Aktualności 2014/2015
II semestr


Uczniowie Zespołu Szkół w Studzianie z najwyższą średnią ocen za rok szkolny 2014/15

kl. IV
Miłosz Balawender (4,83) Angelika Bester (5,25) Barbara Markowska (5,08) Klaudia Osikowska (5,16) Oliwia Przybylska (5,08) Martyna Szlachta (5,00) Wiktoria Żołyniak (5,16)
kl. V
Łukasz Drapała (5,00) Dominik Machoś (5,00) Patrycja Markowska (4,90) Weronika Śliwa (5,27)
kl. VI
Aleksandra Brodowicz (5,42) Patrycja Chmiel (5,08) Jakub Jucha (4,92) Zuzanna Przybylska (5,50) Magdalena Urban (5,08)
kl. I Gim.
Klaudia Homik (5,25) Filip Jakielaszek (5,00) Maria Słyś (4,84) Michał Winiarz (5,15)
kl. II Gim.
Daniel Futoma (5,00) Karolina Mikuła (4,84) Dawid Słysz (4,92) Marcin Słyś (5,23)
kl. III Gim.
Kamila Dudek (4,94) Anna Kisiel (4,77)

Zakończenie roku szkolnego

Kolejny rok szkolny za nami. Ten szczególny dzień rozpoczął się Mszą Świętą, po której wszyscy zgromadzeni udali się do szkoły, gdzie nastąpiła dalsza część uroczystości. Pani Dyrektor wręczyła zasłużone nagrody, dyplomy, świadectwa z wyróżnieniami i listy gratulacyjne dla rodziców. Nagrody wręczyła również Pani Prezes Józefa Kozłowska, która zaszczyciła nas swoją obecnością. W tym dniu nie zabrakło wzruszeń i łez smutku, gdyż żegnaliśmy naszego Księdza Tomasza Sieradzkiego. Młodzież przygotowała występ i prezentację multimedialną, które przypomniały nam wszystkie lata spędzone razem z naszym Księdzem. Na koniec odbyły się spotkania z wychowawcami, wręczanie świadectw i... Mamy wakacje. Życzymy wszystkim udanego odpoczynku.
Do zobaczenia we wrześniu!

Pożegnanie klasy III GimnazjumMultimedialne lekcje w Zespole Szkół w Studzianie, dzięki hojności Fundacji PGE - Energia z Serca

Marzenia o nowoczesnej pracowni multimedialnej naszych uczniów udało się zrealizować dzięki Fundacji PGE- Energia z Serca, która sfinansowała zakup tablicy interaktywnej i projektora. Fundacja PGE - Energia z Serca prowadzi działalność grantodawczą na rzecz innych organizacji i instytucji. Udziela wsparcia osobom prawnym i organizacjom, które nie posiadają osobowości prawnej. Celem Fundacji jest wspieranie takich działań, które przyczynią się do postrzegania GK PGE jako odpowiedzialnego partnera społecznego i biznesowego. Działania Fundacji koncentrują się w szczególności na następujących obszarach: nauka i edukacja, lecznictwo i ochrona zdrowia, pomoc społeczna, działalność ekologiczna i ochrona środowiska a także sport dzieci, młodzieży i osób niepełnosprawnych.
Dzięki Darczyńcom zrealizowaliśmy przedsięwzięcie ,,Z mediami w szeroki świat''. W ramach projektu młodzież uczestniczyła spotkaniach z ludźmi ze świata mediów: dziennikarzem, radiowcem, bibliotekarzem, pracownikami teatru i kina. Uczniowie poznali język mediów, wyszukiwali i analizowali przekazy w Internecie, prasie i radiu. Ponadto, uczyli się krytycznego i świadomego odbioru przekazywanych treści. Młodzież mogła też spróbować swoich sił, tworząc własne teksty i prezentacje multimedialne, oczywiście z użyciem nowoczesnego sprzętu.
Ciekawe i pożyteczne!- zgodnie podsumowali realizowane przedsięwzięcie uczniowie.

Piknik Zdrowia w Radawie

18 czerwca 2015r. uczniowie klasy II i III SP byli na Pikniku Zdrowia w Radawie zorganizowanym przez Agencję Rynku Rolnego. Na dzieci czekało mnóstwo atrakcji oraz konkurencji, w których mogły się zmierzyć z uczniami innych szkół ( około 20). Po pięknym powitaniu uczniowie obejrzeli sztukę teatralna pt. ,, Czerwony Kapturek". Później zaczął się czas intensywnych rywalizacji i konkursów, między innymi konkurs na: najpiękniejsze przebranie owocowo-warzywne, rozróżnianie kasz oraz ziół, rzeźbę owocowo-warzywną, piosenkę o tematyce zdrowotnej, najszybsze zjedzenie jabłka zawieszonego na sznurku oraz bardzo dużo rywalizacji sportowych np. przeciąganie liny, minipiłki nożnej, gra w ,,Dwa ognie", najdłuższe kręcenie kółkiem hula-hop i wiele, wiele innych. Każdy chętny uczeń miał możliwość brania udziału przynajmniej w jednym konkursie. Na zwycięzców czekały ciekawe nagrody. Największym naszym osiągnięciem zbiorowym było zdobycie III miejsca w konkursie na rzeźbę owocowo-warzywną, którą zatytułowaliśmy: ,, Pani jeżowa z jeżątkami". Dla klas młodszych autorzy pracy (Bester Krystian, Zubek, Jarosz Julia, Gabriela Zubek, Małgorzata Czerwonka i Kinga Motyka)wywalczyli wielkoplanszową grę. Wszystkim nagrodzonym i zadowolonym Gratulujemy! W czasie trwania pikniku dzieci mogły ugasić pragnienie pysznym sokiem jabłkowym oraz zjeść gorący posiłek (bigos, zupa gulaszowa, sałatka warzywna) przygotowanym przez Zespół Szkół Spożywczych w Jarosławiu. Po dniu pełnym wrażeń i emocji zadowoleni uczniowie wrócili do domów.

