Aktualności 2015/2016
II semestr

Najlepsi z najlepszych

Uczniowie Zespołu Szkół w Studzianie z najwyższą średnią ocen za rok szkolny 2015/2016 oraz z zachowaniem wzorowym lub bardzo dobrym
klasa IV
Kacper Machoś (5,08), Dominika Pawlak (5,25), Oliwia Zardzewiała (5,08), Gabriela Zubek (5,33), Tomasz Winiarz (4,83), Małgorzata Czerwonka (5,16), Kacper Woźniak (4,75), Karolina Kijanka (5,08)
klasa V
Oliwia Przybylska (5,17), Barbara Markowska (4,92), Klaudia Osikowska (4,83), Wiktoria Żołyniak (5,00), Angelika Bester (5,00), Aleksander Sikorski (4,75)
klasa VI
Łukasz Drapała (5,00), Dominik Machoś (4,83), Patrycja Markowska (4,91), Weronika Śliwa (5,00), Gabriela Śmigielska (4,91)
klasa IG
Zuzanna Przybylska (5,15), Aleksandra Brodowicz (5,08), Magdalena Urban (4,92)
klasa IIG
Klaudia Homik (5,07), Filip Jakielaszek (5,28), Michał Winiarz (5,07), Maria Słyś (4,92)
klasa IIIG
Marcin Słyś (5,37), Dawid Słysz (5,25), Karolina Mikuła (5,06), Julia Markowska(4,75)

Zakończenie roku szkolnego

"Morze, góry, las i rzeka,
Wszystko to już na nas czeka.
Bo zaczęło się już lato..."

Uroczystość zakończenia roku szkolnego tradycyjnie rozpoczęła się Mszą Świętą, następnie wszyscy zgromadzeni przeszli do szkoły, gdzie nastąpił ciąg dalszy uroczystości. Po przemowie Pani Dyrektor nastąpiło uroczyste wręczenie nagród, dyplomów,świadectw z wyróżnieniem i listów gratulacyjnych dla rodziców.Na koniec odbyły się spotkania z wychowawcami, wręczanie świadectw i... już wakacje. Życzymy wszystkim udanego i bezpiecznego odpoczynku. Do zobaczenia we wrześniu!

"Po zdrowie z mamą i tatą"

Każdego roku, wolontariusze z całego świata oraz ich przyjaciele i rodziny, łączą swoje siły z okazji Światowego Dnia Citi dla Społeczności, który jest dla nich okazją by wykorzystać swój czas, umiejętności i doświadczenie, aby zmieniać swoje miasta. W 2015 r., w wydarzeniu wzięło udział ponad 80 tys. wolontariuszy w 487 miastach, w 93 krajach. Coroczne aktywności skupiają się na lokalnych potrzebach - od rewitalizacji miast, przez ochronę środowiska do edukacji. W tym roku w samej Polsce, Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy zaplanowała ponad 200 takich wydarzeń, w których zamierza zmienić życie ok. 20 tys. ludzi. Jednym z takich wydarzeń jest program "Po zdrowie z mamą i tatą" - założeniem projektu jest promowanie zdrowego trybu życia wśród dzieci w wieku przedszkolnym oraz ich rodziców z Zespołu Szkół w Studzianie. W tym celu zorganizowane zostały spotkania rodziców z fizjoterapeutą i dietetykiem, przeprowadzono dla wszystkich szereg zajęć rekreacyjno-sportowych, w tym - olimpiadę dla dzieci i rodziców. Ponadto ważnym elementem projektu był wyjazd do parku linowego w Radawie, po którym odbył się wspólny poczęstunek, zabawy ruchowe i spacer po okolicznym lesie. W ramach projektu Fundacja Kronenberga sfinansowała dla przedszkolaków zakup kształtek rehabilitacyjnych i sprzętu sportowego. Liderem projektu była pani Agata Nojszewska z Warszawy.
SERDCZENIE DZIĘKUJEMY WOLONTARIUSZOM I FUNDACJI KRONENBERGA ZA REALIZACJĘ PROJEKTU DLA NASZYCH PRZEDSZKOLAKÓW!
Szczegółowe relacje z działań na stronie oddziałów przedszkolnych

Rozstania nadszedł czas...

