Aktualności 2015/2016
I semestr

Uczniowie z najwyższą średnią za I semestr 2015/2016

klasa IV
Kacper Machoś (5,08), Dominika Pawlak (5,08), Oliwia Zardzewiała (5,00), Gabriela Zubek (5,00), Tomasz Winiarz (4,91), Małgorzata Czerwonka (4,83, Kacper Woźniak (4,75)
klasa V
Oliwia Przybylska (4,92), Barbara Markowska (4,75), Klaudia Osikowska (4,75), Wiktoria Żołyniak (4,75)
klasa VI
Łukasz Drapała (4,83), Dominik Machoś (4,83), Patrycja Markowska (4,83), Weronika Śliwa (4,83), Gabriela Śmigielska (4,83)
klasa IG
Zuzanna Przybylska (5,08), Aleksandra Brodowicz (5,00)
klasa IIG
Klaudia Homik (5,00)
klasa IIIG
Marcin Słyś (5,00), Dawid Słysz (4,81)

III etap konkursów przedmiotowych

Uczniowie naszego Gimnazjum zakwalifikowali się do wojewódzkich etapów konkursów przedmiotowych.
Marcin Słyś - wojewódzki etap konkursu kuratoryjnego z chemii,
Klaudia Homik - wojewódzki etap konkursu kuratoryjnego z języka niemieckiego.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Zabawa choinkowa

28.01.2016r. w naszej szkole odbyła się zabawa choinkowa, która była okazją do wyśmienitej imprezy, podczas której cała społeczność szkolna miała okazję spotkać się i razem świetnie bawić. Tańce i zabawy rozpoczęli najmłodsi - odziały przedszkolne i uczniowie klas 1- 3. Cała sala zamieniła się magiczne miejsce pełne wróżek, księżniczek, superbohaterów, policjantów, strażaków i innych barwnych postaci. Na wszystkich czekało mnóstwo zabaw i konkursów, których uczestnicy otrzymali upominki. Później przyszedł czas na starszaków. Uczniowie urozmaicili swoją zabawę szkolnym konkursem "Mam talent", który został zorganizowany przez Samorząd Uczniowski. Jedno jest pewne - w naszej szkole nie brak wybitnych jednostek. Swoje talenty zaprezentowało wielu uczniów. Jury miało niemały problem, aby wyłonić zwycięzców. Pierwsze miejsce zajęli: Kacper Głąb i Jakub Wojnar z klasy III gimnazjum, którzy zaskoczyli wszystkich oryginalnym wykonaniem bardzo smakowitej piosenki. Drugie miejsce wytańczyły uczennice klasy V: Barbara Markowska i Klaudia Osikowska. Na trzecim miejscu znalazły się: Kinga Motyka, Małgorzata Czerwonka, Dominika Pawlak i Gabriela Zubek - uczennice klasy IV, które także zachwyciły nas swym tańcem.

,,Mity nie są moją piętą Achillesa''

Znamy laureatów Ogólnopolskiej Olimpiady Mitologicznej.
W listopadzie 2015 roku gimnazjaliści wzięli udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Mitologicznej. Miała ona na celu popularyzację mitów i poszerzenie wiedzy na temat wierzeń starożytnej Grecji i Rzymu. Wśród laureatów znaleźli się również uczniowie naszej szkoły: Filip Jakielaszek, Maria Słyś, Anna Hojło, Michał Winiarz, Kacper Głąb i Tomasz Wielgos. Dyplomy uznania otrzymali też: Natalia Figiela i Daniel Futoma.

Koncert kolęd

Tradycją Zespołu Szkół w Studzianie stał się "Wieczór kolęd i pastorałek", który na stałe zagościł w repertuarze uroczystości szkolnych. Tegoroczny był wyjątkowy, bowiem połączony z jasełkami, które w dużej mierze przygotowali uczniowie klasy II gimnazjum, realizując projekt edukacyjny. Wieczór ten dedykowany był Przyjaciołom Szkoły, którym chcielibyśmy wyrazić podziękowanie za zrozumienie naszych potrzeb i okazywaną życzliwość. Na początku wystąpili najmłodsi uczniowie naszej szkoły, potem obejrzeliśmy jasełka, które wzbogacone były różnorodnymi tańcami oraz pięknymi i wzruszającymi wykonaniami kolęd i pastorałek. Swoją obecnością zaszczycili nas: Prałat Stanisław Szałankiewicz, Sołtys wsi Studzian Pan Antoni Żyła oraz Ks. Tomasz Sieradzki. Występ można zobaczyć na stronie internetowej Telewizji Przeworsk KONCERT