Odkrywamy pasję! - warsztaty dziennikarskie

W piątkowy poranek odwiedził nas niezwykły gość - Pani Wioletta Żak. Dziennikarka Gazety Jarosławskiej poprowadziła dla uczniów gimnazjum niezwykle ciekawe warsztaty, mające na celu przybliżenie problematyki związanej z podstawami dziennikarstwa prasowego i gatunkami publicystycznymi. Zajęcia wyzwoliły w wielu z nas głęboko skrywaną pasję do odkrywania świata na nowo, malowania słowem w opisywaniu, krytykowaniu i komentowaniu. Oglądaliśmy archiwalne numery Gazety Jarosławskiej, przyglądając się budowie gazety lokalnej. Spróbowaliśmy też swoich sił pisząc artykuły. Kto wie, może ktoś z nas zostanie profesjonalnym dziennikarzem?
Jesteśmy wdzięczni Pani Wioli za przekazaną wiedzę, cierpliwość i wyrozumiałość w stawianiu pierwszych dziennikarskich kroków. Warsztaty na długo pozostaną w naszej pamięci, a zdobyte umiejętności pozwolą na rozwijanie pasji wielu z nas.

Święto Patrona Szkoły

Wycieczka klas gimnazjalnych

12.06. 2015r. bardzo wczesnym rankiem wyjechaliśmy na naszą wyprawę. Pierwszym etapem zwiedzania było Państwowe Muzeum Auschwitz - Birkenau. Tereny byłego obozu odwiedzają setki tysięcy ludzi z całego świata. Jest to miejsce szczególnie istotne dla młodych ludzi, których wiedza i wrażliwość zaczynają się kształtować. Uczniom przybliżona została tematyka holocaustu na tle wydarzeń II wojny światowej. Z ogromnym wzruszeniem słuchaliśmy opowieści przewodników - z jednej strony o wymiarze ludzkiego okrucieństwa, a drugiej - o ludziach umierających w nieludzkich warunkach bez prawa do godności. Przerażającym zostaje fakt, że "ludzie ludziom zgotowali ten los"… Kolejny etap zwiedzania to Park Miniatur w Inwałdzie. Była to prawdziwa podróż dookoła świata, gdyż mogliśmy podziwiać aż 60 doskonale odwzorcowanych cudów architektonicznych. Zapoznaliśmy się także ze znanymi nam i nieznanymi ciekawostkami, które dotyczyły poszczególnych budowli. Po zakończonym zwiedzaniu mogliśmy skorzystać z atrakcji znajdującego się tam lunaparku, by potem udać się do Warowni. Tam z kolei cofnęliśmy się do czasów średniowiecza, gdzie mogliśmy podziwiać zamek, zbrojownię, czy salę tortur. Upał doskwierał ogromny, ale przed nami ostatni etap zwiedzania - to druga, co do wielkości elektrownia szczytowo-pompowa w Polsce i jedyna w kraju elektrownia podziemna mieszcząca się Międzybrodziu Bialskim w obrębie kaskady rzeki Soły. Mimo zmęczenia po całym dniu zwiedzania udaliśmy się podziemnym tunelem we wnętrzu góry, by zgłębić tajniki produkcji energii. Wycieczka nasza - to niezapomniana podróż w głąb historii, architektury i techniki. Zmęczeni, ale zadowoleni wracaliśmy do domów.

Podziękowania dla SKOK Kasy Blachnickiego

Nasza świetlica wzbogaciła się o nową wykładzinę ufundowaną przez SKOK Kasy Blachnickiego. Za ten wspaniały podarunek serdecznie dziękujemy Zarządowi SKOK w Zamościu oraz pracownikom Oddziału SKOK Kasy Blachnickiego w Przeworsku. Jesteśmy wdzięczni również za dofinansowanie loterii fantowej zorganizowanej podczas pikniku rodzinnego, a także za nagrody dla dzieci biorących udział w konkursie plastycznym. Za miłą współpracę szczególnie dziękujemy Pani Agacie Kotlińskiej - pracownikowi Oddziału SKOK w Przeworsku - Mamie Weroniki i Szymona, którzy uczęszczają do naszej szkoły. DZIĘKUJEMY!

,,Z zapiecka w szeroki świat''- pogłębiamy wiedzę o mediach

Media stanowią niezastąpione źródło informacji, narzędzie pracy intelektualnej dla uczniów i pedagogów. Edukacja medialna w szkole to nie tylko zadanie, ale również wyzwanie dla nauczycieli. Tradycyjne metody nauczania oparte na pamięciowym przyswajaniu wiedzy nie są już w stanie sprostać współczesnym metodom dydaktycznym. Poszukując nowoczesnych rozwiązań, postanowiliśmy zrealizować projekt,, Z zapiecka w szeroki świat''. Dzięki niemu uczniowie mogą nie tylko poszerzyć wiedzę o środkach masowego przekazu, ale przede wszystkim nauczyć się mądrego korzystania z nich. Dzięki realizacji przedsięwzięcia podniesiona została jakość edukacji nie tylko w zakresie kompetencji kluczowych. Dzieci mogą rozwijać zainteresowania uczestnicząc w zajęciach dodatkowych, w czasie których pracują przy nowoczesnym sprzęcie. Wyposażenie pracowni w nowoczesny sprzęt stanowi ogromne wsparcie dla nauczycieli, co bez wątpienia podnosi efektywność nauczania i motywuje uczniów do osiągania wyższych wyników w nauce a także pozwala na wartościowe zagospodarowanie czasu wolnego . Z otrzymanego sprzętu mogą korzystać wszyscy nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół w Studzianie w czasie obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych. Realizacja przedsięwzięcia z pewnością przyczyni się do znacznego podniesienia wyników nauczania, poziomu wiedzy oraz życia społeczności lokalnej. Dziękujemy naszym Darczyńcom- Fundacji PZU, dzięki której mogliśmy zrealizować projekt i zakupić tablicę interaktywną i projektor. Składając serdeczne podziękowania życzymy wielu sukcesów w realizacji życiowych zamierzeń. Dziękujemy!!!

