św. Mikołaju!

Bezpieczny przejazd - zatrzymaj się i żyj!

Dnia 24.11.2014r. odbyło się spotkanie z przedstawicielami Służby Ochrony Kolei. Uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie zasady poruszania się i prawidłowego zachowania na terenach kolejowych. Funkcjonariusze opowiadali o swojej pracy oraz wszystkich niebezpieczeństwach, które mogą czyhać na podróżujących, a także tych, którzy bawią się i przebywają w pobliżu torów i stacji kolejowych. Nasi goście w formie prezentacji multimedialnej przedstawili też historię swojej organizacji oraz pozwolili uczniom na zrobienie pamiątkowych zdjęć w częściowym umundurowaniu. Gimnazjaliści aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, wzięli też udział w konkursie zorganizowanym przez funkcjonariuszy. Wiele pozytywnych emocji dostarczył także pies, pracujący z przodownikiem Służby Ochrony Kolei, który także uczestniczył w spotkaniu.

Profilaktyka jest najważniejsza! Po raz kolejny ostrzegamy przed cyberprzemocą.

Postęp w rozwoju nowoczesnych technologii informacyjnych oprócz skutków pozytywnych wiąże się z powstawaniem zagrożeń, których ofiarami stają się coraz młodsi internauci. Podstawowe formy cyberprzemocy to: nękanie, straszenie, szantażowanie, publikowanie lub rozpowszechnianie ośmieszających, kompromitujących informacji, zdjęć, filmików oraz podszywanie się w sieci pod kogoś wbrew jego woli. W celu przeciwdziałania zjawisku cyberprzemocy i zapobiegania ryzykownym zachowaniom, zorganizowaliśmy już drugie w tym roku szkolnym spotkanie profilaktyczne, poświęcone temu zagadnieniu. Naszym gościem była Pani Prokurator, która zapoznała gimnazjalistów z zagrożeniami wynikającymi z używania komputera, czy telefonu komórkowego, ponadto młodzież poznała też konsekwencje cyberprzemocy. "Im więcej wiesz, tym szybciej możesz zareagować. Nie krzywdź innych i nie bądź obojętny na krzywdę drugiego człowieka."

"W imię przyjaźni"

Dnia 19.11. 2014r. uczniowie Szkoły Podstawowej udali się do Miejskiego Ośrodka Kultury w Przeworsku na spektakl zatytułowany "W imię przyjaźni", który przygotowany został przez Teatr Artenes z Wrocławia. Głównymi bohaterami sztuki byli: Aga, Sarna i Adam, którzy w ramach wolontariatu zaangażowali się w zbiórkę pieniędzy dla chorych dzieci. Niestety puszka z datkami ginie, a Adam, który ją odzyskał, staje się głównym podejrzanym o kradzież pieniędzy. Jak zachowały się dziewczyny? Oglądając spektakl młodzi widzowie mogli przekonać się, że przyjaźń niejedno ma imię. Bez wątpienia jest to jedno z najpiękniejszych uczuć, które ujawnia się w sytuacjach trudnych, wymagających poświęcenia i zaufania. Bohaterowie spektaklu stanęli na wysokości zadania i udowodnili, że stać ich na najwyższe poświęcenie. Dziękujemy aktorom Teatru Artemis za atmosferę i ogrom wzruszeń, które towarzyszyły nam w czasie oglądania sztuki.

,,Z naukami przyrodniczymi za pan brat''

Aspiracje uczniów związane z nauką przedmiotów ścisłych w dużej mierze sprowadzają się do krótkowzrocznej potrzeby zdania egzaminu gimnazjalnego. Ta krótkowzroczność dotyczy też przekonania, że przedmioty te są potrzebne tylko w przypadku planowania kariery i dalszej nauki w klasach o podobnych profilach. Rolą nauczyciela jest więc pokazanie młodym ludziom realnej przydatności nauk ścisłych. W związku z tym po raz kolejny podjęliśmy działania zmierzające do wyposażenia pracowni w nowoczesny sprzęt, co naszym zdaniem bez wątpienia podniesie efektywność nauczania i zmotywuje uczniów do nauki. Dzięki naszym Darczyńcom-Fundacji PGNIG im. Ignacego Łukasiewicza udało się nam zrealizować projekt ,,Z naukami przyrodniczymi za pan brat''. Otrzymaną darowiznę przeznaczyliśmy na zakup tablicy interaktywnej i projektora. Nowoczesny sprzęt pozwoli zaoferować uczniom Zespołu Szkół w Studzianie zdobywanie wiedzy w niekonwencjonalny i atrakcyjny sposób.