Dzień Babci i Dziadka

W Szkole Podstawowej w Studzianie zapraszanie babć i dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez szkolnych. To dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci z klas I-III, ale przede wszystkim dla babć i dziadków- pełen wzruszeń, radości i uśmiechu. W sali tutejszej Remizy Strażackiej 23.01.2016r. uczniowie przedstawili piękny program artystyczny. Klasa II wystawiła ,,Rzepkę" J. Tuwima, a III ,,Bajkę o babci i wilku". Dzieci w formie wierszy i piosenek złożyły dziadkom i babciom życzenia oraz zaprezentowały dwa ludowe tańce: klasa I zatańczyła poleczkę, a druga trojaka. Na koniec części artystycznej dzieci zaśpiewały głośne ,,Sto lat", a pani Lidia Kiełboń-Bester przekazała babciom i dziadkom życzenia od nauczycieli - wychowawców. Następnie uczniowie obdarowali swoich ukochanych gości upominkami, przygotowanymi własnoręcznie. Były to piękne laurki z życzeniami, bogato zdobione tulipany i świąteczne drzewka. W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Po części artystycznej zaproszono babcie i dziadków na słodki poczęstunek przygotowany przez mamy.

Najpiękniejsza Kartka Bożonarodzeniowa

"Najpiękniejsza Kartka Bożonarodzeniowa " to nazwa corocznego konkursu plastycznego organizowanego przez Zespół Szkół w Mirocinie pod honorowym patronatem Wójta Gminy Przeworsk Pana Daniela Krawca, w którym bardzo licznie wzięli udział uczniowie klas I- III naszej szkoły. Dnia 21 grudnia 2015 roku w siedzibie Urzędu Gminy odbyło się wręczenie nagród laureatom konkursu. Wśród wyróżnionych twórców pięknych kartek znalazł się uczeń klasy drugiej Krzysztof Czerwonka. Krzysiu gratulujemy Ci wspaniałego pomysłu plastycznego i cieszymy się z Twojego sukcesu.

Szkolna Wigilia

Ostatni dzień przed przerwą świąteczną jest szczególny. Społeczność szkolna spotyka się, by uczcić pamiątkę Bożego Narodzenia. Na początku odbyły się wigilie klasowe z wychowawcami. Roziskrzone choinki, niepowtarzalny, świąteczny wystrój klas, spożywanie tradycyjnych wigilijnych potraw przygotowanych przez rodziców, wspólne kolędowanie wprawiły wszystkich w świąteczny nastrój. Tę ciepłą, atmosferę wzbogaciła uroczysta akademia z inscenizacją biblijnej historii narodzenia Jezusa, połączona z czytaniem Pisma Świętego oraz dzieleniem się opłatkiem. W tym szczególnym dniu nie zabrakło zaproszonych gości. Świąteczny nastrój przeżywali razem z nami: Wójt Gminy - Pan Daniel Krawiec, Pani Prezes - Józefa Kozłowska, Sołtys wsi - Pan Antoni Żyła, emerytowani Nauczyciele, Pan Kościelny - Stanisław Pieczonka, Siostra Marcelina oraz Rodzice. Dzięki naszym młodym artystom, napełnieni radością, wzbogaceni w przeżycia świąteczne, oczekujemy na najpiękniejszy czas w roku, gdyż: O północnej godzinie Narodził się nam Zbawiciel. I podczas gdy śpiewał, dookoła wyrastały róże, które przemieniały się w aniołów i unosiły się w górę na tęczowych skrzydełkach.

Mikołajki

Tegoroczne mikołajki były w naszej szkole wyjątkowe. Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum wraz z opiekunami, wybrali się do kina Helios. Repertuar filmowy był bogaty, więc każdy znalazł coś interesującego dla siebie. Po zakończonych seansach udaliśmy się na małe co nieco. Nie był to koniec atrakcji. Naszą szkołę jak co roku odwiedził św. Mikołaj ze swoimi pomocnikami. Nie obyło się oczywiście bez wierszyków i piosenek - wykonanych specjalnie dla naszego wyjątkowego gościa. Mikołaj obdarował wszystkich łakociami, a że uczniowie naszej szkoły byli bardzo grzeczni, nikt nie otrzymał rózgi. Z niecierpliwością oczekujemy następnego spotkania za rok. Do zobaczenia św. Mikołaju!