W krainie plastyki i rękodzieła

Wolontariusze Citi Handlowy, w ramach X edycji Światowego Dnia Citi dla Społeczności, zorganizowali dla naszej szkoły na Dzień Dziecka wycieczkę do "Kresowej Osady" w Baszni Dolnej. Tam nasi uczniowie wzięli udział w zajęciach warsztatowych: garncarskich (widzieli garncarskie koło i uczyli się wylepiać różnego rodzaju wyroby z gliny), ceramicznych (malowały na szkle) i kulinarnych (wysłuchały opowieści "Od ziarenka do bochenka" i piekły pierniczki). Oprócz tego czekały na nich inne atrakcje - kucyki w mini-zoo, wielki plac zabaw i pierogi oraz na deser - pyszne lody. Dzieciom w ich święto towarzyszyli rodzice. Po wycieczce w szkole dla chętnych uczniów zostały przeprowadzone podobne warsztaty: z wykonywania kwiatów z bibuły, wyrobów z masy solnej i glinki oraz zajęcia malarsko-plastyczne. Kulminacją akcji było wręczenie nagród w szkolnym konkursie plastycznym "Bezpieczne wakacje" i zorganizowanie wystawy prac.
Serdecznie dziękujemy Wolontariuszom City Handlowego i Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy za materiały plastyczne i wspaniałą wycieczką, która na długo pozostanie nam w pamięci!
O Wolontariacie Pracowniczym w Citi
Program Wolontariatu Pracowniczego w Citi jest jedną z największych i najstarszych tego typu inicjatyw w Polsce. Już od 10 lat, poprzez program wolontariatu, Bank inspiruje swoich pracowników do dzielenia się wiedzą, doświadczeniem i umiejętnościami przy realizacji różnorodnych przedsięwzięć społecznych.
O Światowym Dniu Citi dla Społeczności
Jednym z najważniejszych projektów, prowadzonych w ramach Programu Wolontariatu Pracowniczego Citi jest Światowy Dzień Citi dla Społeczności. Jest to ogólnoświatowy projekt Citi, realizowany corocznie, w ramach którego pracownicy Banku, wraz z rodzinami, przyjaciółmi i znajomymi, starają się rozwiązać konkretne problemy występujące w bliskich im społecznościach. Tegoroczna edycja jest wyjątkowa - projekt obchodzi właśnie swoją dziesiątą rocznicę w Polsce! Realizowane projekty przyjmują rozmaity charakter: są to warsztaty plastyczne dla dzieci, zajęcia z zakresu edukacji finansowej dla dorosłych, ale także odnawianie domów dziecka, pomoc schroniskom i akcje krwiodawstwa. W 2014 roku w działania w ramach Światowego Dnia Citi dla Społeczności wolontariusze Citi wraz ze znajomymi i rodzinami zaangażowali się prawie 2500 razy, w 187 projektów w 14 województwach! Poprzez swoje działania tylko przez miesiąc na przełomie maja i czerwca dotarli do blisko 23 000 odbiorców!

CENNE RADY

Bajka pt "Cenne rady" w wykonaniu lalkarzy z teatru "Bajka" - Celem bajki było ukazanie jak unikać zagrożeń na ulicy, czyli przestrzegania zasad ruchu drogowego oraz gdzie szukać pomocy, jeśli brak obok rodziców lub opiekunów. Uczy również, aby nie ufać obcym, nie nawiązywać z nimi znajomości, nie przyjmować od nich prezentów. Po bajce dzieci mogły porozmawiać z lalkarzami i obejrzeć kukiełki.

UŚMIECH DZIECKA - NA DZIEŃ DZIECKA

Szkolne Koło Caritas od 18 do 27 maja włączyło się w akcję zbierania najpotrzebniejszych rzeczy dla Podkarpackiego Hospicjum Dziecięcego. Uśmiech dziecka jest bezcenny - dlatego dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do naszej akcji.

Piknik rodzinny

Maj i czerwiec to czas, w którym obchodzimy trzy wielkie święta - Dzień Matki, Dzień Dziecka i Dzień Ojca. Jest więc okazja, by świętować rodzinnie. Jak co roku nasza szkoła zorganizowała Piknik Rodzinny, który odbył się przy Wiejskim Domu Kultury 31.05. 2015r. Imprezę rozpoczęły występy najmłodszych uczniów - oddziałów przedszkolnych i klas 1 -3, którzy zaprezentowali się w pięknych tańcach, śpiewach, recytacjach oraz oryginalnym pokazie mody ekologicznej. Gimnazjaliści przygotowali inscenizację znanej wszystkim baśni pt. "Kopciuszek", śmiechu było co niemiara, gdyż zaskoczyli nas nowoczesną jej interpretacją. Nie zabrakło również wokalnych popisów członków zespołu Bella Voce oraz absolwentek naszej szkoły. Na pikniku można było również kupić losy na loterii fantowej i wziąć udział w Zumbie - dzięki uprzejmości Pani Barbary Sowińskiej, której serdecznie dziękujemy. Na najmłodszych czekały dmuchane zjeżdżalnie, wata cukrowa, a także dwa najciekawsze dla nich wozy: policyjny i strażacki, w których (dzięki uprzejmości funkcjonariuszy) można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Wszystkich przy doskonałej muzyce bawił zespół SCREAM , do którego należy uczeń naszej szkoły Jakub Wojciechowski. Obecnością na pikniku zaszczyciła nas przedstawicielka Banku Spółdzielczego w Przeworsku oraz Sołtys wsi Pan Antoni Żyła. Serdeczne podziękowania składamy wszystkim Przyjaciołom Szkoły - z Panią Prezes Banku na czele, Panu Sołtysowi, Radzie Rodziców, Pani Agacie Kotlińskiej, Panu Krzysztofowi Balawendrowi, Panu Krzysztofowi Stąclowi, którzy ufundowali nagrody na loterię fantową.

Gminny Konkurs Ortograficzny

22.05. 2015r. uczniowie klasy III SP wzięli udział w Gminnym Konkursie Ortograficznym, który odbył się w ZS w Grzęsce. Praca konkursowa składała się z długiego dyktanda z nagromadzeniem trudności ortograficznych, wyrazów z lukami, w które trzeba było wstawić u, ó , ż, rz, h lub ch oraz wyrazów, których pisownię należało wyjaśnić zgodnie z zasadami ortografii. Do zdobycia było 100 punktów. Naszym uczniom udało się zdobyć IV miejsce (Gabriela Zubek i Dominika Pawlak) oraz V miejsce (Przemysław Botwina). Gratulujemy!