Narodowe Święto Niepodległości

Dnia 10.11. 2014r. odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości. Uczniowie naszej szkoły w montażu słowno - muzycznym przypomnieli burzliwe dzieje Polski. Przez recytacje i przepiękny śpiew dostarczyli nam także wielu wzruszeń i refleksji nad losami Ojczyzny. Listopad...czas pogłębionej duchowości. Powoli spadają liście, mgły nastrajają nostalgią. ,,Wiatr historii ciągle wieje, nie pozwólmy więc, by przysypał pamięć o dawnych latach i o przodkach, którzy ginęli w obronie kraju".

Pasowanie na ucznia

Pasowanie na ucznia klasy I od lat należy do tradycji naszej szkoły. W tym roku, uroczystość ta odbyła się 29 października w obecności rodziców, nauczycieli i całej społeczności szkoły podstawowej. Moment aktu pasowania poprzedził wspaniały występ pierwszoklasistów, na którym zaprezentowali oni swoje umiejętności związane z podjęciem nauki oraz ślubowanie złożone przy sztandarze szkoły. Uroczystego przyjęcia najmłodszych do grona uczniów szkoły dokonała Pani Dyrektor Władysława Szczepańska, składając im gratulacje i wręczając pamiątkowe dyplomy. Po zakończeniu części artystycznej odbyła się krótka sesja fotograficzna z wychowawczynią Lidią Kiełboń- Bester i wspólny poczęstunek w postaci pysznych wypieków przygotowanych przez rodziców. Całej uroczystości towarzyszyła miła atmosfera i wesoły nastrój wszystkich zgromadzonych na niej gości.

Cyberprzemoc -Policjanci ostrzegają ...

29 października 2014 roku gimnazjaliści spotkali się z pracownikami Komendy Powiatowej Policji w Przeworsku. Tematem spotkania była cyberprzemoc i ogólnie pojęte bezpieczeństwo w sieci. Funkcjonariusze scharakteryzowali zjawisko cyberprzemocy, które na pozór niewinne, może wyrządzić ogromne szkody. Przemoc ta jest szczególnie dotkliwa, ponieważ kompromitujące materiały, ukradkiem zrobione zdjęcia, nagrane na telefon komórkowy filmiki docierają za pomocą sieci w krótkim czasie do wielu osób. Jeśli cyberprzemocą zostanie dotknięta osoba wrażliwa, może to spowodować u niej głębokie traumy psychiczne, a w najgorszych przypadkach może nawet doprowadzić do samobójstwa. Nasi goście uświadomili gimnazjalistom, jakie zagrożenia wynikają z użytkowania Internetu. Ponadto młodzież została zapoznana z zasadami bezpiecznego korzystania z sieci i wyczulona na konieczność stosowania zabezpieczeń i ograniczanie dostępu do nieodpowiednich stron. Policjanci uświadomili też uczniom, iż w momencie ukończenia 13 lat weszli w okres odpowiedzialności karnej i ponoszą odpowiedzialność za swoje zachowanie.

Pierwsze miejsce w Konkursie Piosenki Religijnej "Laudate Deo"

25 października 2014 r. w Gimnazjum i Liceum im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek, przy ul. ks. Jałowego 1 w Rzeszowie, odbyła się XII edycja Konkursu Polskiej i Obcojęzycznej Piosenki Religijnej "Laudate Deo". Honorowymi patronatami byli: Ksiądz Biskup Jan Wątroba i Podkarpacki Kurator Oświaty Pan Jacek Wojtas. Każdy wykonawca miał przygotować dwa utwory oraz komentarz, który uzasadniał ich związek z nauczaniem świętego Jana Pawła II. Ocenie podlegały: - komentarz, dobór utworów, walory artystyczne wykonania, strój wykonawców, poprawność językowa. Po pięciogodzinnych przesłuchaniach wyłoniono najlepszych - uczeń naszej szkoły Jakub Wojciechowski zajął I miejsce w kategorii - solista.
SERDECZNIE GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW.