Praca Anny Hojło najlepsza w województwie

"Bezpieczne Wakacje 2015" to hasło konkursu plastycznego, organizowanego przez Komendę Wojewódzką Policji i Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. Tematyka konkursu związana była z bezpiecznym zachowaniem w każdej sytuacji, w której może się znaleźć młody człowiek w czasie letniego wypoczynku. Jednym z głównych celów, jakie postawili sobie organizatorzy jest edukowanie i uwrażliwienie na właściwe zachowania w różnych sytuacjach społecznych oraz kształtowanie umiejętności i nawyku wyboru bezpiecznych zachowań przez młodzież w codziennych sytuacjach życiowych. Konkurs był adresowany do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjalnych. Dnia 4 grudnia 2015 roku w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu. Jury wybrało najlepsze z prac. Wśród nich znalazł się rysunek wykonany przez Annę Hojło, która zajęła I miejsce w województwie. To kolejny sukces uczennicy klasy II gimnazjum. Gratulujemy!

Andrzejki

"Jest taka noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów i wróżb". W dawnych czasach dziewczęta w noc św. Andrzeja, a chłopcy w wigilię św. Katarzyny, zbierali się, aby zobaczyć, jaka będzie ich przyszłość… Dziś andrzejki to okazja do wspaniałej zabawy, w której wzięli udział uczniowie naszej szkoły. Podczas spotkania nie zapomnieliśmy o tradycjach i obrzędach związanych z andrzejkami. Urozmaicił je konkurs karaoke, który cieszył się dużym zainteresowaniem. Jury wyłoniło zwycięzców:
I miejsce - Bartosz Bogacz - kl. I gim. (piosenka "Barcelona")
II miejsce - Kacper Głąb i Jakub Wojnar - kl. III gim. (piosenka "Tarzan boy")
III miejsce - Barbara Markowska i Oliwia Przybylska - kl. V (piosenka "Naucz mnie")
Wyróżnienia: Jakub Kowal i Michał Głąb - kl.IV (piosenka "Ona tańczy dla mnie")
Kinga Motyka i Dominika Pawlak - kl.IV (piosenka "Co ma być to będzie")

Spotkanie z doradcą zawodowym

24 listopada odbyło się spotkanie z doradcą zawodowym z Młodzieżowego Centrum Kariery w Przeworsku. Klasa III i II gimnazjum już niedługo będzie podejmować pierwszą, ważną decyzję, dotyczącą wyboru szkoły ponadgimnazjalnej. Tematyka spotkania obejmowała m.in. badanie zainteresowań i predyspozycji zawodowych uczestników, określenie mocnych i słabych stron oraz wywiad dotyczący wyboru dalszej ścieżki edukacyjnej. Niektórzy uczniowie mają już określone predyspozycje zawodowe, jednak większość to osoby, które jeszcze nie wiedzą jakie podjąć kroki w drodze do kariery edukacyjno - zawodowej. Zaplanowano już wstępnie kolejne zajęcia, dzięki którym młodzież będzie mogła potwierdzić słuszność podjętych decyzji lub je zweryfikować.

W trosce o nieletnich-spotkanie z kuratorem sądowym Panem Leszkiem Nabrzeżnym

Od kilku lat nasza szkoła współpracuje z Sądem Rejonowym i Zespołem Kuratorskiej Służby Sądowej w Przeworsku. W ramach współpracy młodzież uczestniczy nie tylko w rozprawach sądowych, ale też w wielu profilaktycznych spotkaniach. Jedno z nich odbyło się 17 listopada 2015 roku w naszej szkole. Miało ono na celu przeciwdziałanie demoralizacji oraz uświadomienie konsekwencji prawnych działań niezgodnych z obowiązującymi przepisami. Ponadto, prowadzący spotkanie, kurator sądowy Pan Leszek Nadbrzeżny, zapoznał gimnazjalistów z negatywnymi skutkami zdrowotnymi, społecznymi i psychologicznymi sięgania po substancje psychoaktywne. Prelegent zwrócił też uwagę na to, że wiele niewłaściwych zachowań wobec kolegów czy nauczycieli posiada znamiona przestępstw i może mieć swój finał na sali sądowej, a w konsekwencji może się skończyć nadzorem kuratora sądowego, albo zakładem poprawczym. W czasie spotkania podjęto również temat cyberprzemocy i agresji. Duże zainteresowanie gimnazjalistów powyższymi zagadnieniami potwierdza celowość organizowania takowych spotkań.
Składamy serdeczne podziękowania Prezesowi Sądu Rejonowego w Przeworsku Panu Krzysztofowi Gacy i kuratorowi sądowemu Panu Leszkowi Nabrzeżnemu za możliwość zorganizowania spotkania. Dziękując za życzliwość i zrozumienie życzymy wielu sukcesów w realizacji życiowych zamierzeń.

Narodowe Święto Niepodległości

,,Jeszcze jeden listopad do okna zapukał żółtych liści szelestem.
I znów nas odszukał. Nas, zapatrzonych w przeszłość.
W dni klęski i chwały, które nam po przodkach spuściźnie zostały."