WYRÓŻNIENIE NA "VINCENTIANIE"

"Vincentiana" to przegląd muzyczny dla młodzieżowych zespołów chrześcijańskich, które zaangażowane są w życie lokalnych wspólnot i parafii. Jest to ważne spotkanie rodziny wincentyńskiej, ale także tych, którzy chcą poznać sylwetkę Św. Wincentego a Paulo. Trzydziesty pierwszy Przegląd Piosenki Religijnej "Vincentiana" odbył się w dniach od 1-3 maja w Piekarach koło Krakowa. Nie zabrakło również młodzieży z naszej szkoły. Podczas przeglądu muzycznego nasz zespół BELLA VOCE zdobył wyróżnienie. Nagroda na "Vincentianie" jest dla nas szczególna, gdyż udowodniliśmy, że dzięki ciężkiej pracy można osiągnąć wiele, nawet na tak prestiżowym ogólnopolskim konkursie. Tajemnica działania Ducha Św. w naszym życiu jest ogromna - w myśl hasła, które towarzyszyło tegorocznej "Vincentianie" - "ON WAS WSZYSTKIEGO NAUCZY".

Test "trzecioklasisty"

19.05.2015r. w piękny, słoneczny wtorek uczniowie klasy III SP sprawdzili swoje wiadomości i umiejętności pisząc test trzecioklasisty OBUT. Sprawdzian podzielony był na dwie części: polonistyczną i matematyczną. Obie trwały po 45 min., podzieliła je 15 min. przerwa na odpoczynek i zebranie myśli. Zadania nie należały do najprostszych, wymagały od uczniów pełnego skupienia i koncentracji. Na część polonistyczną składało się ciche czytanie ze zrozumieniem tekstu, redagowanie odpowiedzi na pytania do treści, zaznaczanie właściwej odpowiedzi oraz układanie i pisanie listu do Mikołajka, mającego zachęcić chłopca do wizyty u dentysty. Część matematyczna to 15 zadań o różnym stopniu trudności z obliczeniami pieniężnymi, objętości, zadania tekstowe złożone oraz takie, które od dziecka wymagały myślenia przestrzennego. W tym dniu pogoda nie sprzyjała wysiłkowi umysłowemu. Najchętniej wszyscy spędziliby ten czas na boisku szkolnym. Czy naszym uczniom wystarczyło sił i mobilizacji ? Wyniki będą w czerwcu, wtedy wszystko się wyjaśni. Życzymy im wspaniałych efektów.

HISTORYCZNE WYDARZENIE W ZESPOLE SZKÓŁ W STUDZIANIE - NAWIEDZENIE SYMBOLI ŚWIATOWYCH DNI MŁODZIEŻY

Dnia 18 maja 2015 roku, dokładnie w 95 rocznicę urodzin Świętego Jana Pawła II, nastąpiło historyczne wydarzenie dla Zespołu Szkół w Studzianie - dzieci, młodzież, nauczyciele i pracownicy Oddziałów Przedszkolnych, Szkoły Podstawowej im. Św. Brata Alberta i Gimnazjum dostąpili niecodziennej łaski nawiedzenia Symboli Światowych Dni Młodzieży: Krzyża i Ikony Matki Bożej Salus Populi Romani.
Światowym Dniom Młodzieży towarzyszą dwa Symbole - Krzyż Roku Świętego i Ikona Matki Bożej Wybawicielki Ludu Rzymskiego. W czasie obchodów Światowych Dni młodzieży są one obecne w miejscu Wydarzeń Centralnych. W okresie przygotowań pielgrzymują po kraju, który organizuje spotkanie młodych. Kolejnym pokoleniom wskazują prawdziwy cel - coraz głębsze poznawanie Jezusa w Tajemnicy Odkupienia oraz zawierzenie swego życia opiece Matki Bożej. Papież Franciszek przekazał delegacji polskiej młodzieży prosty, drewniany, niemal czterometrowy krzyż oraz Ikonę Matki Bożej. Dziś gościły one w naszej miejscowości w Zespole Szkół w Studzianie. Krzyż był już obecny na wszystkich kontynentach, także w krajach doświadczonych wojnami i konfliktami. Młodzi niosą go zarówno do sanktuariów jak i też tam, gdzie na co dzień potrzeba świadectwa i wiary. Od 13. 04. 2014r. Krzyż wraz z Ikoną Maryi pielgrzymuje po polskich diecezjach, przygotowując Polskę na Światowe Dni Młodzieży. Wizyta Symboli Dni Młodzieży w naszej szkole jest wielkim zaszczytem. To szczególne wydarzenie pozostanie w naszej pamięci i naszych sercach na zawsze.
Cała społeczność Zespołu Szkół w Studzianie jest wdzięczna Bożej Opatrzności za tak wielką łaskę, przywilej i wyróżnienie...

Spotkanie z podróżnikiem

18 maja 2015r uczniowie klas IV - VI szkoły podstawowej i I-III gimnazjum uczestniczyli po raz kolejny w niecodziennej lekcji przyrody, geografii i historii - było to "Spotkanie z Podróżnikiem". Pan Grzegorz Chachura z grupy "Trzask" opowiadał nam o niezwykłej podróży do Kambodży. Swoją historię obrazował ciekawa prezentacją z wyjazdu, a także niesamowitymi rekwizytami. Uczniowie mieli możliwość poznania wielu wcześniej nieznanych informacji o przyrodzie, krajobrazach i trudnej sytuacji ludzi tam żyjących. Dzięki zachwycającym zdjęciom mogliśmy przenieść się w tamten region świata.

Ignorantia iuris nocet - nieznajomość prawa szkodzi

14. 05.2015r uczniowie klasy pierwszej i drugiej gimnazjum wzięli udział w pieszej wycieczce do Sądu Rejonowego w Przeworsku. Mieli okazję wejścia na salę sądową i uczestnictwa w rozprawie, podczas której mogli się przyglądać pracy sędziego i protokolanta. Młodzież obserwowała jak ciężka jest to praca - sędzia aby dokonać prawidłowej i sprawiedliwej oceny, musi mieć jak najwięcej informacji dotyczących osoby i zdarzenia. Po rozprawie gimnazjaliści spotkali się z Panem Sędzią i dowiedzieli się jak wygląda codzienna jego praca, jaką drogę trzeba przebyć, by zostać sędzią, jak funkcjonuje wymiar sprawiedliwości w Polsce. Do tematyki zostały włączone również podstawowe reguły prawa cywilnego i karnego, jakim podlegają małoletni i nieletni. W nawiązaniu do tematu została poruszona kwestia CYBERPRZEMOCY oraz zachowania młodzieży w szkole, domu, na ulicy, przestroga przed popełnianiem czynów zabronionych. Spotkanie to było lekcją odpowiedzialności za siebie i drugiego człowieka z poszanowaniem prawa, które w życiu należy przestrzegać, które trzeba znać i mieć świadomość jego przestrzegania.