Dnia 22 czerwca w naszej szkole żegnaliśmy uczniów klasy III gimnazjum.Tego dnia odbyła się też ceremonia przekazania sztandaru. Chorąży - Marcin Słyś oraz asysta - Julia Markowska i Karolina Mikuła, przekazali insygnia i sztandar nowemu składowi pocztu: chorążemu Michałowi Stąclowi, Marii Słyś i Kindze Michalik. Ktoś, kiedyś gdzieś powiedział, że życie składa się z powitań i pożegnań. Te pierwsze są radosne i zapowiadają coś nowego. Z kolei pożegnania uświadamiają nam, że coś się kończy.W montażu słowno - muzycznym wspominaliśmy wspólnie spędzone chwile. To w murach tej szkoły precyzowały się Wasze poglądy i zainteresowania. I chociaż dotarliście do ważnego etapu życia, musicie pamiętać, że do mety przybywa się tylko po to, aby wyruszyć w dalszą drogę. Sięgajcie po nowe doświadczenia, pamiętając o tym, że szczyty zdobywa się krok po kroku. Życzymy Wam wytrwałości, radości i wielu sukcesów.

17 czerwca- Święto Patrona Szkoły

I Międzyszkolny Konkurs wiedzy o Św. Bracie Albercie

6 czerwca 2016 r. miało miejsce rozstrzygnięcie Międzyszkolnego Konkursu "Święty Brat Albert - Patron mojej szkoły", którego organizatorem był Zespół Szkół w Żurawiczkach. Konkurs plastyczny skierowany był do dzieci z Oddziałów Przedszkolnych oraz Szkół Podstawowych, konkurs wiedzy o życiu Św. Brata Alberta do gimnazjalistów.
III miejsce - Antoni Warszawski (oddział przedszkolny)
I miejsce - Martyna Wójcik (klasa 1)
wyróżnienie - Amelia Woźniak (klasa3)
II miejsce - Oliwia Zardzewiała (klasa IV)
III miejsce - Kinga Motyka (klasa IV)
II miejsce - Karolina Mikuła (klasa III gimnazjum)

Wycieczka do Pilzna, Lipin i Zalipia

Dnia 7.06.2016r uczniowie klasy I i III wzięli udział w wycieczce do Pilzna, Lipin i Zalipia. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Zalipia - wsi słynącej z barwnych dekoracji domów. Ludowe malunki znajdują się na ścianach domów, płotach, studniach czy wnętrzach chat. Kwieciste wzory ozdabiające obejścia ożywiają je i przenoszą zwiedzających w dawne, pełne folkloru czasy. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Lalek " Kasia" w Pilźnie. W gablotach pracowni artystycznej uczniowie mogli podziwiać przepiękne lalki z różnych krajów i epok historycznych. Wysłuchali też fragmentów znanych baśni ze wspaniałą, bajkową scenografią. Następnie uczniowie udali się na zajęcia warsztatowe, na których samodzielnie mogli wykonać piękne kukiełki i zabrać je ze sobą na pamiątkę. Po wizycie w Pilźnie wszyscy udali się do Skansenu w Lipinach. Tutaj zwiedzili bajkowy ogród zamieszkany przez krasnale i podziwiali miniaturowe budowle z dawnych czasów. Nad wycieczkowiczami czuwała groźna czarownica z czarnym kotem. Jednak nikogo nie porwała, a ugościła wszystkich smacznym obiadem w "Gospodzie u Wiedźmy". Nasza wycieczka była okazją nie tylko do edukacji, ale także do wspaniałej zabawy i rozrywki. Wszyscy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, pełni wrażeń i nowych doświadczeń wrócili do domów.