Projekt "W drodze ku przyszłości'' - zrealizowany

Jako placówka wychodząca naprzeciw oczekiwaniom uczniów i rodziców staramy się iść za postępem. W związku z powyższym podjęliśmy się realizacji przedsięwzięcia, jakim było stworzenie nowoczesnej pracowni polonistycznej. Projekt miał na celu wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum, pochodzących ze środowiska wiejskiego w porównaniu do innych regionów Polski, a także podniesienie jakości kształcenia w Zespole Szkół w Studzianie, a przez to również w Gminie Przeworsk. Dzięki realizacji przedsięwzięcia podniesiona została jakość edukacji nie tylko w zakresie kompetencji kluczowych. Dzieci mogą rozwijać zainteresowania uczestnicząc w zajęciach dodatkowych, w czasie których, mogą pracować przy nowoczesnym sprzęcie. Wyposażenie pracowni polonistycznej w komputer stanowi ogromne wsparcie dla nauczycieli, co bez wątpienia podnosi efektywność nauczania i motywuje uczniów do osiągania wyższych wyników w nauce, a także pozwala na wartościowe zagospodarowanie czasu wolnego. Z otrzymanego sprzętu korzystają nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół w Studzianie w czasie obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych, a także Rodzice w czasie spotkań klasowych z wychowawcą. Z dużą satysfakcją stwierdzamy, iż założone cele projektu zostały zrealizowane dzięki naszym Darczyńcom - Fundacji PGE ,,Energia z Serca''.
Drodzy Przyjaciele Szkoły, dziękujemy za Wielkie Serce i życzymy wielu sukcesów w realizacji życiowych zamierzeń.

Otrzęsiny

Na ten moment uczniowie klasy I gimnazjum czekali z mocniej bijącym sercem. Nie tak łatwo bowiem zdać egzamin, który uprawnia do przyjęcia w poczet uczniów naszej szkoły. Konkurencji było wiele - picie mleka z miseczek, kosztowanie cytryny z zachowaniem uśmiechniętego wyrazu twarzy, biegi, a na koniec małe co nieco w postaci miodku. Po części nieoficjalnej nastąpiła chwila, na którą pierwszoklasiści czekali od początku roku szkolnego - uroczyste ślubowanie. Mamy nadzieję, że w codziennym, uczniowskim życiu będziecie przestrzegali złożonej przysięgi. Na szczególną pochwałę zasłużyli starsi koledzy, którzy wykazali się pomysłowością i zaangażowaniem w wymyślaniu konkurencji. Uroczystość przebiegała w miłej atmosferze. Śmiechu było co niemiara. Na koniec wspaniale bawiliśmy się przy dyskotekowej muzyce.

Dzień Papieski

,,Świętymi bądźcie''- to hasło tegorocznego Dnia Papieskiego, który obchodziliśmy 17 października 2014 roku. Uroczystość była szczególnym wydarzeniem ze względu na przeżywaną w tym roku kanonizację naszego rodaka Jana Pawła II. W montażu słowno- muzycznym uczniowie przypomnieli pontyfikat Papieża, który bez wątpienia stanowi zachętę do podążania drogą świętości we współczesnym świecie. Wysłuchane utwory poetyckie i muzyczne skłoniły do refleksji nad tym, że każdy człowiek powołany jest do świętości.
Co mamy czynić, aby stać się świętymi? Świętość to miłość, prawda i podążanie za Chrystusem, co najpiękniej swym życiem udowodnił Jan Paweł II. Wymownemu programowi artystycznemu towarzyszyła poruszająca muzyka i piękna dekoracja. Recytacja i piękny śpiew starszych i przedszkolaków wzruszyły nie tylko uczniów, ale też rodziców, którzy licznie przybyli na naszą uroczystość.