Listy do Ziemi

Kwiecień to miesiąc, w którym obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Ziemi. W bieżącym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły licznie zaangażowali się w akcję pisania "Listów dla Ziemi" organizowana przez Fundacje Arka. Listy pisane były na papierze z recyklingu. Uczniowie zwracali uwagę na to , jak dbać o czystość naszej planety, wskazywali na zagrożenia, które przyczyniają się do niszczenia Ziemi. Do akcji włączyły się również przedszkolaki wykonując piękne rysunki o ochronie przyrody. Najlepsze prace zostały przekazane do Urzędu Gminy Przeworsk gdzie wezmą udział w konkursie na "Najpiękniejszy list dla Ziemi". Listy można podziwiać na wystawie w budynku Urzędu Gminy Przeworsk.

Edukacyjne gry planszowe

"Rodzinne gry planszowe - Zdrowy styl życia" to hasło konkursu organizowanego przez Powiatową Stację Epidemiologiczno - Sanitarną w Jarosławiu oraz jarosławskie Stowarzyszenie Oświaty i Promocji Zdrowia jako wzmocnienie ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej pt "Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu", w którym wzięli udział uczniowie naszej szkoły, przygotowując w grupach gry o tematyce zdrowotnej. Efektem jest 6 gier planszowych. Wszystkie są bardzo ciekawe, pięknie wykonane i dopracowane. Na szczególne wyróżnienie zasłużyły dwie gry - Patrycji Chmiel i Bartosza Bogacza z klasy VI i Klaudii Osikowskiej i Barbary Markowskiej z klasy IV dlatego zostały wysłane na konkurs do Jarosławia. Gry planszowe wykonane przez naszych uczniów nie tylko uczą i bawią, ale przede wszystkim zachęcają do zdrowego stylu życia. Czy spełniły swoja rolę? Bez wątpienia tak, bo zainteresowanych graczy było o wiele więcej niż gier edukacyjnych.

Wycieczka uczniów i rodziców Szkoły Podstawowej w Góry Świętokrzyskie

Dnia 8 maja 2015 roku klasy III, IV, V i VI wraz z rodzicami udali się na szkolną wycieczkę. Pierwszym punktem podróży było zwiedzanie jednej z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Gór Świętokrzyskich i jednej z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju - JASKINI RAJ w Chęcinach koło Kielc. Zachwyca ona bogactwem i różnorodnością kalcytowych form naciekowych. Występują tutaj skupiska stalaktytów o unikatowym na skalę światową zagęszczeniu (ponad 200 szt./m2!). Jaskinia uznana została za rezerwat przyrody nieożywionej i stanowisko archeologiczne (występują tu skały starsze od dinozaurów!). Wielką rzadkością są tzw. pizoidy, czyli luźne nacieki w kształcie kulek, zwane "perłami jaskiniowymi". Zdjęcia jaskini pochodzą ze strony internetowej jaskini, ponieważ regulamin zwiedzania zabrania filmowania i fotografowania - w jaskini przebywają nietoperze oraz rzadki i chroniony gatunek pająka. Nieco zmarznięci, ponieważ w jaskini panuje stała temperatura 8-10°C oraz wilgotność powyżej 95% udaliśmy się do Chęcin, by zwiedzić ruiny Zamku Królewskiego. Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 1306 roku, a jego historia jest bardzo burzliwa: np. zdeponowany był tu skarbiec archidiecezji gnieźnieńskiej, było więzionych wielu Krzyżaków po zwycięskiej bitwie pod Grunwaldem 1410 roku, mieszkała - do czasu pożaru - Królowa Bona, został splądrowany przez Szwedów, koło zamku przejeżdżał ostatni Król Polski - Stanisław August Poniatowski (wtedy to po raz ostatni odezwały się działa zamkowe), w wyniku austriackiego ostrzału w czasach I wojny światowej mury zamku zostały poważnie uszkodzone i mimo różnych prac konserwatorskich nie udało się uchronić ich przed niszczeniem.
Ostatnim punktem podróży było wejście na Łysą Górę, czyli Święty Krzyż. Podczas wejścia mijaliśmy przekaźnik radiowo-telewizyjny o wysokości 157 m, którego sygnał pokrywa całe województwo świętokrzyskie i spore fragmenty województw ościennych, czyli blisko 2,5 miliona osób. Odbiór stacji radiowych i telewizyjnych jest możliwy w promieniu ok. 150 km lub większym. Jest to jeden z najlepszych, pod względem powierzchni pokrycia sygnałem, obiektów nadawczych w Polsce i Europie Środkowej.
Po wejściu na Święty Krzyż mieliśmy okazję zwiedzania Muzeum Przyrodniczego Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Prezentowana tam wystawa jest spektaklem światła, dźwięku i odgłosów przyrody w oparciu o multimedialne urządzenia, dioramy, zdjęcia, modele.
Na zakończenie nawiedziliśmy Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej - Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Fundację Klasztoru legenda przypisuje Bolesławowi Chrobremu w 1006 roku, jednak współcześni historycy czas założenia opactwa przesuwają na początek XII wieku i twierdzą, że fundatorem był Bolesław Krzywousty. Legenda głosi, że za panowania Bolesława Chrobrego. Król zaprosił do Polski królewicza węgierskiego Emeryka. Młodzieniec, jak to było w zwyczaju, przed daleką podróżą poprosił ojca - Stefana, króla Węgier - o błogosławieństwo. Król na pożegnanie zawiesił na szyi syna oprawione w złoto relikwie Krzyża Świętego. Jednak relikwiarz, przywiózł najprawdopodobniej do Krakowa król Węgier Stefan V w 1270 roku. Relikwiarz pozostał w Krakowie, skąd w latach 1306-1308 został przekazany benedyktynom łysogórskim przez Władysława Łokietka. Od tego momentu rozpoczyna się w Polsce kult Drzewa Krzyża Świętego. Wysunął on klasztor świętokrzyski na pierwsze miejsce wśród klasztorów polskich.
Schodząc ze Świętego Krzyża mogliśmy jeszcze podziwiać największe Gołoborze (obszary bezleśne, gołe od boru zbudowane z bloków kambryjskiego piaskowca kwarcytowego powstałych ponad 500 mln lat temu) w Górach Świętokrzyskich, które znajduje się na północnym zboczu góry.
Na zakończenie naszej wyprawy, zmęczeni ale pełni wrażeń całkowicie zgadzamy się z przysłowiem: "Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie!". Bo Góry Świętokrzyskie są przepiękne, przebogate i przeciekawe!