Piknik Rodzinny

Jak co roku nasza szkoła zorganizowała piknik, który był okazją do spotkania w gronie rodzinnym oraz integracji społeczności lokalnej. Swoją obecnością zaszczycili nas: Wójt Gminy Przeworsk z Rodziną, Ksiądz Tomasz Sieradzki, Sołtys wsi Pan Antoni Żyła oraz Przedstawiciele Rady Rodziców. Uroczystość rozpoczęły występy najmłodszych uczniów, którzy zaprezentowali talenty wokalne i taneczne. Młodzież wspaniale wcieliła się w role bohaterów baśni ( we współczesnej interpretacji) pt. "Królewna Śnieżka". Uczestnicy pikniku wzięli udział w różnorodnych konkursach i zabawach oraz tradycyjnej już - loterii fantowej. Atrakcjami były również dmuchane place zabaw, basen z piłkami oraz malowanie twarzy. Jak co roku nie zabrakło słodkich wypieków i napojów z "naszej kawiarenki". W czasie imprezy rozstrzygnięto konkurs profilaktyczny, do którego nagrody ufundowała Gmina Przeworsk. Niesamowitych wrażeń dostarczył zebranym pokaz ratownictwa i gaszenia pożaru zaprezentowany przez Państwową Straż Pożarną oraz prezentacja sprzętu policyjnego. Punktem kulminacyjnym pikniku było losowanie nagród głównych, wśród których znalazły się: tablet, słuchawki, rower i namiot. Organizacja pikniku nie byłaby możliwa bez wsparcia Przyjaciół Szkoły i Sponsorów. Wyrażamy serdeczne podziękowania dla: Pani Prezes Józefy Kozłowskiej, Pani Małgorzaty Szpejankowskiej, Pana Antoniego Krzyżaka, Pana Krzysztofa Stącla, Pana Krzysztofa Balawendra, Pani Ewy Kiełb, Pani Marty Stącel, Pani Marty Markowskiej, Pana Antoniego Żyły, Pana Wojciecha Kiszki (MaawSport), Pani Dominiki Ulman, Pani Urszuli Gorzkiewicz, Spółdzielni Pracy Studzian - Dolne, Pani Ewy Ciąpały, Pana Roberta Jaśkowca (Impresja), Pana Piotra Kolano (Profit), Pana Stanisława Dusiło (Hurtownia Dispol), Pana Józefa Łaniusza (Elektroinsel), Powiatowej Komendy Policji, Komendy Straży Pożarnej oraz Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Przeworsku.


"Uśmiech Dziecka na Dzień Dziecka"

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim Darczyńcom, którzy zaangażowali się w zbiórkę darów dla Podkarpackiego Hospicjum Dziecięcego w Rzeszowie. Każdy gest jest przejawem dobroci i solidarności z drugim człowiekiem. Słowa wdzięczności kierujemy również do Pani Agaty Machoś za życzliwość i bezinteresowną pomoc w realizacji naszych zamierzeń. Zebrane dary świadczą, iż uczniowie i społeczność Studziana mają otwarte serca na potrzeby drugiego człowieka - w myśl Patrona naszej szkoły:"Powinno się być jak chleb, który dla wszystkich leży na stole z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się jeśli jest głodny."

Moda na życie bez uzależnień - Noc Profilaktyki w Zespole Szkół w Studzianie

1 czerwca to bardzo wyjątkowy dzień, w którym swoje święto obchodzą dzieci. Mając na względzie ich dobro, przy współudziale Powiatowej Komendy Policji, zorganizowaliśmy różnorodne warsztaty profilaktyczne. Nasi uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z funkcjonariuszami Policji, Służby Ochrony Kolei i z pracownikiem Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej. Młodzież zapoznała się ze specyfiką zawodów: policjanta, funkcjonariusza Straży Ochrony Kolei i pracownika sanepidu. Przypomniano o szkodliwych działaniach środków odurzających, konsekwencjach uzależnień , bezpiecznym spędzaniu wolnego czasu podczas wakacji, prawidłowym zachowaniu się na drodze oraz na przejeździe kolejowym. W ramach akcji przeprowadzono również konkursy: teoretyczny i plastyczny, które uatrakcyjniły ten wyjątkowy dzień. Akcja, w którą włączyła się nasz szkoła, miała ogólnopolski charakter. Celem Ogólnopolskiego Głosu Profilaktyki jest integracja i współdziałanie w celu ochrony dzieci i młodzieży przed uzależnieniami. Punktem kulminacyjnym spotkania było odczytanie odezwy i wykonanie (przez 60sekund) wspólnego gestu odzwierciedlającego bicie serca tzw. Zrywu Wolnych Serc - wolnych od uzależnień, przemocy i obojętności na krzywdę drugiego człowieka.

Sukcesy w Gminnym Konkursie Czytania ze Zrozumieniem

25.05.2016 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XII już Konkursie Czytania ze zrozumieniem dla uczniów klas II szkół z gminy Przeworsk. Reprezentanci naszej szkoły: Julia Sykała i Szymon Markowski bardzo dobrze poradzili sobie z zadaniami konkursowymi i zajęli w konkursie III miejsce. Gratulacje dla drugoklasistów!