Wycieczka do Nadleśnictwa Jarosław

Korzystając z ładnej, jesiennej pogody uczniowie klasy pierwszej wraz z wychowawczynią Lidią Kiełboń Bester oraz Panią Moniką Pieniążek, mamą Weroniki 16 października 2014r. pojechali na wycieczkę do Nadleśnictwa Jarosław z siedzibą w Koniaczowie. W czasie wycieczki dzieci uczestniczyły w zajęciach w Leśnej Izbie Edukacyjnej, na których poznały wiadomości o życiu roślin i zwierząt leśnych oraz dowiedziały się na czym polega praca leśnika. Z zainteresowaniem oglądały również makietę przedstawiającą sylwety kwiatów i rozpoznawały ich nazwy. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali opowiadania Pani leśnik i sami również popisywali się wspaniałymi wiadomościami o przyrodzie. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się zgromadzone w Leśnej Izbie eksponaty. Prawdziwą atrakcją dla wycieczkowiczów były zaprezentowane na wystawie wypchane zwierzęta leśne i ich skóry. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w przeprowadzonych zajęciach. Nie zabrakło po nich pytań dotyczących życia w lesie oraz pobytu w nadleśnictwie. Następnym etapem wycieczki było przejście ścieżką dydaktyczną, na której uczestnicy nauczyli się rozpoznawania pospolitych drzew iglastych. Bardzo chętnie układali puzzle edukacyjne poznając korę i nazwy różnych gatunków drzew. Spotkanie z przyrodą połączone było z dbałością o własne zdrowie i wspaniałą zabawą. Naukę o lesie urozmaiciły skoki na skakankach i zabawy z piłką. Ta wycieczka była bardzo udana. Wszyscy zadowoleni, z nowymi wiadomościami i prezentami wrócili do Studziana.

Dzień Edukacji Narodowej

Święto Nauczycieli i Wszystkich Pracowników Oświaty to dzień szczególny. To czas na złożenie podziękowań za wniesiony wkład w misję edukacyjną oraz kształtowanie kolejnych pokoleń dzieci i młodzieży. Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole obchodzono bardzo uroczyście. Na zaproszenie Pani Dyrektor, wszystkich pracowników i uczniów przybyli emerytowani nauczyciele, przyjaciele szkoły oraz rodzice. I właśnie z tej okazji uczniowie klas IV - VI oraz zespół wokalny Bella Voce przygotowali, pod kierunkiem pani Marty Zardzewiały, Małgorzaty Drapały i Pana Krzysztofa Pelca montaż słowno-muzyczny. Dedykowali im wiersze i piosenki, dziękując za przewodnictwo na trudnej drodze zdobywania wiedzy oraz za trud włożony w wychowanie. Na zakończenie życzenia wszystkim świętującym złożyli: Pani Dyrektor, Pani Prezes Banku Spółdzielczego w Przeworsku, sołtys wsi Pan Antoni Żyła oraz przedstawiciele Rady Rodziców.

25-lecie kanonizacji Brata Alberta - patrona naszej szkoły

Ten ,,Krakowski Biedaczyna'' zachwycił przed laty wielu ludzi swoją postawą ubóstwa i pociągnął za sobą tych, którzy chcieli dzielić się chlebem. Idee tego Świętego od wielu lat wcielamy w życie i my - Jego naśladowcy. Nasz patron stawia na drodze ku świętości potrzebujących, którym staramy się pomagać, realizując Jego dzieło. Każdy dzień rozpoczynamy modlitwą do Świętego Brata Alberta, prosząc o to, aby nasze serca były wrażliwe na potrzeby sióstr i braci.

Tegoroczną uroczystość chcemy uczcić szczególnie - dziękczynna Msza Święta, konkursy literackie i plastyczne, a także liczne zbiórki darów dla potrzebujących. Nie zapominamy też o samotnych, chorych i zagrożonych wykluczeniem społecznym. Aktywna działalność Szkolnego Koła Caritas widoczna jest przez cały rok szkolny. Cieszymy się, że nie brak młodych wolontariuszy chcących kroczyć drogą patrona szkoły. Święty Brat Albert to Wielki Człowiek, bez wątpienia autorytet nie tylko dla uczniów, ale też wszystkich mieszkańców Studziana.

Zwracamy się z apelem do Szkół im. Świętego Brata Alberta - kontaktujcie się z nami! Zapraszamy do współpracy i wspólnego realizowania misji naszego Patrona: ,, Bądźcie dobrzy jak chleb, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się, jeśli jest głodny''.
Droga do świętości nie jest prosta, ale zdecydowanie łatwiej kroczyć nią z pomocą innych.