Obchody Światowego Dnia Zdrowia i Dnia Walki z Czerniakiem

W związku z obchodami Światowego Dnia Zdrowia oraz Światowego Dnia Walki z Czerniakiem, dnia 29 kwietnia 2015 r. w sali audytoryjnej Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie odbyła się konferencja naukowo-szkoleniowa. Kampania przebiegała pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Podkarpackiego Kuratora Oświaty, a patronat medialny pełniło Radio WAWA. Dla uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych został wcześniej ogłoszony konkurs na Reportaż upowszechniający zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem. Kamila Dudek uczennica klasy IIIG wzięła udział w zorganizowanym konkursie przygotowując reportaż, uwzględniający naszą miejscowość oraz jak zapobiegać i przeciwdziałać nowotworom. Każdy z uczestników konkursu otrzymał nagrody ufundowane przez firmy Bielenda i Ziaja oraz dyplom.

Święta Kwietniowo-Majowe

Dnia 30.04.2015r. odbyła się akademia upamiętniająca ustanowienie Konstytucji 3 Maja, rocznicę kanonizacji Jana Pawła II oraz Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski. Młodzież przypomniała czym jest Konstytucja i jak doszło do jej uchwalenia. Wśród pięknych recytacji i śpiewów wspominaliśmy także postać wielkiego Polaka Jana Pawła II i jego drogę do świętości. Nie zabrakło także pieśni maryjnych. Wśród wykonawców pojawiły się laureatki Konkursu Piosenki Maryjnej "Totus Tuus". Barbara Markowska śpiewająca utwór "Bądź Królową moich czystych myśli", za który zajęła I miejsce i Julia Markowska, która otrzymała wyróżnienie za niezwykłą pieśń pt. "Polsko - Ruska Madonno". To po to przypominamy karty historii, sylwetki wielkich Polaków, czcimy święta religijne, by czerpać z nich siłę, mądrość, wartości, o których zawsze powinniśmy pamiętać.

,,Mała matura za nami''

W dniach od 21 do 23 kwietnia 15 uczniów klasy III gimnazjum zmierzyło się z zadaniami z przedmiotów humanistycznych, matematyczno-przyrodniczych oraz języków obcych. Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum, więc frekwencja była stuprocentowa. Egzamin z języka obcego przeprowadzony był na dwóch poziomach-podstawowym i rozszerzonym. Po zmaganiach z arkuszami egzaminacyjnymi uczniowie odetchnęli z ulgą, ciesząc się, że ,,małą maturę'' mają już za sobą. Największym zaskoczeniem dla gimnazjalistów okazało się zadanie otwarte z języka polskiego. Wszyscy spodziewali się rozprawki lub charakterystyki, a tu pojawiło się opowiadanie. Większość uczniów podkreśla, że zdecydowanie najtrudniejszy był dla nich egzamin z matematyki i przedmiotów przyrodniczych, zaś większych trudności nie mieli z egzaminem z języka obcego na poziomie podstawowym. W naszej szkole królowały dwa języki- angielski i niemiecki. Na wyniki egzaminu gimnazjaliści muszą poczekać do 19 czerwca, tymczasem warto jeszcze popracować nad lepszymi ocenami, które są równie ważne w czasie rekrutacji do wymarzonych szkół ponadgimnazjalnych.

Konkurs literacko - plastyczny poświęcony Patronowi Szkoły - rozstrzygnięty

Tematyka konkursu przyciągnęła wielu uczestników, którzy wykazali się rozległą wiedzą i zdolnościami plastycznymi. Poszczególne miejsca zajęli:
W kategorii praca literacka:
1 miejsce - Kamila Dudek - klasa III gimnazjum
2 miejsce - Małgorzata Podolak - klasa V
3 miejsce - Anna Hojło - klasa I gimnazjum
W kategorii praca plastyczna:
1 miejsce - Filip Gołębiowski - klasa 1
2 miejsce - Dominika Podolak - klasa 3
3 miejsce - Amelia Woźniak - klasa 2
Wyróżnienia: Emilia Słysz - klasa 2, Weronika Pieniążek - klasa1, Alicja Wiatrowska - klasa2 , Julia Jarosz - klasa 2, Tomasz Winiarz - klasa 3, Maciej Jakielaszek - klasa 2, Krystian Bester - klasa2, Amelia Śliwa - klasa 2, Wiktoria Kulpa - klasa 2, Oliwia Zardzewiały - klasa 3, Bernard Bogacz - klasa 2.

SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY w naszej szkole

Nasi koledzy i koleżanki z klasy szóstej przystąpili dnia 1 kwietnia 2015 roku do Sprawdzianu w klasie szóstej szkoły podstawowej. Sprawdzian składał się po raz pierwszy z dwóch części: część pierwsza obejmowała zadania z języka polskiego i z matematyki (80 minut), a część druga - zadania z języka angielskiego (45 minut). Sprawdzian miał formę pisemną. Przystąpienie do niego było warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Z zakresu języka polskiego uczniowie musieli przeczytać fragment artykułu "Słoń i inne mądrale" autorstwa Magdaleny Frender-Majewskiej oraz odpowiedzieć na pytania dotyczące tego tekstu. Był także komiks o dwóch malarzach, którzy założyli się między sobą o to, który z nich lepiej maluje. Tutaj wśród poleceń należało m.in. nadać mu tytuł, a także wyjaśnić, dlaczego jeden z artystów uznał, że drugi jest lepszy. Na koniec uczniowie musieli napisać opowiadanie pod tytułem "Tajemnicze pudełko". Z zakresu matematyki szóstoklasiści mogli wykazać się m. in. znajomością znaków rzymskich, działań arytmetycznych, rozwiązywaniem zadań z życia codziennego związanych z pieczeniem ciasta, obliczeniami zegarowymi i procentowymi, obliczaniem pól prostokątów i kwadratów, rozumieniem objętości prostopadłościanu i sześcianu. Uczniowie samodzielnie mogli rozwiązać następujące problemy: koszt wysłanych SMS-ów w ciągu tygodnia, rzeczywistą długość pieszego rajdu czy ilość worków z ziemią potrzebną do wypełnienia skrzynek balkonowych na rośliny ozdobne. Po przerwie o godz. 11.45 rozpoczęła się druga część sprawdzianu - test z języka angielskiego. Tutaj wszystkie zadania rozwiązywane przez uczniów były zamknięte. Zestaw poleceń obejmował głównie: rozumienie ze słuchu, znajomość funkcji językowych, znajomość środków językowych i rozumienie tekstów pisanych. Teraz szóstoklasiści będą czekać na wyniki swojej pracy, które zostaną ogłoszone przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Krakowie końcem maja. Życzymy im oczywiście jak najwyższych not!

Arkusze egzaminacyjne - część pierwsza

Arkusze egzaminacyjne - język angielski

Ach, cóż to był za dzień - powitanie WIOSNY

20 marca 2015 roku to dzień, który w naszej szkole obchodziliśmy wyjątkowo. Program uroczystego powitania wiosny został przygotowany tak, że przyjemne połączyliśmy z pożytecznym. Na początku odbyła się lekcja biblioteczna dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Prowadziła ją Pani Gertruda Kmiecik, która przybliżyła młodzieży m.in. jak korzystać z katalogu komputerowego OPAC i bibliografii. Kolejnym punktem programu był pokaz wiosennej mody. Liczyła się pomysłowość, oryginalność i sposób prezentacji stroju. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach: "Efektowny strój indywidualny" i "Najlepiej przebrana klasa". W dalszej kolejności odbyło się spotkanie z kierownikiem zmiany Urzędu Pocztowego Panem Władysławem Pędzińskim na temat "Roli Poczty Polskiej w życiu codziennym". Następnie odbyły się warsztaty z Panem Wiktorem Wanatem - współwłaścicielem i szefem kuchni AVOCADO i RESTAURACJI RATUSZ. Młodzież pod wskazówkami Pana Wiktora próbowała swych sił w robieniu pizzy, która po upieczeniu w piecu restauracji, przywieziona została i z wielkim apetytem skonsumowana przez naszych kucharzy. Ostatni punkt programu to zajęcia z "EKIPĄ RADIOLATORIUM" - CZY POWIETRZE COŚ WAŻY? Z pomocą prostych rekwizytów poznaliśmy niezwykłe tajniki nauki zwanej fizyką. Najmłodsze klasy w tym czasie przygotowywały smakowite sałatki owocowe, warzywne i wiosenne kanapki. Potem, ażeby tradycji stało się zadość, pożegnaliśmy Marzannę, a tym samym powitaliśmy wiosnę. Emocji nie było końca i wszyscy bawili się znakomicie, podglądając w przerwach kolejne etapy zaćmienia słońca. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, dzięki którym ten dzień stał się tak wyjątkowy. Moc wdzięczności kierujemy do:
- Pani Gertrudy Kmiecik - pracownika Biblioteki Pedagogicznej w Przeworsku
- Pana Władysława Pędzińskiego - Kierownika Zmiany Urzędu Pocztowego w Przeworsku
- Państwa: Karola i Anny Zardzewiały i Pana Wiktora Wanata - właścicieli pizzerii AVOCADO i restauracji RATUSZ
- Pana Pawła Pasterz i Pani Małgorzaty Wilczak - ekipie RADIOLATORIUM

Szanowna Pani Józefa Kozłowska
Prezes Banku Spółdzielczego w Przeworsku
Przyjaciel naszej szkoły!


Z okazji Imienin prosimy przyjąć najserdeczniejsze życzenia
zdrowia, błogosławieństwa Bożego oraz pomyślności w życiu osobistym
i zawodowym. Niech otaczają Panią ludzie szczerzy, życzliwi i przyjaźni,
a każdy kolejny dzień niech przynosi wiele radości, satysfakcji i nadziei.

Dyrekcja, Nauczyciele i Uczniowie
Zespołu Szkół w Studzianie


Ukraiński cyrk "Szok" w Zespole Szkół w Studzianie

W piątek 12 marca 2015 roku do naszej szkoły zawitał ukraiński cyrk "Szok". Jak się okazało nazwa odpowiadała rzeczywistości. Widowisko rozpoczęło się od występu clowna, który potrafił rozbawić każdego - zarówno małego, jak i dużego. Salwy śmiechu i gromkie brawa rozbrzmiewały, gdy artyści cyrkowi zapraszali do wspólnej zabawy dzieci i młodzież. W repertuarze nie zabrakło żonglerki i sztuczek. Chwile grozy przeżyliśmy, oglądając węża, którego również mogliśmy dotknąć. Dzieci zachwycały się również milutkim pieskiem, który posłusznie pozował do zdjęć. Było mnóstwo radości i niezapomnianych wrażeń.

Niecodzienna wycieczka do Wiertni w Studzianie

Cała Polska mówi o gazie łupkowym, który ma być przyszłością dla naszej energetyki, tymczasem okazuje się, że złoża gazu znajdują się między innymi w naszej miejscowości - Studzianie. Chcąc poznać proces odwiertu, postanowiliśmy udać się na miejsce. W pieszej wycieczce, która odbyła się 10 marca 2015 roku uczestniczyli uczniowie klas I i II gimnazjum pod opieką Pani Dyrektor i nauczycieli. Pokonując polne ścieżki, podziwialiśmy piękno otaczającej przyrody. Po dotarciu na miejsce, gdzie czekał na nas Sołtys wsi - Pan Antoni Żyła, udaliśmy się do biura kierownika Wiertni. Tam w niezwykłym skupieniu wsłuchiwaliśmy się w wykład na temat procesu wydobywania gazu. Dziękujemy pracownikom PGNiG i Sołtysowi wsi - Panu Antoniemu Żyle, którzy umożliwili nam tę niecodzienną wycieczkę.