Wycieczka do Energylandii

Dnia 19.05. 2106r. wybraliśmy się na niecodzienną, dwudniową wycieczkę. Odwiedziliśmy Zator, Borek i Ciężkowice. Pierwszy dzień obfitował w pełne adrenaliny i niezapomnianych wrażeń atrakcje w Energylandii. Każdy znalazł tu coś dla siebie: karuzele, kolejki, rollercoastery, huśtawki. Byliśmy także w kinie 7D i na wodnych zjeżdżalniach. Wieczorem dotarliśmy do Centrum Aktywnego Wypoczynku BOREK. W tym malowniczo położonym miejscu nocowaliśmy i spędziliśmy kolejny dzień. Na torze gokardowym, ściance wspinaczkowej, wielofunkcyjnym boisku i parku linowym. Zwiedziliśmy także mini - Zoo, graliśmy w siatkówkę plażową i piłkę nożną. Ponadto podziwialiśmy Świat Solnych Skał. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Rezerwacie Przyrody "Skamieniałe Miasto". Główną atrakcją tego miejsca są malownicze skałki zbudowane z piaskowca zwanego "ciężkowickim". Formy skalne występujące w rezerwacie posiadają ciekawe kształty. Jak głosi legenda można w nich dostrzec zaklęte ślady starodawnego miasta: postacie ludzi i zwierząt. Największe wrażenie wywarła na nas CZAROWNICA. Program wycieczki obfitował w tak wiele atrakcji, że zapomnieliśmy o upływającym czasie. Bogatsi o nowe doświadczenia z niecierpliwością czekamy na kolejny wyjazd.

"Czytam, więc rozkwitam"

Bez wątpienia czytanie jest niezbędne w życiu - sprzyja harmonijnemu rozwojowi intelektualnemu i emocjonalnemu, sprawia także wiele przyjemności. O tym, że książka może być prawdziwym przyjacielem, wiedzą nasi uczniowie, którzy biorą udział w wielu akcjach mających na celu propagowanie czytelnictwa. Jedną z nich było nakręcenie krótkiego filmiku pt. "Czytanie jak śpiewanie", do którego ułożyliśmy również specjalną piosenkę. Ponadto - zarówno starsi jak i młodsi brali udział w "wolontariacie czytelniczym" oraz różnorodnych konkursach czytelniczych: szkolnych, pozaszkolnych i ogólnopolskich. Nasza szkoła włączyła się również w Noc Bibliotek, która w tym roku przebiegała pod hasłem "Wolno czytać!". Czytamy więc głośno i cicho - nie tylko w domowym zaciszu, ale także w klasach z wychowawcami, na świeżym powietrzu, na szkolnym placu zabaw. Książki były z nami także podczas ostatniej wycieczki szkolnej i również tam dzień pełen wrażeń zakończyliśmy minimaratonem czytelniczym.

PODZIĘKOWANIE

Składamy serdeczne podziękowania profesorowi Henrykowi Cebuli
oraz Marysi i Sylwestrowi
- uczniom Zespołu Szkół Plastycznych
im. Stanisława Wyspiańskiego w Jarosławiu za wykonanie malowidła
ściennego w naszej szkole.
Chylimy czoła przed talentem i Wielkim Sercem.
Wykonana praca pobudza wyobraźnię i uatrakcyjnia wnętrze
naszej placówki.

"Czasem tak długo wpatrujemy się w zamknięte okna,
że nie dostrzegamy tych, którzy je otworzyli".


Konkurs "Szlakiem mitów i legend" - rozstrzygnięty

13.05.2016r. w Bibliotece Pedagogicznej w Przeworsku odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego "Szlakiem mitów i legend", którego współorganizatorami była nasza szkoła. Konkurs miał na celu popularyzację czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz kształtowanie wyobraźni. Wśród laureatów znaleźli się uczniowie: Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Przemyślu, Zespołu Szkolno - Gimnazjalnego w Łopuszce Wielkiej oraz Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kańczudze.
Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

"Profilaktyka tańsza od leczenia"