10 listopada odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca Dzień Odzyskania Niepodległości. Podczas wzruszających recytacji i pięknych pieśni przypomnieliśmy całą trudną i bolesną drogę Ojczyzny do wolności. Wiara, że ten dzień kiedyś nadejdzie, była nadzieją dla naszych przodków, pozwalającą im żyć i walczyć. Dziś Polska oczekuje od nas tego, co najważniejsze - pamięci oraz miłości do ziemi ojczystej. Talentem wokalnym i recytatorskim popisali się najstarsi i najmłodsi uczniowie naszej szkoły, którzy zaprezentowali swoje interpretacje utworów patriotycznych. Nie mylił się Seweryn Goszczyński, poeta doby romantyzmu, który pisał w 1831 roku: "Idźmy, szczepmy, gdy nas znuży, Świat wiecznego wypocznienia, da nam milszy kwiat od róży: Łzy wdzięczności i wspomnienia". Na zakończenie uroczystości Pani Dyrektor wręczyła podziękowanie od Pani Minister Edukacji - Joanny Kluzik-Rostkowskiej, za udział gimnazjalistów konkursie "Książki naszych marzeń". Rozstrzygnięty został również wewnątrzszkolny "Konkurs pięknego czytania".
I miejsce - ex aequo:
Weronika Grzegorzewska - klasa I, Weronika Pieniążek - klasa II, Julia Jarosz - klasa - III
Wyróżnienia: Zofia Markowska - klasa I, Julia Dziedzic - klasa I, Monika Dyrkacz - klasa II, Julia Sykała - klasa II, Maciej Jakielaszek - klasa III, Alicja Wiatrowska - klasa III, Wiktoria Kulpa - klasa III.

Pamiętamy o tych, którzy odeszli...


Wycieczka do Łańcuta

Pięknego jesiennego dnia uczniowie klas I-III SP wybrali się na wycieczkę do pobliskiego Łańcuta. Celem tej wyprawy było zwiedzenie Zamku Książąt Lubomirskich Potockich. Muzeum-Zamek w Łańcucie jest jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Słynie ze znakomitych wnętrz mieszkalnych i niezwykle interesującej kolekcji pojazdów konnych. Zniszczony na początku XVII w. obecny zamek zbudowany został w latach 1629-1642 przez Stanisława Lubomirskiego. Była to wówczas nowoczesna rezydencja. Ponad 100 lat później ówczesna właścicielka Łańcuta Izabella z Czartoryskich Lubomirska, żona marszałka wielkiego koronnego księcia także Stanisława Lubomirskiego przekształciła fortecę w zespół pałacowo - parkowy. To właśnie jej zamek zawdzięcza cenne wnętrza i znajdujące się w nich kolekcje, które na każdym kroku przypominają o jej obecności. Wśród nich są Sala Balowa, Teatrzyk, Apartamenty Chiński i Turecki. Wtedy też powstał malowniczy park w stylu angielskim, otaczający rezydencję. Do dziś w parku tym odbywają się koncerty, np. podczas majowych Muzycznych Festiwali. Największy zachwyt i zainteresowanie wśród uczniów wzbudziły bogate żyrandole, wyposażenie łazienek, a także głowy zwierząt- trofea przywiezione z licznych polowań, które można było podziwiać w powozowni. Dodatkową atrakcją dla dzieci była oranżeria, a przede wszystkim zwierzęta, które są tam eksponowane np. świerszcze domowe, żółwie, króliki i kolorowe papugi. Na zakończenie uczniowie mogli kupić sobie piękne pamiątki oraz pospacerować po dróżkach wyścielonych szeleszczącymi liśćmi. Pełni wrażeń zadowoleni wrócili do domu.