Do oszczędzania potrzebna jest motywacja, której nie brak w naszej szkole - kolejny rok oszczędzamy w SKO z Bankiem Spółdzielczym w Przeworsku

O tym, że nawet drobne kwoty odkładane systematycznie pozwalają zebrać większą sumę, wie każdy uczeń naszej placówki, który systematycznie oszczędza w SKO. Za regularne wpłaty można zyskać premię, o czym już niejednokrotnie się przekonaliśmy. Na początku roku szkolnego za wzorowe oszczędzanie otrzymaliśmy premię w postaci komputera, z którego korzystamy w pracowni multimedialnej. Najbardziej potrzebujący uczniowie otrzymali też pomoce naukowe - zeszyty, zestawy kreślarskie i inne akcesoria niezbędne do zgłębiania wiedzy. Oszczędzać warto! Każdego dnia przekonuje nas o tym koordynator - Pani Joanna Grocholska, która dba o to, aby nie zginęła żadna złotówka. Przedsiębiorczość to odwaga w realizacji własnych pomysłów, a także zdolność do wykorzystania nadarzającej się okazji. Osoby przedsiębiorcze są gotowe do podejmowania ryzyka - więc nie czekaj dłużej i zacznij oszczędzać w SKO, bo warto!

Pani Prezes Banku Spółdzielczego w Przeworsku dziękujemy, że możemy uczyć się oszczędzania i przedsiębiorczości!

,,Gdy nie wiesz, do którego portu płyniesz,żaden wiatr nie jest dobry''

W dniach 18 września i 09 października 2014 odbyło się spotkanie uczniów klas gimnazjalnych z pracownikami Młodzieżowego Centrum Kariery w Przeworsku.

W czasie warsztatów młodzież poznała kierunki kształcenia, zawody przyszłości oraz trendy panujące na rynku pracy. Uczniowie uzyskali też wskazówki dotyczące tego, czym kierować się przy wyborze szkoły ponadgimnazjalnej. Ważne jest również to, iż każdy gimnazjalista, mógł dokonać bilansu własnych kompetencji, odkryć swoje predyspozycje i zainteresowania, bowiem wiedza o sobie to podstawowy element, dzięki któremu można we właściwy sposób zaplanować dalszą edukację lub rozpocząć naukę zawodu.

Dzięki pracownikom Centrum Kariery naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele następujących profesji: masażysta, mechanik, fryzjer, nauczyciel wychowania fizycznego. Zaproszeni goście zapoznali uczniów z tajnikami swoich zawodów, zachęcając do dalszego kształcenia. Pośrednik pracy przybliżył też zagadnienia rynku pracy, a także poinformował o możliwości zarejestrowania się i znalezienia krótkoterminowego zatrudnienia, oczywiście po ukończeniu wymaganego wieku.

Drodzy gimnazjaliści, zorganizowaliśmy te warsztaty po to, aby dopomóc w dokonaniu właściwego wyboru, który może mieć wpływ na Wasze dalsze życie.

Wasi wychowawcy

"Pieszo po ziemi przemyskiej"

6 października 2014 roku uczniowie klas IV i V wraz z wychowawcami uczestniczyli w VII Rajdzie Twierdzy Przemyśl organizowanym przez Szkoły Promujące Zdrowie z Rejonu Jarosławskiego, do którego należy nasza szkoła. Po pieszej wędrówce przez bezdroża uczniowie wzięli udział w ciekawej lekcji historii w Forcie XII Werner w Żurawicy. Oglądając pomieszczenia i eksponaty, słuchali ciekawych opowieści dotyczących funkcjonowania fortu oraz losów tego obiektu. Uzupełnieniem imprezy były gry i zabawy na świeżym powietrzu oraz udział w Konkursie Piosenki Rajdowej, w którym nasi uczniowie nie mieli sobie równych i zajęli I miejsce. Przed trudami drogi powrotnej posililiśmy się pieczoną kiełbaską i herbatką. Zmęczeni wędrówką, ale z uśmiechem na twarzach wracaliśmy do Studziana.