Program ten skierowany był do uczniów Gimnazjum. Objęci nim zostali uczniowie z klasy drugiej i trzeciej. Zajęcia prowadzone były w formie warsztatów podejmujących tematykę zagrożeń związanych ze spożyciem substancji psychoaktywnych. Dzieci i młodzież w różnym stopniu narażone są na ryzyko użycia legalnych lub nielegalnych środków uzależniających i wynikające z tego szkody. Odpowiednio do stopnia ryzyka profilaktyka prowadzona jest na różnych poziomach. Profilaktyka pierwszorzędowa, którą adresowaliśmy do uczniów gimnazjum była dostosowana do grupy niskiego ryzyka. Działania podejmowane w jej ramach kierowane były do ludzi zdrowych i wspomagały prawidłowy proces rozwoju psychicznego. Miały na celu promocję zdrowego stylu życia, opóźnienie wieku inicjacji, a przez to zapobieganie lub zmniejszenie zasięgu zachowań ryzykownych. Na tym poziomie oddziaływań ważne było rozwijanie różnych umiejętności, które pozwolą każdemu radzić sobie z trudnymi sytuacjami życiowymi i z przeżywanymi w związku z nimi emocjami. Warsztaty prowadzone były przez psychoterapeutę i obejmowały cztery godziny lekcyjne w jednym zespole klasowym. W ramach tego warsztatu pracowano w obszarze następujących tematów:
- Diagnoza zachowań ryzykownych
- Powody i motywacja do sięgania po środki psychoaktywne przez młodzież
-Analiza szkodliwość używek i strat, jakie może powodować.
-Praca nad mitami dotyczącymi środków psychoaktywnych
-Fazy uzależnienia
-Alternatywne sposoby spędzania czasu
Program zajęć profilaktycznych łączył 3 podstawowe założenia profilaktyki - skoncentrowanej na osobowości i rozwoju ucznia, na substancjach psychoaktywnych i ukierunkowane na wybór i uczenie odmawiania. Program posłużył tym samym wspieraniu rozwoju ucznia oraz uczeniu umiejętności intra- i interpersonalnych, uczy przeciwstawiania sie? naciskom grupy i mówienia "nie", jak również dostarczył informacji na temat szkodliwego działania środków psychoaktywnych. Poprzez naukę umiejętności postępowania z innymi ludźmi, które sprzyjają budowie relacji, program profilaktyczny ukierunkowany został na poznanie, zaufanie, zrozumienie i rozwiązywanie problemów i konfliktów w sposób otwarty i budujący. Działania profilaktyczne były w dużej mierze prowadzone poprzez podnoszenie poczucia własnej wartości jak i rozwój umiejętności interpersonalnych, tutaj zwłaszcza komunikacji, współpracy i odporności na stres. Formę, jaką przyjęliśmy była praca w grupach, która miała na celu umożliwić uczniom rozpoznanie i rozwinięcie ich mocnych stron, zdolności i umiejętności. Korzystając z warsztatowych metod wspierania rozwoju osobowości, które są uzupełnieniem metod opartych na tradycyjnym modelu wychowania, pomogły nam one w okazywaniu akceptacji, komunikacji opartej na partnerstwie, wzmacnianiu kontroli wewnętrznej.

Gratulacje dla Emilki!

Uczennica klasy II Emilia Kucza została nagrodzona w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym "Zawsze razem" zorganizowanym przez Wojewódzką Stację Sanitarno -Epidemiologiczną oraz Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie. Bardzo cieszy nas sukces uczennicy, której praca plastyczna została zauważona wśród 386 nadesłanych na konkurs. Brawo Emilka!

Narodowe Święto Trzeciego Maja

W dniu 29 kwietnia br. odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji Trzeciego Maja - Narodowego Święta Konstytucji. Uroczystość rozpoczęła się wysłuchaniem najstarszej polskiej pieśni religijnej - "Bogurodzicy" - w związku z 1050 rocznicą chrztu Polski obchodzoną w kwietniu. Apel przygotowali uczniowie klasy IV i szkolny chór, który zaprezentował pieśni patriotyczne takie jak: "Witaj Maj", "Polonez Trzeciego Maja" oraz "Jak długo w sercach naszych". Uczniowie podczas występów prezentowali wiersze, a także przypomnieli historię Polski związaną z rozbiorami i uchwaleniem Konstytucji Trzeciego Maja. Zwrócono również uwagę na inne święta, jakie w tych dniach obchodzone są w kraju: wspomnianą 1050 rocznicę Chrztu Polski, 2 rocznicę kanonizacji Jana Pawła II, państwowe Święto Pracy obchodzone 1 maja, Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej obchodzone 2 maja oraz Święto Matki Bożej Królowej Polski obchodzone 3 maja. O wszystkich tych uroczystościach przypominała i przypominać będzie jeszcze przez jakiś czas szkolna gazetka.