Warsztaty kulinarne

Dnia 4 listopada 2015 roku odbyły się w naszej szkole warsztaty kulinarne przeprowadzone przez Agencję Rynku Rolnego w Rzeszowie oraz uczniów Zespołu Szkół Gospodarczych im. M. Spytka Ligęzy w Rzeszowie. Celem zorganizowanego spotkania było propagowaniewśród uczniów wiedzy na temat zdrowego odżywiania oraz umożliwieniedzieciom praktycznego doboru składników w codziennej diecie żywieniowej, poprzez wzbogacanie jej owocami, warzywami i produktami mlecznymi. W zajęciach warsztatowych, pod opieką nauczycieli, uczestniczyli najmłodsi uczniowie szkoły podstawowej- klasy I, I i III. Spotkanie kulinarne rozpoczęła Pani dyrektor Władysława Szczepańska, która serdecznie powitała zaproszonych gości i zachęciła uczniów do aktywnego udziału w zajęciach. W pierwszej części warsztatów przybyli goście przekazali młodszym kolegom wiadomości na temat wartości odżywczych warzyw i owoców, a następnie przeprowadzili konkursy w postaci zagadek na temat wiedzy o zdrowym odżywianiu poznanej w ramach realizowanego programu "Owoce w szkole". Konkursy i otrzymane w nich liczne nagrody dostarczyły uczniom wiele emocji, radościi satysfakcji z posiadanej wiedzy o zdrowiu. Praktyczna część warsztatów polegała na przygotowaniuprzez każde dziecko wartościowych i smacznych kolorowych kanapek, słodkich babeczek z owocami oraz koreczków. Zaangażowanie uczestników i wesołe miny przy zajadaniu smacznych deserów, świadczą o tym, że przeprowadzone zajęcia przyniosły oczekiwane efekty w zakresie promocji zdrowego stylu życia wśród naszych uczniów. Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół w Studzianie składają serdeczne podziękowanie Pracownikom Agencji Rynku Rolnego w Rzeszowie oraz Uczniomi Nauczycielom Zespołu Szkół Gospodarczych im. M. Spytka Ligęzy w Rzeszowie za przybycie do naszej szkoły i zorganizowanie bardzo ciekawych warsztatów kulinarnych. Serdeczne podziękowania kierujemy również do Pani Agaty Ostrzywilk-Homik za pomoc w organizacji tych warsztatów w naszej szkole.

,,Powinno się być dobrym jak chleb..."

"Powinno się być dobrym jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się, jeśli jest głodny"

Myśl Patrona naszej szkoły przyświecała zbiórce żywności dla podopiecznych Towarzystwa im. św. Brata Alberta w Przemyślu. Tegoroczną akcję przeprowadziliśmy wspólnie z Zespołem Szkół w Żurawiczkach. Mamy nadzieję, że to początek owocnej współpracy ze szkołą, której Patronem jest również Święty Brat Albert. O tym jak otwierały się ludzkie serca świadczą zebrane dary, a było ich naprawdę wiele. Jak wielka jest to pomoc dla Towarzystwa przekonał nas sam kierownik, który opowiedział dzieciom i młodzieży o życiu codziennym jego mieszkańców. Dowiedzieliśmy się, że Towarzystwo prowadzi schronisko dla bezdomnych oraz kuchnię dla ubogich. Należy do największych w Polsce. Na stałe przebywa w nim 75 osób, a w sezonie zimowym nawet 120, każda więc pomoc jest im niezbędna.
Jeszcze raz DZIĘKUJEMY wszystkim darczyńcom, którzy przyłączyli się do zbiórki płodów rolnych i innych artykułów spożywczych. Jest to ogromne świadectwo dobroci i solidarności z potrzebującymi.

,,Czytam więc rozkwitam"

30 października odbył się "Konkurs pięknego czytania" zorganizowany dla klas 1- 3 szkoły podstawowej. Celem jego było: rozbudzanie wrażliwości na piękno słowa, promocja czytelnictwa, budzenie zainteresowania wartościową literaturą dziecięcą oraz uczenie rywalizacji w miłej atmosferze. Konkurs składał się z dwóch etapów- w pierwszym uczniowie czytali fragment prozy przygotowany wcześniej, w drugim - należało zaprezentować wylosowany przez siebie wiersz J. Tuwima. Komisja brała pod uwagę między innymi: płynność, poprawność, wyrazistość, tempo i interpretację czytanych tekstów. Wszyscy uczestnicy poradzili sobie bardzo dobrze, a o wynikach konkursu dowiemy się już podczas uroczystej akademii zorganizowanej z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Spotkanie profilaktyczne

28 października 2015 roku odbyło się spotkanie profilaktyczne z terapeutą uzależnień Panią Marią Korzystką. Miało ono na celu nakreślenie młodzieży problemu alkoholizmu. W czasie spotkania nakreślony został problem wchodzenia w uzależnienie oraz omówiono zagrożenia płynące z sięgania po używki.