Integracyjna wycieczka do magicznej krainy - Roztocze

04 października 2014 roku w godzinach porannych uczniowie klasy I gimnazjum wraz z Rodzicami i wychowawcą wyruszyli do pięknej krainy leżącej we wschodniej Polsce. Roztocze to miejsce, gdzie historia wielu narodów i kultur krzyżuje się z nieskazitelną naturą. Tutaj każdy mógł znaleźć coś dla siebie: cisza, spokój i miejsce do refleksji. Zachwycał nas każdy zakątek. Prawdziwy balsam dla duszy i ciała stanowił unikatowy niebieski szlak szumów, który oddziaływał nie tylko na zmysł wzroku, ale też i słuchu. Odbyliśmy długi spacer wzdłuż rzeki Tanew, ale czymże jest zmęczenie w konfrontacji z otaczającymi nasz malowniczymi widokami. Atrakcji było tak wiele, że dzień okazał się zdecydowanie za krótki. Udało się nam zwiedzić zespół klasztorny, bazylikę, Muzeum Wsi Krasnobrodzkiej, ptaszarnię i kapliczkę na wodzie. Chwile refleksji przeżyliśmy też modląc się przy kapliczce świętego Rocha, wokół której krąży wiele legend. Podobno przejście kilka razy stromymi schodami dookoła kapliczki może uzdrowić z chorób a także przynieść szczęście. Spacerując po Krasnobrodzie nie sposób zapomnieć o punkcie widokowym i zalewie. Byliśmy zachwyceni malowniczym widokiem i żal było opuszczać drewniane molo. Na piaszczystej plaży zostawiliśmy ulotny ślad. Patykami na pisaku zapisaliśmy nazwę naszej miejscowości - Studzian. Nie zabrakło też pieczonej kiełbasy, frytek i gofrów. Plan wycieczki zrealizowaliśmy w stu procentach. Już dziś Rodzice planują kolejny wyjazd, mamy nadzieję, że równie udany. Nasza wycieczka z pewnością nie byłaby tak atrakcyjna, gdyby nie ciekawostki naszego przewodnika - Pana Janusza Słysia, któremu składamy serdeczne podziękowania. My uczniowie klasy I gimnazjum łamiemy stereotypy i przekonujemy, że wycieczka z Rodzicami to dobry sposób na spędzenie wolnego czasu i integrację.

"Cudze chwalicie, swego nie znacie"

W ciepły wrześniowy dzień klasa III wraz z wychowawczynią Panią Urszulą Gorzkiewicz odwiedziła pobliską miejscowość - Markową, by tam poznać "Krainę na słupach", bo tak nazywany jest Skansen - Muzeum tej wsi. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia chaty biedaka, kmiecia, stodoły, młyna-wiatraka, obory, stajni oraz kuźni. W budynkach znajdowały się nad podziw bogate i ciekawe zbiory strojów ludowych z terenu Markowej, przedmioty codziennego użytku, narzędzia rolnicze i rzemieślnicze, w tym m. in. maszyna tkacka, na której kobiety wykonywały płótno oraz kierat, który był napędem maszyn wykorzystywanych w ówczesnych gospodarstwach. Dzięki temu uczniowie mogli zobaczyć i porównać warunki życia zamożnych i ubogich chłopów naszych terenów z początku XX w. Przewodnik zapoznał nas również z tragiczną historią wielodzietnej rodziny Ulmów, która została zamordowana przez Niemców za ukrywanie Żydów w czasie II wojny światowej. Nie musimy wyjeżdżać daleko, by poznawać przeszłość. Należy pamiętać o naszych "Małych Ojczyznach", gdyż "tradycja to dąb, który tysiąc lat rósł w górę [...] to jest ludu śpiewanie, to jest ojców mowa, to jest nasza historia".

Bezpieczna droga do szkoły

,,Nauka może być zabawą, więc spójrz w lewo, potem w prawo i gdy światło masz zielone śmiało idź''