Dzień Kobiet

Dnia 9 marca 2015 roku świętowaliśmy w Naszej szkole Dzień Kobiet. Od samego rana chłopcy wszystkich klas biegali z kwiatami i upominkami w ręku, by sprawić dziewczętom i Paniom miłą niespodziankę. Z tej okazji odbyła się również humorystyczna akademia. Podczas niej uczniowie Naszej szkoły zaprezentowali program "Smerfny Dzień Kobiet". Nie zabrakło również ciepłych życzeń, pięknych kwiatów i muzycznego koncertu życzeń w niepowtarzalnym wykonaniu naszych uzdolnionych uczniów.

Zawód przyszłości - gdzie szukać, jak zdobyć?

Dnia 6 marca 2015 r. uczniowie klasy III gimnazjum uczestniczyli w 3- godzinnych warsztatach edukacyjnych prowadzonych przez pracownika Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Przeworsku Pana Krzysztofa Flejszara, przygotowujących do podjęcia decyzji o wyborze zawodu. Uczniowie mieli okazję poznać własne predyspozycje zawodowe, określić swoje umiejętności i zainteresowania. Decyzja dotycząca wyboru zawodu jest jedną z ważniejszych, jakie podejmujemy, bo od niej w dużym stopniu zależy przyszłe życie. Mimo, że zmieniająca się rzeczywistość związana z rynkiem pracy wymaga dużej mobilności, umiejętności i przekwalifikowania się - niezmiernie istotna jest świadomie podjęta decyzja.

Wycieczka do Jarosławia

Dnia 11.02.2015r. klasa III SP była na wycieczce w pobliskim Jarosławiu. Pierwszym punktem odwiedzin była Multimedialna Publiczna Biblioteka im. Aleksandra Fredry. Takiej biblioteki jeszcze nikt z uczniów nie widział. Zajmuje parter pięknego przeszklonego budynku. Wewnętrzne ściany zdobią rysunki, będące scenami z jarosławskich legend oraz piękne lampy ze szkła w kolorze bursztynu. Cała biblioteka podzielona jest na części: czytelnię, wypożyczalnię dla dzieci, wypożyczalnię dla dorosłych, miejsce dla osób niewidomych lub niedowidzących wyposażone w specjalne urządzenie, które potrafi skanować tekst i go odczytywać, małą salę kinową (tam uczniowie obejrzeli film 3D ,, Kraina lodu") oraz miejsce zabaw i zajęć dla dzieci z cieszącym się dużym powodzeniem xboksem. Potem udaliśmy się do Akademii Słodkości w pobliskim Zakładzie Cukierniczym Mondelez- Polska S.A. LU. Najpierw dzieci poznały historię zakładu oraz kolejne etapy powstawania ciastek, by później przystąpić do bardzo oczekiwanego moment-samodzielnego przygotowywania , zdobienia i pieczenia ciastek. Zanim ciastka się upiekły Pani prowadząca warsztaty przeprowadziła konkurs wiedzy o składnikach cukierniczych wyrobów, za które uczniowie otrzymali słodkie nagrody. Po wypiekach można było oddać się degustacji produktów tego zakładu, nawet tych, które nie są dostępne na polskim rynku, ale są rozkoszą dla holenderskich, francuskich i australijskich podniebień. Wycieczka sprawiła wszystkim uczestnikom dużo radości, tym bardziej, że odbyła się w pochmurny, smętny dzień.

,,Płyń kolędo, płyń..."

Tradycją Zespołu Szkół w Studzianie stał się jedyny w swoim rodzaju wieczór, w czasie którego spotykają się przyjaciele naszej szkoły, rodzice i dziadkowie uczniów. Ten koncert kolęd i pastorałek to forma wyrazów uznania i podziękowania szanownym gościom za bezinteresowność i wielkie serce. Niezwykły koncert obfitował w bogaty repertuar, w którym znalazły się polskie kolędy i pastorałki a także wymowna poezja. Niesamowitych wrażeń dostarczyli soliści, w których wykonaniu usłyszeliśmy kolędy w języku ojczystym, ale też w językach obcych: angielskim, niemieckim i francuskim. Swoją obecnością zaszczycili nas również absolwenci szkoły: Dominika Zakielarz, Karolina Głąb i Jakub Żołyniak, których występ okazał się prawdziwą ucztą dla duszy. Ogromnych wzruszeń zebranym dostarczył również śpiew sześciolatków i zespołu Bella Voce prowadzonego przez Pana Tadeusza Kałamarza. Wspólne kolędowanie zakończyło się podziękowaniem Dyrektora szkoły Pani Władysławy Szczepańskiej, która w swoim przemówieniu podziękowała gościom i wykonawcom, zapraszając wszystkich na koncert za rok. Po raz kolejny okazało się, że muzyka łączy pokolenia i wspólne kolędowanie otworzyło serca licznie zebranej publiczności. Składamy serdeczne podziękowania Radiu Fara za możliwość nagrania koncertu i udostępnienia go na stronie internetowej

KONCERT

Dzień Babci i Dziadka

Jak co roku uczniowie klas I-III uczcili Dzień Babci i Dziadka. Ta doniosła uroczystość odbyła się 31 stycznia w Domu Kultury w Studzianie. Przedstawienie artystyczne składało się z dwóch część: bożonarodzeniowej w formie ,,Jasełek" oraz poświęconej tematycznie w szczególności babciom i dziadkom. Przez śpiew, tańce, grę na dzwonkach i flecie, żartobliwe inscenizacje dzieci wyraziły swoją miłość, przywiązanie, szacunek i wdzięczność za okazywaną codziennie troskę. Po części artystycznej wnukowie udali się do nich z własnoręcznie wykonanymi, kolorowymi prezentami. Przy pięknej grze zespołu muzycznego, słodkim poczęstunku i tańcach miło minął ten styczniowy wieczór.