Pasowanie Pierwszoklasistów

Piątek 23 października był bardzo ważnym dniem dla najmłodszej klasy tej szkoły, do którego dzielnie przygotowywali się już dużo wcześniej, ucząc się pilnie tekstów wierszy, piosenek, wytrwale ćwicząc podczas prób W tym dniu odbyła się uroczystość ślubowania dzieci klasy I i pasowania na uczniów Szkoły Podstawowej im. Świętego Brata Alberta w ZS w Studzianie. Na początku uroczystości w obecności rodziców, nauczycieli oraz kolegów z innych klas ,,Dobra Wróżka" sprawdziła ich stan wiedzy i stopień przygotowania do tak zaszczytnej roli, jaką będą od tego dnia pełnić. Dzieci podczas części artystycznej wykazały się sporą wiedzą na temat przynależności narodowej, zasad bezpieczeństwa drogowego, zachowania się w szkole i zdrowego stylu życia, przede wszystkim zdrowego odżywiania. Później nadeszła podniosła chwila ślubowania przed Pocztem Sztandarowym i pasowania przez Panią Dyrektor symbolicznym, wielkim ołówkiem każdego Pierwszoklasistę. Akt ten uświadamia dzieciom, że stają się częścią szkolnej społeczności i zaczynają w pełni korzystać z praw i obowiązków ucznia. Na pamiątkę tak ważnej chwili uśmiechnięci Pierwszoklasiści otrzymali dyplomy, prezenty i przyjęli życzenia od Pani Dyrektor. Wychowawczyni wręczyła im również legitymacje ,, Małego Mistrza" - uczestnika programu profilaktycznego z wychowania fizycznego, mającego na celu promocję ruchu i podnoszenie sprawności fizycznej uczniów klas młodszych. Po pamiątkowych zdjęciach dzieci klasy I razem z nauczycielami i licznie przybyłymi rodzicami udali się na słodki poczęstunek.
Życzymy im samych sukcesów w szkole, dużo przyjaciół i miłej atmosfery!

Spotkanie z Bajką

23 października w Bibliotece Publicznej w Studzianie odbyło się "Spotkanie z Bajką", w czasie którego dzieciom czytali Pan Daniel Krawiec - Wójt Gminy Przeworsk, Pani Barbara Oleksiewicz - Dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Przeworsku Pani Emilia Pieniążek - bibliotekarz oraz Pani Selwana Szołek - wychowawczyni klasy O Szkoły Podstawowej w Studzianie. Na spotkanie przybyły dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały wierszy Jana Brzechwy, Juliana Tuwima oraz Stanisława Jachowicza, a żywa reakcja i brawa dla czytających świadczyły, że maluchy doceniły wybór lektury. Spotkanie uświetnił występ małych artystów, którzy radośnie zaśpiewali przygotowane piosenki. Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci otrzymały drobne upominki.
Źródło: UG Przeworsk SPOTKANIE Z BAJKĄ

Dzień Edukacji Narodowej

,,Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada,
lecz przez to, kim jest i nie przez to, co ma,
lecz przez to, czym dzieli się z innymi.''

Tegoroczny Dzień Edukacji Narodowej obchodziliśmy wyjątkowo. Swoją obecnością zaszczycili nas znamienici goście: Wójt Gminy Przeworsk Pan Daniel Krawiec, Prezes Banku Spółdzielczego w Przeworsku Pani Józefa Kozłowska, Sołtys wsi Studzian Pan Antoni Żyła, Rodzice i emerytowani Nauczyciele. Tego dnia żegnaliśmy wieloletniego pracownika naszej szkoły Panią Zofię Sas, która odeszła na emeryturę. W programie artystycznym uczniowie pieśnią i słowem wyrazili swą wdzięczność wszystkim pracownikom szkoły za codzienny trud pracy, poświęcenie i troskę. Uroczystość przebiegała w miłej i radosnej atmosferze. Uczniowie nie tylko recytowali wiersze i śpiewali piosenki, ale też przedstawili humorystyczną scenkę na temat ciężkiej pracy nauczyciela. Po wysłuchaniu szczerych i serdecznych życzeń, obejrzeliśmy prezentację multimedialną, przygotowaną specjalnie na ten wyjątkowy dzień.

Sukcesy w konkursie "Magiczne miasto Rzeszów"

W ramach projektu "Imprezy turystyczno - krajoznawcze dla dzieci i młodzieży szansą na rozwój produktów turystycznych Rzeszowa" przeprowadzono konkurs plastyczny pt. "Magiczne miasto Rzeszów" zorganizowany przez Międzyszkolny Odział PTTK W Przeworsku i Schronisko Młodzieżowe PTSM "Alko" w Rzeszowie. Celem konkursu było zainspirowanie dzieci i młodzieży do aktywnego spędzania czasu w gronie rodziny, kolegów i koleżanek oraz przedstawienie ciekawych miejsc i zabytków Rzeszowa. Młodzież naszej szkoły wzięła udział w tym konkursie, została nagrodzona i wyróżniona spośród 250 uczestników. Rozdanie nagród odbyło się 10.10.2015r. w Schronisku Młodzieżowym PTSM "Alko" w Rzeszowie.
I miejsce - Anna Hojło (kl. II gimnazjum)
III miejsce - Dawid Słysz (kl. III gimnazjum)
Wyróżnienie - Julia Markowska (kl. III gimnazjum)