"Bajka o kocie, który eksperymentował w kuchni"

Warsztaty z biblioterapii

12 kwietnia w Zespole Szkół w Studzianie odbyły się warsztaty z biblioterapii przeprowadzone przez Gertrudę Kmiecik, nauczyciela-bibliotekarza Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Przemyślu Filia Przeworsk. Warsztaty skierowane były do uczniów gimnazjum klas 1-3.

W klasie pierwszej warsztaty zatytułowane były "Jestem inny". Uczniowie na małych kartkach pisali o tym, czym różnię się od swoich koleżanek i kolegów, po czym na arkuszu zatytułowanym "Jestem INNY, dzięki temu…." zapisywali propozycje swoich cech osobowości i zalet, wynikających z ich indywidualności. W dalszej części uczniowie wysłuchali fragmentu tekstu ,,Jak kruk spotkał zło" i wykonali indywidualne prace plastyczne obrazujące ich wyobrażenie zła.

Druga klasa miała warsztat pt. "Po co komu plotka?". Na początku zajęć poprzez zabawę w "głuchy telefon" gimnazjaliści zapoznali się z tematem warsztatu. Po odczytaniu wiersza Jana Brzechwy "Ptasie plotki" nastąpiła dyskusja wokół tego, czym jest plotka? W dalszej część zajęć prowadząca przeczytała fragment tekstu amerykańskiej piosenkarki Madonny "Jabłka pana Peabody'ego", który był inspiracją do dalszej pracy w grupach. Każda z grup miała wymyślić propozycję losów bohaterów, którą później uczniowie zaprezentowali na forum klasy. Propozycje uczniów zostały skonfrontowane z dalszą częścią tekstu Madonny. Na zakończenie zajęć uczniowie opracowali w grupach krótkie hasła przeciwko plotce i je zaprezentowali.

Klasa trzecia uczestniczyła w warsztacie pt. "Potrafię powiedzieć "nie". Prowadząca krótko omówiła model asertywności, a następnie rozdała karty ćwiczeń Kwestionariusza asertywności, które każdy uczeń wypełnił indywidualnie. W dalszej części nastąpiło odczytanie tekstu Roksany Jędrzejewskiej -Wróbel "Trzy obrotne świnki", po czym nastąpiła dyskusja na temat zachowania wilka i trzech świnek. Uczniowie zostali podzieleni na grupy i otrzymali karty dotyczące zachowań: agresywnych, uległych, asertywnych, które dopasowywali do odpowiedniej rubryki w tabeli zachowań. Potem każda z grup prezentowała swoje propozycje, a osoba prowadząca warsztat zweryfikowała i scharakteryzowała poprawne odpowiedzi.

Warsztaty spotkały się z dużym zainteresowaniem uczniów, którzy chętnie brali czynny udział w zajęciach. Tematyka bowiem poruszała aktualne problemy współczesnej młodzieży przy zastosowaniu technik biblioterapeutycznych.

Gertruda Kmiecik

"Najładniejsza pisanka wielkanocna"

W dniu 21 marca 2016 r. odbyło się uroczyste wręczenie nagród w Gminnym Konkursie Plastycznym na "Najładniejszą pisankę wielkanocną", zorganizowanego przez Wójta Gminy Przeworsk Pana Daniela Krawca oraz Zespół Szkół w Mirocinie. Bardzo liczny udział w tym przedsięwzięciu wzięli również uczniowie naszej szkoły, wykonując oryginalne i piękne prace. Nagrodę w konkursie zdobyła Natalia Sobieraj z oddziału przedszkolnego, natomiast uczennica klasy drugiej Weronika Kotlińska otrzymała wyróżnienie. Gratulacje dla Natalki i Weroniki!