Dnia 03 października 2014 roku odbyło się spotkanie z funkcjonariuszami Komendy Policji w Przeworsku, poświęcone bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Dzieci poznały zasady bezpiecznego poruszania się po jezdni pieszo i rowerem, oczywiście z odblaskami. Dowiedziały się, czym jest Kodeks drogowy i dlaczego należy przestrzegać zawartych w nim zasad. Nie zabrakło też zagadek, z którymi wspaniale poradzili sobie nasi wychowankowie.
Od dzisiaj każdy uczeń Zespołu Szkół w Studzianie powinien zapamiętać:
1. Pieszy może poruszać się jedynie po chodniku lub drodze dla pieszych. Jeśli ich nie ma, powinien iść z lewej strony jezdni.
2. Przez ulicę należy przechodzić w miejscach wyznaczonych, na pasach, a jeśli są światła- zawsze na zielonym świetle.
3. Przy słabej widoczności i gdy jest ciemno, noś kamizelkę odblaskową lub opaskę na ramię.
4. Znaki drogowe obowiązują wszystkich uczestników ruchu drogowego, pieszych również.
Miejmy się na baczności! Policjant dba o nasze bezpieczeństwo, ale też stoi na straży prawa!

Sukces badmintonistów

26 września w Przeworsku rozegrano Drużynowy Turniej Szkół Podstawowych w Badmintonie o Puchar Burmistrza tego miasta. Wśród chłopców i dziewcząt wystartowało po dziewięć szkół. Nasz zespół w składzie: Jakub Jucha, Kacper Pieńczak i Łukasz Drapała stanął na podium, zajmując III miejsce.

Cieszymy się z Waszego brązu, gratulujemy Wam i opiekunowi grupy Pani Marii Kruk.
Dziewczętom nie udało się zdobyć medalu, ale z pewnością "dały z siebie wszystko", więc kto wie, być może
w przyszłym roku dorównają chłopcom.,,A w naszej miejscowości impreza nie byle jaka - Święto Pieczonego Ziemniaka''

Dnia 13 września w naszej miejscowości odbyły się Gminne obchody Pieczonego Ziemniaka. Impreza miała na celu kultywowanie tradycji oraz promowanie małych ojczyzn. Do Studziana przybyły Panie z Kół Gospodyń z Gminy Przeworsk praz zaproszeni goście. Wśród nich znaleźli się: Ks. Prałat Tadeusz Gramatyka, Starosta Przeworski Pan Zbigniew Kiszka, przedstawiciele Gminy Przeworsk z Panem Wójtem Edwardem Pączką na czele, sołtys wsi - Pan Antoni Żyła i inni licznie przybyli goście.

Pierwszym punktem programu była część artystyczna przygotowana przez uczniów naszej szkoły, mająca na celu przedstawienie historii ziemniaka oraz ukazanie zalet tego warzywa. Śmiechu i radości nie było końca, gdy uczniowie wystąpili w inscenizacji wzorowanej na ,,Rzepce'', której bohaterem był królujący na naszych stołach kartofel. Nie zabrakło wesołych przyśpiewek i konkursów organizowanych przez Gospodarzy imprezy - Koło Gospodyń ze Studziana. Dużo radości sprawiło obserwowanie i dopingowanie zawodniczek, które zmagały się z obieraniem ziemniaków. Była to pierwsza, ale mamy nadzieję, że nie ostatnia tego typu impreza w naszej miejscowości.

Do szkoły wracać czas...

Pierwszy września to tradycyjnie czas pierwszego dzwonka w szkołach. Tego dnia zainaugurowaliśmy nowy rok szkolny 2014/2015. To ważne wydarzenie rozpoczęliśmy od uroczystej Mszy Świętej, po której przeszliśmy do budynku szkoły. Tam, wszystkich uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły powitała Pani Dyrektor, która przypomniała o dacie 1 września 1939 roku i wyjaśniła, dlaczego należy o niej pamiętać.

Wśród gości uświetniających swoją obecnością naszą uroczystość była Pani Józefa Kozłowska - Prezes Banku Spółdzielczego w Przeworsku. Nasz wyjątkowy gość sprawił uczniom ogromną radość wręczając na ręce Pani Dyrektor laptopa i wiele innych pomocy naukowych.

Dziękujemy i obiecujemy, że otrzymany sprzęt będzie służył do zgłębiania wiedzy i rozwijania naszych zainteresowań. Od jutra rozpoczną się zajęcia dydaktyczne.

Wszystkim uczniom życzymy jak najlepszych wyników w nauce i wielu sukcesów w konkursach i zawodach sportowych.

Pierwszoklasiści! Was witamy szczególnie! Pamiętajcie, że zawsze możecie liczyć na nasze wsparcie! Powodzenia!