Lekcja w kinie

9.10. 2015r uczniowie szkoły podstawowej wraz z opiekunami wybrali się na pieszą wycieczkę do Przeworska. Celem jej był Miejski Ośrodek Kultury, gdzie zostały przeprowadzone zajęcia multimedialne opracowane przez Centrum Edukacji Filmowej w Wołominie. Podczas spotkania poznaliśmy filmowe techniki przyszłości, rodzaje kin nowej generacji oraz dowiedzieliśmy się, na czym polegają technologie filmowe, co to jest motion capture i motion control i jak może wyglądać kino za kilkadziesiąt lat. Zobaczyliśmy, jak ciężko pracują choreografowie i jak stwarza się hologram. Na zakończenie obejrzeliśmy film, który był nie tylko dobrą rozrywką, ale i lekcją o przyjaźni, odwadze i tolerancji. Oprócz widowiskowych efektów specjalnych, była to też ciekawa powtórka wiadomości o bogach i mitach greckich.

Rajd Twierdzy Przemyśl

8 października 2015 uczniowie klasy III i IV wraz z wychowawcami już po raz kolejny uczestniczyli w 8 Rajdzie Twierdzy Przemyśl, organizowanym przez szkoły Promujące Zdrowie z Rejonu Jarosławskiego. Dzieci wzięły udział w ciekawej lekcji historii w Forcie Werner XII w Żurawicy. Oglądały pomieszczenia, eksponaty, słuchały ciekawych powieści dotyczących losów fortu oraz jego funkcjonowania. Po zwiedzaniu uczestnicy wycieczki udali się na ciepły posiłek i herbatę. Zmarznięci, zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do domu.

Integracyjna wycieczka gimnazjalistów do Sanoka, Zagórza i Soliny.

Klasa II gimnazjum po raz kolejny łamie stereotypy, organizując wycieczkę integracyjną z Rodzicami i udowadnia, że wspólne wyjazdy to doskonały sposób na spędzenie czasu wolnego. Wyjazd miał na celu zapoznanie uczestników z atrakcyjnymi miejscami na terenie Podkarpacia. Wycieczka uzmysłowiła zwiedzającym, jak piękna i różnorodna jest nasza "Mała Ojczyzna". W słoneczny, październikowy poranek wyruszyliśmy na wycieczkę do Sanoka, Zagórza i Soliny. Pierwszym punktem programu było zwiedzenie Muzeum Historycznego w Sanoku. Tam obejrzeliśmy ciekawą ekspozycję przedstawiającą historię i kulturę zarówno Sanoka, jak też jego okolicy. Zachwyciliśmy się pięknymi ikonami, obok których nie można było przejść obojętnie. Najważniejszą jednak częścią muzeum jest największy zbiór prac Zdzisława Beksińskiego, jednego z najwybitniejszych malarzy polskich, urodzonego i wychowanego w Sanoku. Prace artysty nie tylko zachwycały, ale też szokowały i skłaniały do refleksji nad życiem i jego ulotnością. Z muzeum udaliśmy się na uroczy, rozległy Rynek, na którym znaleźliśmy ławeczkę wojaka Szwejka. Potarcie nosa Szwejka podobno przynosi szczęście i spełnia życzenia, więc nic dziwnego, że chętnych było wielu. Punktem kulminacyjny wyjazdu było zwiedzanie Skansenu - Muzeum Budownictwa Ludowego. Podziwialiśmy różne typy chat, karczmę, kapliczki i cerkiew. Dużym zainteresowaniem cieszyła się chata, w której mieściła się szkoła wiejska. Dzieci obejrzały ciekawe eksponaty i siedząc w drewnianych ławkach z uwagą słuchały opowieści przewodnika o tym, jak dawniej wyglądała nauka. Duże wrażenie wywarł na zwiedzających Rynek Galicyjski, wokół którego stoją domy dawnych rzemieślników. Obejrzeliśmy oryginalne wyposażenie mieszkań, a także warsztatów i sklepików. Byliśmy też w Zagórzu, gdzie obejrzeliśmy ruiny Klasztoru Karmelitów Bosych. Szliśmy tam wzdłuż pięknych stacji Drogi Krzyżowej. Z Zagórza pojechaliśmy na tzw. "Kamień Leski". Tam też wysłuchaliśmy legendy o nieposłusznej córce zamienionej w tenże kamień. Ostatnim punktem wycieczki była Solina. Przeszliśmy przez zaporę, kupiliśmy mnóstwo pamiątek i we wspaniałych nastrojach udaliśmy się w drogę powrotną. Zmęczeni, ale zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenia już dziś zaplanowaliśmy kolejny wyjazd. Składamy serdeczne podziękowania Panu Januszowi Słysiowi - naszemu niezawodnemu przewodnikowi, dzięki któremu poznaliśmy wiele ciekawostek związanych z odwiedzonymi miejscami.