"Życie za murem" - lekcja profilaktyczna w Zakładzie Karnym w Załężu

Pomysłów na powitanie wiosny jest wiele. Jedni spędzają ten dzień na sportowo, inni oglądają filmy. Z pewnością są też tacy, którzy idą na wagary, ale nie uczniowie naszej szkoły, w której organizowane są ciekawe zajęcia. 21 marca na długo zapisze się w pamięci uczniów klas II i III gimnazjum. Tego dnia wraz z opiekunami wybraliśmy się na wycieczkę profilaktyczną do Zakładu Karnego w Załężu, aby poznać specyfikę jego pracy oraz formy oddziaływań resocjalizacyjnych. Po przyjeździe na miejsce weszliśmy do wartowni, gdzie musieliśmy zostawić wszystko, co niedopuszczalne w regulaminie np. telefony komórkowe. Następnie poddani zostaliśmy rewizji, bowiem jest to zakład o zaostrzonym rygorze. W holu czekał kpt Jacek Paśko, który zaprowadził nas do sali konferencyjnej. Tam zostaliśmy zapoznani z historią tego miejsca. Dowiedzieliśmy się, że Zakład Karny w Załężu to jedna z największych jednostek w Polsce, o pojemności 1002 osadzonych. Jest to zakład typu zamkniętego, przeznaczony dla recydywistów penitencjarnych. W strukturze jednostki funkcjonuje 11 oddziałów mieszkalnych. Pan Jacek przybliżył nam specyfikę tego miejsca, ale też zapoznał z systemami odbywania kar. Gimnazjaliści poznali życie codzienne więźniów, rodzaj wykonywanych prac, dowiedzieli się też, że osadzeni mogą zdobyć wykształcenie. W zakładzie funkcjonuje biblioteka, centrum kulturalno - oświatowe i jest też kaplica. Po prelekcji obejrzeliśmy film "Za pięć dwunasta", oparty na autentycznych wydarzeniach, poświęcony Pani Halinie - matce jednego z osadzonych. Po projekcji filmu odbyła się dyskusja oraz spotkanie z odtwórcą głównej roli - Panem Zbigniewem, który wraz z innym osadzonym odpowiadali na zadawane pytania. Wycieczka do Załęża okazała się bardzo interesująca. Zajęcia, w których uczestniczyliśmy, to autentyczna lekcja przestrogi i wychowania.

Wiosenne i świąteczne prace w klasach I-III

8 marca - Dzień Kobiet

Dnia 8 marca 2016 roku świętowaliśmy w Naszej szkole Dzień Kobiet. Od samego rana chłopcy wszystkich klas biegali z kwiatami i upominkami w ręku, by sprawić dziewczętom i Paniom miłą niespodziankę. Z tej okazji odbyła się również akademia, podczas której uczniowie zaprezentowali program pt. "I Muzyczny Festiwal w Studzianie". Widzowie mogli w humorystycznym tonie zapoznać się z operetką Jakuba Offenbacha pt. "Orfeusz w piekle" w akompaniamencie współczesnej muzyki rozrywkowej. W wielkim finale mogliśmy zobaczyć słynną końcową scenę operetki: francuski taniec "kankan" w wykonaniu (z racji święta Pań, które tego dnia nie mogą się przemęczać) naszych dzielnych i odważnych kolegów! W tym szczególnym dniu nie zabrakło oczywiście również ciepłych życzeń i pięknych kwiatów...

Dzień Otwarty w naszej szkole

03.03.2016r w naszej szkole zorganizowany został Dzień Otwarty. Była to świetna okazja do poznania nie tylko budynku i zaplecza naszej szkoły, ale także nauczycieli oraz uczęszczających do niej uczniów, którzy serdecznie przywitali naszych Gości. Uczniowie klas gimnazjalnych pełnili rolę przewodników podczas zwiedzania. Podróż przez korytarze szkolne zamieniła się w bajkowy spacer w towarzystwie postaci baśniowych - króla, królowej oraz Gandalfa Szarego. Na początku odwiedziliśmy oddział przedszkolny, gdzie najmłodsi Goście mieli możliwość wzięcia udziału w zajęciach z j. angielskiego. W każdej z klasopracowni czekały ciekawe prezentacje z wykorzystaniem tablic multimedialnych, które w naszej szkole znajdują się we większości klas. Sale: przyrodnicza i informatyczna zamieniły się w praktyczne laboratorium z mnóstwem doświadczeń fizycznych i chemicznych, a sala gimnastyczna stała się sceną pokazów akrobatycznych. Oprócz tego można było wziąć udział w zajęciach z orgiami, skorzystać z porad logopedycznych, zwiedzić bibliotekę szkolną, w której czekał na gości Czytający Skrzat. Niewątpliwie atrakcją dnia okazał się występ klasy 2, która w humorystyczny i oryginalny sposób zaprezentowała "Rzepkę" J. Tuwima. Na zakończenie szkolny zespół Bella Voce przygotował muzyczną niespodziankę z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet. Potem udaliśmy się na słodki poczęstunek i dalszą zabawę do sali oddziału przedszkolnego. Niewątpliwie był to dzień pełen wrażeń i różnorodnych atrakcji.

"Aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa..."

W ramach zajęć kółka teatralnego, uczniowie naszej szkoły po raz kolejny spotkali się z aktorem panem Jerzym Czosnyką. Podczas spotkania uczestnicy pracowali nad doskonaleniem sztuki mówienia, poprawną artykulacją, dykcją i postawą jaką powinien prezentować aktor na scenie. Zajęcia cieszyły się dużą popularnością, a uczniowie chętnie i aktywnie w nich uczestniczyli.

Matematyczny "Czar Par"

Dnia 8 lutego 2016 roku odbył się w naszej szkole V Gminny Konkurs Matematyczny Czar Par dla uczniów klas IV i V szkół podstawowych Gminy Przeworsk. Patronat nad konkursem objął Wójt Gminy Przeworsk - Pan Daniel Krawiec.

Do konkursu zgłosiły się wszystkie szkoły z Gminy Przeworsk, czyli 18 par (36 uczniów). Na konkursowe pary czekało 5 stanowisk sprawdzających wyobraźnię, logiczne myślenie, kojarzenie faktów, korzystanie z informacji, wykorzystanie wiedzy w praktyce: krzyżówka, tangram, sudoku, zadania tekstowe i wesołe sześciany. Końcowa klasyfikacja ustalona została, zgodnie z Regulaminem konkursu, na podstawie ilorazu zdobytych punktów przez łączny czas pracy.

Laureatami V Gminnego Konkursu Matematyczny Czar Par zostali: w kategorii klas czwartych uczniowie Szkoły Podstawowej im. Władysława Kojdra w Zespole Szkół w Grzęsce, zaś w kategorii klas piątych - Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Zespole Szkół w Chałupkach. Nasi uczniowie: Małgorzata Czerwonka i Kacper Machoś zajęli II miejsce w kategorii klas czwartych, zaś Aleksander Sikorski i Martyna Szlachta - IV miejsce w kategorii klas piątych. Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy!

Organizatorzy konkursu (Pani Dorota Kud, Pani Joanna Grocholska i Pan Krzysztof Pelc) składają serdeczne podziękowania sponsorom konkursu: Wójtowi Gminy Przeworsk - Panu Danielowi Krawiec, Pani Władysławie Szczepańskiej - Dyrektorowi Zespołu Szkół w Studzianie i Radzie Rodziców Zespołu Szkół w Studzinie. Gorące podziękowania składamy również nauczycielom naszej szkoły, bez których pomocy i życzliwości konkurs nie doszedłby do skutku: Pani Monice Balawender, Pani Agacie Ostrzywilk-Homik, Pani Danucie Machowskiej-Dyrkacz, Pani Lidii Kiełboń-Bester, Pani Renacie Stefanowskiej-Drewniak, Pani Urszuli Gorzkiewicz, Pani Marioli Marek, Pani Marii Kruk i Pani Marcie Weselak.

Warsztaty z doradztwa zawodowego

Ludzie są jak rzeka: woda jest we wszystkich jednakowa, ale rzeka bywa wąska, bystra, szeroka, spokojna, czysta, ciemna, mętna, ciepła. Tak samo jest z ludźmi.

Każdy człowiek w pewnym okresie swojego życia staje przed wyborem dalszej drogi. Aby kariera zawodowa i nasze decyzje były ciągiem satysfakcjonujących zdarzeń, należy ją dokładnie zaplanować. Z tą myślą 02.02.2016r uczniowie klasy trzeciej gimnazjum wzięli udział w warsztatach, które przeprowadzone zostały przez pracowników Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej. Jak właściwie wykorzystać swój potencjał w planowaniu kariery zawodowej? Warsztaty miały na celu: sprecyzowanie kompetencji zawodowych i osobistych poszczególnych uczestników, omówienie osobowości zawodowe, kondycji zdrowotnej i ich wpływu na podejmowane decyzje, uświadomienie sobie własnych preferencji i predyspozycji zawodowych oraz ich roli w podejmowaniu dalszych decyzji, przygotowanie własnej strategii rozwoju osobistego, wypracowanie osobistego modelu pogłębiania wiedzy na temat własnego potencjału. Jedni mają dokładnie sprecyzowane zainteresowania i wiedzą, jaką zawodową drogą będą podążać. Dla innych ważne jest, aby odkryć w sobie drzemiący potencjał, aby dokładnie oszacować, co i jak w życiu robić.