"Czytanie jak śpiewanie"

15 września wystartowała druga edycja konkursu Ministerstwa Edukacji Narodowej "Książki naszych marzeń", w którym bierze udział także nasza szkoła. Prezentujemy film, który wspólnymi siłami nakręcili uczniowie gimnazjum. CZYTANIE JAK ŚPIEWANIE

Profilaktyka uzależnień

23 września w naszej szkole odbyło się pierwsze zebranie z rodzicami, na które zaproszone zostały funkcjonariuszki policji. Tematem spotkania były zagrożenia wynikające z zażywania środków odurzających w tym tzw. dopalaczy. Wizyta miała charakter profilaktyczny, mający na celu zwrócenie uwagi na problemy, na jakie mogą być narażone ich dzieci. W prezentacji multimedialnej przedstawione zostały zdjęcia substancji psychoaktywnych, objawy występujące po ich spożyciu oraz nazwy środków odurzających funkcjonujące w żargonie młodzieżowym. Przybliżone zostały też zasady reagowania na podejrzenie posiadania lub zażywania tychże środków. Funkcjonariuszki poinformowały rodziców o odpowiedzialności karnej młodzieży i przypomniały, że nieletni również mogą zostać ukarani przez sąd. Spotkanie to miało przypomnieć, że w trosce o dobro dziecka ważna jest dobra współpraca pomiędzy rodzicami, nauczycielami, a także policją. Najważniejszym jednak elementem profilaktyki jest rozmowa z własnym dzieckiem, nie tylko na temat zagrożeń.

"Wszystko, co we mnie dobre, zawdzięczam książce"

W ramach promocji czytelnictwa uczniowie naszej szkoły biorą udział w różnego rodzaju akcjach mających na celu zachęcanie do czytania. W obecnych czasach w dobie komputerów, gdzie króluje Internet, pasjonatów książek jest coraz mniej. Aby idea sięgania po lekturę była ciągle atrakcyjna, aby przybliżyć też tematykę tradycji i obyczajów gimnazjaliści w strojach regionalnych czytali młodszym kolegom "Legendy przeworskie". Uczniowie z wielkim skupieniem słuchali opowieści pochodzących z naszej Małej Ojczyzny. Zainteresowanie było tym większe, im częściej w tekście pojawiały się nazwy najbliższych miejscowości, opisy istniejących do dziś budynków, czy ulic przeworskich. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się legenda opowiadająca o najsławniejszym dzwonie w Przeworsku - Sylwestrze. O tym jak dostał skrzydeł i wyleciał przez otwierającą się kopułę wieży na firmament niebios. Ale wrócił, ,,...bo do dzisiaj tam jest i dzwoni". Gimnazjaliści wraz z nauczycielami w ciekawy sposób połączyli ideę czytania z promowaniem regionalnej kultury, tradycji i obyczajów - w myśl słów ,,Źle, źle z cudzego ogniska, za cudzymi wrotami. Lepiej w swojej zagrodzie wodę butem czerpać, niźli w cudzej miód dzbanem nosić"...


Lekcja o bezpieczeństwie ruchu drogowego

08.09.2015 w naszej szkole gościliśmy funkcjonariuszy Inspekcji Transportu Drogowego. Podczas spotkania przeprowadzone zostały interesujące zajęcia dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum dotyczące bezpieczeństwa. Poruszone zostały również kwestie przepisów ruchu drogowego oraz pierwszej pomocy. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, które urozmaicane były zabawami i ciekawostkami dotyczącymi bezpieczeństwa na drodze i nie tylko. Każdy z uczniów otrzymał również pamiątkowe odblaski, które z pewnością będą przypominać jak ważne jest ich noszenie, uczestnicząc w ruchu drogowym - szczególnie w godzinach popołudniowych i wieczornych. Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tej wspaniałej lekcji.
Serdecznie dziękujemy!

WITAJ SZKOŁO! - rok szkolny 2015/2016


Nowy rok szkolny 2015/2016 rozpoczęliśmy jak zawsze uroczystą Mszą Świętą, po której udaliśmy się do szkoły, aby oficjalnie pożegnać wakacje. Pani Dyrektor serdecznie powitała wszystkich zgromadzonych: naszych dotychczasowych, jak i nowych uczniów, a także rodziców i nauczycieli. Niech ten pierwszy dzień nowego roku szkolnego będzie zapowiedzią dużego zapału i wytrwałości do pracy. Życzymy wszystkim optymizmu, systematyczności, sukcesów i osiągnięć na miarę własnych możliwości.